Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Uroczyste nałożenie paliusza metropolicie białostockiemu abp. Tadeuszowi Wojdzie, odbędzie się w niedzielę, 5 listopada, o godz. 11.00 podczas Mszy św. w archikatedrze białostockiej. Paliusz, w imieniu papieża Franciszka, abp. Wojdzie nałoży nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Papież Franciszek, 29 czerwca br., w uroczystość apostołów Piotra i Pawła, pobłogosławił paliusz abp. Wojdy oraz zastępcy przewodniczącego KEP, metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego (nałożenie paliusza odbyło się 22 października br.) i metropolity warmińskiego, abp. Józefa Górzyńskiego (nałożenie paliusza odbyło się 15 sierpnia br.).

Wstęga z jagnięcej wełny – paliusz – w kształcie litery „Y” o szerokości 4-6 cm, z sześcioma czarnymi krzyżami wyszytymi jedwabiem, którą arcybiskup metropolita nakłada na ramiona, na ornat w czasie sprawowania liturgii. Boki paliusza symbolizują pasterską misję arcybiskupa, który na wzór Dobrego Pasterza niesie owcę na swoich ramionach.

„Paliusz – podobny do tego, który podczas uroczystych liturgii nosi papież – jest oznaką jedności z Ojcem Świętym oraz władzy pasterskiej arcybiskupa w metropolii, na której terenie może on go nosić. Krzyże na paliuszu, to symbol Jezusa Chrystusa” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Papież Benedykt XVI w homilii inaugurującej pontyfikat podkreślił, że paliusz jest obrazem Chrystusowego jarzma, czyli woli Bożej, którą przyjmujemy. Paliusz, według tradycji, był nakładany nowym metropolitom przez papieża w uroczystość św. Piotra i Pawła w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Od stycznia 2015 r., decyzją papieża Franciszka, paliusz, wręczony metropolicie w Rzymie, nakładany jest na niego we własnej archidiecezji przez nuncjusza apostolskiego.

Abp Tadeusz Wojda, pallotyn. Od 1990 r. pracuje w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Przez ostatnie pięć lat był podsekretarzem tej kongregacji. Dzięki swej pracy w Watykanie ma doświadczenie Kościoła nie tylko w Europie, ale także w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Współpracował z trzema papieżami: Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. Jak sam podkreśla, oprócz obowiązków urzędowych zawsze starał się być duszpasterzem. Stąd m.in. jego zaangażowanie w Centrum Edukacji Fizycznej dla Niepełnosprawnych Włoskiego Czerwonego Krzyża.

Zdjęcia abp. Tadeusza Wojdy>>>

Przypominamy wywiad z abp. Tadeuszem Wojdą>>>

BP KEP

 

 

 

 

NO COMMENTS