Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zdaniem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego Synod Biskupów w nowej formule ma szansę podjąć szersze spektrum zagadnień dotyczących Kościoła i włączyć do refleksji różne wrażliwości, które czasami formułują przeciwstawne opinie. Metropolita poznański uczestniczył w spotkaniu przygotowawczym do tego wydarzenia, któremu przewodniczył sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Mario Grech.

Abp Gądecki zauważa, że jeśli chodzi o aspekt organizacyjny na poziomie diecezjalnym i krajowym, to w praktyce inicjatywy kościelne angażują zwykle tych samych ludzi, czego świadectwem są różne stowarzyszenia. „Ta sama grupa osób podejmuje różne formy działalności w ramach wspólnoty, a duża część ludzi nie wyraża chęci jakiegoś zaangażowania” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Gądecki. Podkreśla, że w związku z tym pojawia się szereg pytań, na które trzeba znaleźć odpowiedź.

„Zazwyczaj, kiedy organizuje się synod diecezjalny, to myślimy o jego podwójnym aspekcie: duszpasterskim i jurydycznym, prawnym. Jeden i drugi jest dla diecezji bardzo ważny. Ten pastoralny podsumowuje obecną sytuację duszpasterską i jednocześnie kreśli jakieś projekty na przyszłość – mówi papieskiej rozgłośni abp Gądecki. – Ten jurydyczny określa formę kanoniczno-prawną w jakiej żyjemy i się poruszamy. W czasie obecnych przygotowań na razie nie ma o tym mowy. Wydaje się, że idzie przede wszystkim o jeden aspekt, czyli wymiar pastoralny. Sam Sekretariat Synodu koncentruje się przede wszystkim na wymiarze diecezjalnym i krajowym.“

Zdaniem metropolity poznańskiego brakuje na razie bliższego określenia na czym miałby polegać i jak byłby zorganizowany Synod Biskupów na poziomie kontynentalnym.

„Co znaczy reprezentanci całego ludu Bożego, ilu ma ich być; jakie kategorie; jakie powinny być kryteria wyboru samych głosów; kto właściwie powinien organizować zgromadzenie kontynentalne – to są główne pytania. Trudniejsze będzie spięcie wszystkich Kościołów, które są w Europie. To jest dość duża różnorodność, także Kościoły grecko-katolickie muszą być brane pod uwagę. W konsultacji także powinny zostać uwzględnione konsulty zakonne męskie i żeńskie, wydziały teologiczne, uniwersytety. Wnioski płynące z tych wszystkich instytucji powinny znaleźć się w dokumencie roboczym – podkreśla abp. Gądecki. – Będzie prawdziwa trudność w wybraniu tego wszystkiego. Jeśli z Europy przyjdzie do sekretariatu synodu ponad czterdzieści rozbudowanych odpowiedzi, to nie będzie łatwo zrobić z tego jedną syntezę. Pewne rzeczy w różnych Kościołach się powtarzają. Są również elementy, które nie są porównywalne i to stawia sekretariat synodu wobec bardzo trudnego zadania“

Decyzją Papieża Franciszka zmienia się formuła Synodu Biskupów, który nie będzie już jednorazowym wydarzeniem, tylko procesem podzielonym na trzy etapy: lokalny, kontynentalny i powszechny w Rzymie. Proces synodalny zostanie zainicjowany oficjalnie przez Papieża w Rzymie 9 i 10 października oraz 17 października w Kościołach lokalnych.

vaticannews.va