Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Celebracja Słowa Bożego, która odbyła się wieczorem w katedrze siedleckiej, była ostatnim punktem XXVI Dnia Judaizmu. Modlitwie przewodniczył abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. W przygotowanie części modlitewnej zaangażowane były wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej.

– Zaczęliśmy nasz dzień od modlitwy i kończymy go modlitwą.  W te nawiasy jest wpisane wszystko co czyniliśmy dzisiaj. Chcemy jeszcze raz odnaleźć sens całej naszej refleksji; ale w żywym spotkaniu z Bogiem i jego słowem – wskazał na początku abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

Rozważane tekstu z Pisma Świętego nawiązywały do hasła tegorocznego Dnia Judaizmu: „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13,4).

Pierwsze czytanie pochodziło z 18 rozdziału Księgi Rodzaju i opisywało scenę Aniołów odwiedzających Abrahama. Komentarz do tego fragmentu wygłosił Rabin Boaz Pash.

– Ważniejsze od wielkich filozofii są stosunki międzyludzkie; żyć we wzajemnej przyjaźni i miłości. Żyjąc tak, możemy oczekiwać tego samego ze strony Pana Boga – wskazał Rabin Boaz Pash.

W słowie do wiernych, abp Grzegorz Ryś rozważając odczytaną Ewangelię o powołaniu Zacheusza wskazał, że imię bohatera tego fragmentu oznacza, że w tej historii powołania może odnaleźć się każdy z nas.

Los Zacheusza polegał na tym, że żył z grzechu. W jego zawód było wpisane zło. Zacheusz jest tym, który jako bogaty przeszedł przez „ucho igielne”. Jezus był jedynym, który mógł dostrzec w nim jego czystość, prawdziwość, niewinność. On widział także czym jego wielka godność została przysłonięta. Ten fragment Ewangelii pokazuje, że Bóg potrzebuje grzesznika.

– Bóg objawiony w Jezusie pokazuje, że potrzebuje grzesznika. I to jest paradoks Ewangelii – akcentował metropolita łódzki.

– „Dzisiaj” jest jednym z najważniejszych słów Biblii. Wszystko co ważne dokonuje się „dzisiaj”. To „dzisiaj” które daje nam Bóg, które jest jednocześnie Jego nawiedzeniem i zaproszeniem do wyjścia, zmiany, ruchu i porzucenia tego czym żyłem jeszcze wczoraj i co wydawało mi się jedyną słuszną formą funkcjonowania. […] „Dziś” wyzwala mnie od lęku od tego co będzie jutro. – mówił abp Ryś.

diecezja.siedlce.pl / BP KEP

Fot. ks. Marek Weresa