Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dziękujemy dziś za wszelkie dobro, jakie stało się udziałem miasta Poznania i okolic, za wszystko co przyczyniało się, dzięki pracy Bambrów, do rozwoju Poznania i Wielkopolski – powiedział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas Mszy św. z okazji 300-lecia przybycia Bambrów do Wielkopolski.  Dziękczynieniu, które miało miejsce 20 października w katedrze poznańskiej, przewodniczył i homilię wygłosił abp Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu, współprzewodniczący Grupy Kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec.

Abp Gądecki na początku Mszy św. powitał obecne na Eucharystii delegacje z Bambergu, przedstawicieli władz miasta oraz Towarzystwa Bambrów Poznańskich i zgromadzonych wiernych. Przypomniał też historię osadników bamberskich, którzy przybyli do Wielkopolski na początku XVIII wieku. “Mieli objąć w posiadanie nieznaną ziemię. Przez wiarę przywędrowali do ziemi obiecanej jak Abraham” – powiedział.

Abp Ludwig Schick, który przewodniczył Mszy św., mówił w homilii o potrzebie szerzenia pokoju między ludźmi i narodami oraz o wezwaniu do głoszenia Ewangelii. “300-lecie osiedlenie się osadników z Bambergu w Poznaniu jest wspomnieniem udanej migracji i integracji. Jest też wspomnieniem dobrego sąsiedztwa i owocnej wymiany między Polakami a Niemcami. Wszyscy chrześcijanie są ochrzczeni i posłani, by jak głosi motto tego Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego – października 2019 roku, przyczyniać się do pokoju i dobrobytu wszystkich ludów i narodów, przede wszystkim przez wytrwałą modlitwę.  Świętujmy ten jubileusz także jako zobowiązanie do pokojowego współistnienia Polaków i Niemców” – powiedział abp Schick.

Podczas uroczystości zostały wręczone medale jubileuszu 300-lecia osadników bamberskich w Poznaniu abp. Stanisławowi Gądeckiemu i abp. Ludwigowi Schickowi.

Mszę św. transmitowało archidiecezjalne Radio Emaus.

BP KEP

Fotorelacja:

Fot. br. Zygmunt Kajdan

NO COMMENTS