Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Stanowisko Kościoła w kwestii sztucznej inteligencji – to najważniejszy temat najnowszego miesięcznika papieskiego „L’Osservatore Romano” w języku polskim. Oprócz tego w numerze można znaleźć relację z beatyfikacji ks. Michała Rapacza, święceń biskupich Regensa Penitencjarii Apostolskiej ks. Krzysztofa Nykla oraz artykuł o polskiej misjonarce w Afryce w Kiwu Północnym, gdzie blisko klasztoru spadają bomby. Tradycyjnie w miesięczniku są teksty Papieża Franciszka.

W czerwcu Ojciec Święty zabrał głos w sprawie sztucznej inteligencji na spotkaniu Prezydentów i Premierów w ramach szczytu G7. Papież nazwał sztuczną inteligencją narzędziem „fascynującym”, ale też „groźnym”. W najnowszym „L’Osservatore Romano” można przeczytać na co Franciszek zwraca uwagę w kontekście jej wykorzystania.

Niedawno odbyła się też watykańska konferencja poświęcona sztucznej inteligencji. Profesor etyki i bioetyki na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, przewodniczący Komisji Informacji o sztucznej inteligencji i członek Komitetu ds. sztucznej inteligencji w ONZ o. Paolo Benanti podkreślił, że potrzebne są̨ regulacje w celu uporządkowania kwestii dotyczących sztucznej inteligencji na wzór kodeksu drogowego.

W sobotę 15 czerwca w Krakowie prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro beatyfikował ks. Michała Rapacza. W trakcie uroczystości podkreślił, że jest ona „pocieszeniem w czasie poranionym wojną”. 22 czerwca w Watykanie odbyły się święcenia biskupie Regensa Penitencjarii Apostolskiej ks. Krzysztofa Nykla. Relację oraz zdjęcia z obu tych wydarzeń można znaleźć w najnowszym „L’Osservatore Romano”.

W tym numerze jest także relacja z posługi polskiej misjonarki w Kiwu Północnym s. Agnieszki Gugały ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Relacjonuje, że „bomby spadły wokół naszego klasztoru, kilka metrów różnicy i byłoby po nas. Przynosili do nas rannych, ściany miałyśmy czerwone od krwi”. Mimo to siostry pozostają z najbardziej potrzebującymi z narażeniem życia i zdrowia.

Po części publicystycznej następuje podsumowanie miesiąca Papieża Franciszka, zilustrowane zdjęciami, które pozwala śledzić na bieżąco jego nauczanie. W trzeciej części znajdują się najnowsze dokumenty i wypowiedzi papieskie oraz dokumenty Stolicy Apostolskiej. „Szanownym Czytelnikom życzę inspirującej lektury i bycia na bieżąco z nauczaniem papieskim w tak wielu aktualnych tematach” – napisał kierownik redakcji języka polskiego mediów watykańskich, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

„L’Osservatore Romano” po raz pierwszy ukazało się w 1861 r., a w języku polskim – z inicjatywy św. Jana Pawła II – pismo jest wydawane od 1980 r. W celu pozyskania wersji elektronicznej „L’Osservatore Romano” na terenie Polski należy zwracać się do własnej parafii.

Vatican News
Fot. Vatican News