Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Powstańcy Warszawscy pokazali, jak dbać o wolność, bezpieczeństwo i pokój – przekonywał podczas polowej Mszy św. bp Wiesław Lechowicz na stołecznym Placu Krasińskich. W czasie Eucharystii w przeddzień 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego modlono się w intencji weteranów walk z sierpnia 1944 roku. We Mszy św. uczestniczyli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda i Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Po zakończeniu liturgii pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego odbył się apel pamięci.

Polowa Msza św. na Placu Krasińskich w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania jest corocznym punktem obchodów. Przed Pomnik Powstania Warszawskiego przybyli kombatanci i weterani. Obecni byli: prezydent Andrzej Duda, wicepremier minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, parlamentarzyści i członkowie rządu, generałowie Wojska Polskiego, a także komendanci i szefowie służb mundurowych, harcerze i mieszkańcy Warszawy.

W homilii bp Lechowicz przywołał fragmenty dwóch artykułów z powstańczej gazety „Barykada. Warszawa walczy” (10 września 1944 r.). Pierwszy z nich opisywał stan działań i sytuację bojową na ulicach stolicy, a drugi był rozważaniem nad sceną ewangeliczną uzdrowienia młodzieńca z Nain. – Zestawienie na tej samej stronie tych dwóch artykułów ukazuje dobrze determinację, motywację i zarazem aspiracje bohaterskich Powstańców. Czerpiąc siły do walki i nadzieję na zwycięstwo z wiary marzyli nie tylko o wolności. Marzyli o nowym i pięknym życiu – powiedział bp Lechowicz.

Ordynariusz wojskowy przytoczył fragment innego tekstu, zamieszczonego w „Kurierze Stołecznym”: „Nie wystarczy, aby kraj nad Wisłą położony, przybrany w polskie sztandary, nazywał się Polską. On musi być istotnie Polską pracującą i rozwijającą się w duchu najlepszych polskich tradycji, w oparciu o polskie zasady cywilizacyjne. Rozpoczętą przed 5 laty walkę o wielkie ideały prowadzić będziemy aż do ostatniego tchnienia z wiarą w ostateczne zwycięstwo. Wszak ponad ludzkie zawiłe sprawy wznosi się wyższa Prawda i Sprawiedliwość”. Zdaniem biskupa „uosobieniem tej wyższej Prawdy i Sprawiedliwości dla większości Powstańców był Jezus”. Dodał, że „symbolem obecności Jezusa wśród Powstańców Warszawy był Jezus ukrzyżowany z archikatedry warszawskiej”, który został przeniesiony przez ks. Wacława Karłowicza, proboszcza świątyni, a także sanitariuszki Barbarę Garncarczyk i Teresą Potulicką–Łatyńską do kościoła sióstr Sakramentek, a następnie do kościoła św. Jacka na Freta. – Historia ukrzyżowanego Jezusa z warszawskiej archikatedry była dla Powstańców potwierdzeniem słów psalmisty, które dzisiaj powtarzaliśmy: „Bóg jest ucieczką w dniu mego ucisku” (Ps 59). Była także, podobnie jak dla świadków uzdrowienia młodzieńca z Nain, znakiem, że „Bóg nawiedził lud swój”! – powiedział bp Lechowicz.

Ordynariusz wojskowy przypomniał, że Msza św. jest ofiarą Jezusa, która nas uzdrawia i uwalnia. – Zawierzmy Mu zatem podczas tej Eucharystii teraźniejszość i przyszłość naszej Ojczyzny i jej stolicy – Warszawy. Obyśmy z Bożą pomocą dotrzymali wierności tym wartościom, które trzymały przy życiu bohaterskich Powstańców Warszawskich i nie pozwalały im godzić się z bezprawiem, deptaniem ludzkiej godności i niewolą. Obyśmy ochronili to, co najważniejsze dla naszego narodu – wolność, bezpieczeństwo i pokój. Ci, których dzisiaj ze czcią i wdzięcznością wspominamy, pokazują nam, jak to skutecznie czynić – powiedział.

Eucharystię z biskupem polowym koncelebrowali: abp Wojciech Polak, prymas Polski, bp Romuald Kamiński, biskup diecezjalny warszawsko-praski, bp Michał Janocha, biskup pomocniczy warszawski, kapelani Ordynariatu Polowego, a także duchowni z obydwu warszawskich diecezji. Po zakończeniu Mszy św. odbędzie się apel pamięci, podczas którego przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i Niemiec. Oddana zostanie salwa honorowa i złożone zostaną wieńce pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 1944 r. do walki w Warszawie stanęło ok. 50 tys. żołnierzy podziemia. Walki w mieście, choć zaplanowane tylko na kilka dni, trwały 63. W działaniach zbrojnych w mieście zginęło ok. 18–20 tys. Powstańców, a ok 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły między 180 a 200 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta, które zostało w systematyczny sposób zniszczone. W ruinach Warszawy do stycznia 1945 r. ukrywało się od 500–1000 osób.

Krzysztof Stępkowski/ ordynariat.wp.mil.pl
Fot. Krzysztof Stępkowski