Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Gniezno jest miejscem tegorocznego 58. Sympozjum Wykładowców Liturgiki na Wydziałach Teologicznych i w Wyższych Seminariach Duchownych. Rozpoczęte 12 września trzydniowe spotkanie koncentruje się wokół „teologii i liturgicznej praxis Benedykta XVI”.

Do Gniezna przyjechało ponad sześćdziesięciu liturgistów z całej Polski, głównie duchownych, ale także świeckich – wykładowców i zainteresowanych tematyką liturgii. Obecna jest także przedstawicielka żeńskich zgromadzeń zakonnych.

„W tym roku pochylamy się nad teologią i liturgią w ujęciu papieża Benedykta XVI. Wokół tej tematyki koncentrują się wszystkie zaplanowane referaty. W ten sposób chcemy oddać hołd papieżowi, którego pożegnaliśmy na przełomie roku” – mówi Michał Mikołajczak, organizator zjazdu, wykładowca w Akademii Mazowieckiej w Płocku.

W pierwszym dniu sympozjum uczestnikom towarzyszyli: abp Józef Górzyński i bp Adam Bałabuch, członkowie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP oraz jej przewodniczący bp Piotr Greger, który obecny będzie do końca spotkania. Z liturgistami spotkał się także Prymas Polski abp Wojciech Polak, który na zakończenie pierwszego dnia obrad przewodniczył Mszy św. w gnieźnieńskiej archikatedrze.

„Liturgia, z jej tematyką i oczekiwaniami staje się rzeczywistością i życiem, które z kolei prowadzi z powrotem do liturgii i to właśnie przez nią chciałoby ponownie stawać się życiem” – przywołał w homilii słowa papieża Benedykta XVI podkreślając, że „wskazana w tym przypomnieniu dynamika dana jest w szczególny sposób w Eucharystii, w której to, co celebrujemy jest rzeczywistością i życiem, a pozwalając uczestniczyć w misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, oczekuje od nas po prostu życia tym, co sprawujemy”.

„Zatem z celebracji przechodzimy do życia, świadomi, że Msza święta znajduje wypełnienie w konkretnych decyzjach tych, którzy osobiście angażują się w tajemnice Chrystusa” – dopowiedział abp Polak powtarzając raz jeszcze, że „wielka tajemnica wiary zawiera w sobie wezwanie do dawania świadectwa, do bycia świadkiem Chrystusa, do głoszenia Go słowem i życiem”. Takie świadectwo – zaznaczył dalej Prymas – za cenę własnej krwi dali św. Wojciech i beatyfikowana w niedzielę rodzina Ulmów.

Liturgiści będą gościć w Gnieźnie do czwartku 14 września, poznając przy okazji najważniejsze miejsca związane z początkami Kościoła w Polsce i polskiej państwowości. Po wtorkowym zwiedzaniu katedry gnieźnieńskiej i kryjących się w jej podziemiach reliktów wcześniejszych świątyń zobaczą jeszcze Ostrów Lednicki, Giecz, Winną Górę i Biechowo, gdzie w tamtejszym sanktuarium maryjnym będą się modlić pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera.

B. Kruszyk KAI/ archidiecezja.pl
Fot. J. Andrzejewski