Abp Gądecki dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Podgórskiej w Toruniu

22-08-2015

W Toruniu odbyła się dziś koronacja obrazu Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin. Korony poświęcił Ojciec Święty Franciszek w kwietniu tego roku.

1693
fot. Robert Binkowski
fot. Robert Binkowski
fot. Robert Binkowski

Uroczystości miały miejsce na terenie parafii św. Apostołów Piotra i Pawła. Mszy św. przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W homilii ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej, wskazywał na Maryję, jako wzór służby dla wszystkich wierzących.

    – Maryja służy swoim najbliższym – Jezusowi, Józefowi. Służy również Elżbiecie na czas jej rozwiązania. Kiedy zabrakło wina, służy pomocą nowożeńcom na weselu w Kanie Galilejskiej. Służy matczyną obecnością Jezusowi na drodze krzyżowej oraz młodemu Kościołowi, trwając z nim na modlitwie, zanim wyjdzie do świata po zesłaniu Ducha Świętego. Siostry i Bracia, Maryja Królowa uczy nas służby w królestwie swojego Syna. To bardzo ważny przykład i nauka – podkreślił ks. bp Andrzej Suski.

Eucharystię poprzedziła uroczysta procesja z podgórskiego sanktuarium na plac koronacyjny przy klasztorze. W jej trakcie wiernym towarzyszył Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Po Mszy św. wierni wzięli udział w rodzinnej biesiadzie połączonej z koncertem orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Raciążka oraz franciszkańskiego zespołu „Greccio”.

W uroczystości uczestniczyli księża arcybiskupi, biskupi, przedstawiciele władz państwowych, miejskich oraz goście z kraju i z zagranicy.

Jutro o godz. 11.00 na placu koronacyjnym przy klasztorze celebrowana będzie Eucharystia dziękczynna za koronację Obrazu. Przewodniczył jej będzie franciszkański minister prowincjalny o. Filemon Janka OFM.

RadioMaryja.pl

fot. Robert Binkowski