Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ruszyła rejestracja polskich uczestników na 37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Wydarzenia centralne odbędą się w dniach 1-6 sierpnia przyszłego roku. Ks. Tomasz Koprianiuk dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego (KBO) ŚDM przy Konferencji Episkopatu Polski szacuje, że do Portugalii wybierze się co najmniej 4 tys. młodych Polaków.

37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Tradycyjnie, wydarzenie zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach, które zostaną zorganizowane w dniach 26-31 lipca. Pielgrzymów z całego świata przyjmie wówczas 17 portugalskich diecezji, w tym dwie obejmujące tereny wyspowe.

Dni w Diecezjach, to czas przed tygodniem wydarzeń centralnych ŚDM, poświęcony na lepsze poznanie lokalnego Kościoła i spędzenie czasu z mieszkańcami Portugalii. Pielgrzymi będą zaproszeni do udziału w programie duchowym i kulturalnym, przygotowanym przez każdą z diecezji. Młodzi zamieszkają przeważnie w domach portugalskich rodzin, co pozwoli im jeszcze lepiej poznać lokalną wspólnotę.

Krajowe Biuro ŚDM podjęło rozmowy z siedmioma portugalskimi diecezjami odnośnie do możliwości przyjęcia polskich pielgrzymów. Są to diecezje: Braga, Bragança-Miranda, Coimbra, Lamego, Porto, Viana do Castelo i Vila Real.

Podczas wydarzeń centralnych w Lizbonie zaplanowano tradycyjny Festiwal Młodych. W programie znajdą się koncerty, widowiska taneczne, spektakle, rozgrywki sportowe, pokazy filmowe, konferencje i spotkania ewangelizacyjne w kościołach.

Planowane jest urządzenie sceny polskiej, na której polscy artyści będą mogli zaprezentować swoje talenty muzyczne i teatralne w służbie ewangelizacji. KBO chce, aby jak najwięcej młodych z Polski oraz środowisk polonijnych włączyło się we wspólne przeżywanie finału ŚDM w Lizbonie.

W najbliższych dniach do polskich parafii, a potem także do szkół, trafi specjalny plakat zachęcający do zapisywania się na lizbońskie ŚDM. Można to zrobić także za pośrednictwem uruchomionej już przez KBO strony internetowej: sdmpolska.pl. Na tej stronie można też już wybrać konkrety region w Portugalii, w którym chciałby się spędzić tzw. Dni w Diecezjach.

Na stronach https:// sdmpolska.pl/hymn i na YouTube polska wersja hymnu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie (“Ha pressa no ar”, pol. “W powietrzu jest pośpiech”). Nagranie zrealizowano we współpracy Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM oraz Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Logo ŚDM w Lizbonie przedstawia krzyż, w który wpisany jest płomień symbolizujący Ducha Świętego, oraz droga nawiązująca do tradycji pielgrzymowania, bliskiej mieszkańcom Portugalii i stanowiącej jeden z ważnych wymiarów ŚDM. W logotypie umieszczono też różaniec – to nawiązanie do duchowości maryjnej, silnie obecnej w portugalskim Kościele, a zwłaszcza do historii fatimskich objawień. Jednym z elementów jest też podobizna Maryi, przedstawionej jako młoda dziewczyna, gotowa do drogi i do odpowiedzi na Boże wezwanie.

Dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM przy KEP jest ks. Tomasz Koprianiuk, który pracuje z młodzieżą od ŚDM w Rzymie w 2000 r. Wraz z nim KBO tworzą młodzi współpracownicy: Marek Dziedzic, pełniący aktualnie funkcję sekretarza oraz Joanna Wyrzykowska, Aleksandra Rak i Marcela Sieradzka.

Aby zarejestrować się na Dni w Diecezjach, należy wspólnie ze swoją grupą wybrać diecezję, w której młodzi chcą spędzić czas przez tygodniem wydarzeń ŚDM. Wystarczy napisać do KBO ŚDM wniosek o skierowanie do wybranej diecezji, aby otrzymać informacje dotyczące rejestracji. Wzór wniosku jest już do pobrania na stronie.

Koszt uczestnictwa w Dniach w Diecezjach jest ustalany przez diecezje goszczące pielgrzymów i nie wlicza się w koszt pakietu pielgrzyma podczas finału ŚDM w Lizbonie.

Ks. Tomasz Koprianiuk wyraża nadzieję, że w ŚDM będą mogli uczestniczyć także młodzi ludzie z Ukrainy – zarówno ci, którzy przebywają w ojczyźnie jak i w naszym kraju. Dlatego planuje się uruchomienie kościelnej zbiórki pod hasłem “Bilet dla Ukrainy”, będącej kontynuacją wcześniejszej akcji “Bilet dla Brata” przed ŚDM w Krakowie w 2016 r. KBO współpracuje w tej kwestii m.in. z ks. Grezgorzem Nazarem, duszpasterzem młodzieży grekokatolickiej w Polsce.

Ks. Koprianiuk szacuje, że koszt osobowy dwutygodniowego pobytu w Portugalii – tzn. obejmującego udział w Dniach w Diecezji oraz tygodniowych wydarzeniach w Lizbonie oraz przeloty – w kwocie 4 tys. zł. Duchowny przyznaje, że z punktu widzenia młodego człowieka jest to dużo, natomiast KBO nie ma możliwości dofinansowania wyjazdów. Jednakże zachęca młodych, żeby – wykazując się pomysłowością – organizowała w swoich parafiach zbiórki pieniężne czy licytacje. Do wykorzystania w takich celach są np. gadżety, które pozostały po w ŚDM w Krakowie w 2016 r., np. chusty czy plecaki.

„Warto postawić na kontakt z parafią i spowodowanie, żeby także dla parafii wyjazd jej młodych przedstawicieli na ŚDM stał się wydarzeniem” – zaznacza duchowny. Wyraża przy tym nadzieję, że do Portugalii wybierze się co najmniej 4 tys. polskiej młodzieży.

Ks. Koprianiuk uważa, że młodzież mogłaby poprosić swoich proboszczów o zgodę na zorganizowanie przy kościołach przygotowanej przez siebie zbiórki czy licytacji. Wiele zależy tu od aktywności i inwencji młodych. Na wsparcie wyjazdów można byłoby przekazać część ofiar z rozprowadzanych przed Bożym Narodzeniem świec Caritas lub też Wielkanocnych baranków – podpowiada szef KBO.

Jego zdaniem idea Światowych Dni Młodzieży, wymyślona i realizowana przez Jana Pawła II jest i zawsze pozostanie aktualna. „Owszem, to jest dzieło papieża Wojtyły, ale dziś jest to po prostu wyjście z Wieczernika pod wodzą papieża, każdego kolejnego papieża, i manifestacja młodego Kościoła” – tłumaczy duchowny.

niedziela.pl

NO COMMENTS