Poświęcenie windy dla niepełnosprawnych dzieci

15-01-2016
1380

− Nie jest to jedna z wielu szkół, ale szkoła, w której pielęgnowana jest podstawowa prawda o godności człowieka. Trwa Rok Miłosierdzia, papież często apeluje o czyny miłosierdzia. Ta szkoła jest obrazem miłosierdzia − powiedział abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości poświęcenia windy dla niepełnosprawnych dzieci w Niepublicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum „Zawsze Razem” w Poznaniu. Pieniądze na ten cel przekazali m.in. papież Franciszek i archidiecezja poznańska.

Pracownicy szkoły i członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Zawsze Razem” o windę ułatwiającą przemieszczanie się dzieciom i małym pacjentom między parterem a pierwszym piętrem starali się od 2005 r., kiedy zaczęli wynajmować budynek na os. Jana III Sobieskiego w Poznaniu, należący do Szpitala Klinicznego im. Krysiewicza.

− Ten dzień jest szczególny. Możemy powiedzieć, że spełniły się nasze marzenia. Przez całe lata staraliśmy się, by zapewnić dzieciom bezpieczne, wygodne warunki dotarcia na zajęcia − mówiła podczas uroczystości Maria Warda, dyrektor szkoły. Przyznała, że był to dla pracowników szkoły, członków stowarzyszenia i samych uczniów ogromny wysiłek, bo wszyscy zbierali pieniądze. Dzięki ofiarności i wrażliwości wielu ludzi udało się zbudować windę. Na zewnątrz placówki został dobudowany specjalny szyb, dostosowany do potrzeb podopiecznych placówki.

Metropolita poznański podkreślił, że ośrodek ten umożliwia rozwój młodego człowieka i przynosi ulgę w cierpieniu rodziców, którzy mogą załatwić różne sprawy, podczas gdy dziecko pozostaje tutaj pod dobrą opieką. − Trzeba docenić wrażliwość pracujących w tej szkole osób. Tym bardziej dziś, gdy obrona godności człowieka jest trudniejsza niż kiedyś, bo priorytetem są względy ekonomiczne. Człowiek jest wart o tyle, o ile może coś wnieść w życie społeczne, dlatego tym trudniej o szacunek dla ludzkiego życia − zauważył przewodniczący KEP.

Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały fragmenty widowiska „Dom słońca”, przygotowanego podczas warsztatów teatralnych w ramach projektu „Otwarty świat” zrealizowanego przez Fundację „Apja”. Reżyserem spektaklu był Janusz Andrzejewski, aktor Teatru Nowego w Poznaniu.

W uroczystości wzięli także udział: ks. kan. Henryk Ogrodnik, proboszcz pobliskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego, Dariusz Wechta, generalny wykonawca inwestycji, Tomasz Markiewicz, regionalny dyrektor Lasów Państwowych, Hanna Rajcic-Mergler, wielkopolska kurator oświaty, Jacek Profaska, dyrektor Specjalistycznego Zespołu Opieki nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Obecny był również najmłodszy ofiarodawca − 7-letni Franek. Chłopiec rok temu przyniósł do szkoły pieniądze z własnej skarbonki na windę dla dzieci uczących się w tej placówce.

W szkole Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Zawsze Razem” na os. Jana III Sobieskiego w Poznaniu uczy się 39 uczniów z niepełnosprawnością ruchową i o różnym stopniu upośledzenia intelektualnego, z Poznania i z okolicznych gmin. Większość z nich porusza się na wózkach inwalidzkich, które kilka razy dziennie, po wąskich schodach, wnosili dotąd na piętro trzej panowie, pracownicy placówki. Sale lekcyjne i sale przeznaczone na rehabilitację znajdują się na wyższej kondygnacji. Równolegle z nauką szkolną dzieci objęte są bowiem kompleksową rehabilitacją w mieszczącym się w tym samym budynku Ośrodku Leczniczo-Rehabilitacyjnym „Zawsze Razem”.

Z nowoczesnego sprzętu do rehabilitacji ruchowej i fizykoterapii korzystają nie tylko uczniowie, ale i 150 niepełnosprawnych dzieci. Wśród nich są też niemowlęta zagrożone niepełnosprawnością.

Dyrekcja szkoły i członkowie stowarzyszenia sprawę budowy windy nagłośnili w mediach. Jeden z programów telewizyjnych poświęconych temu problemowi obejrzał abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski i przedstawił sytuację papieżowi Franciszkowi, a ten polecił przekazać na rzecz stowarzyszenia 20 tys. zł.

Archidiecezja poznańska dodała do tej kwoty 30 tys. zł. Wsparcia udzieliły też Lasy Państwowe. Po geście papieża tysiące anonimowych darczyńców również wsparło budowę windy dla dzieci.

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum „Zawsze Razem” to placówki niepubliczne, nie pobierają czesnego od wychowanków, utrzymują się z dotacji na wychowanie, opiekę i kształcenie.

KAI/ msz / Poznań