Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przekazanie Polakom Światełka Betlejemskiego odbyło się 9 grudnia br. na granicy polsko-czeskiej, w Czyżowicach k. Wodzisławia Śląskiego ok. godz. 22:00. Tam też nastąpiło przegrupowanie środowisk harcerskich, dzięki którym Światełko dotarło do różnych regionów w Polsce i poza granicami kraju. Wcześniej, harcerze pochodzący ze Śląska wraz z ks. Piotrem Laryszem, kapelanem Śląskiej Chorągwi ZHP, uczestniczyli w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, które miało miejsce w austriackim Linz.

Podczas przekazania Światełka Betlejemskiego w Czyżowicach abp Adrian J. Galbas SAC wygłosił słowo, w którym przytoczył historię i drogę, jaką wcześniej przebył podawany ogień. „Przychodzi ono z miejsca, gdzie narodził się Książe Pokoju, ale gdzie teraz niestety znów trwa wojna” – mówił metropolita katowicki. „Ciągle mając do dyspozycji kawałek metalu wolimy z niego zrobić miecz niż lemiesz, włócznię niż sierp. Ciągle mając trochę czasu, wolimy go przeznaczyć na wojny, wojenki, bijatyki i kłótnie, niż na rozmowę i dialog. Ciągle mając nieco życia do przeżycia, tracimy je krzywdząc innych” – mówił abp Galbas.

Metropolita zachęcał wszystkich zebranych na uroczystości do wyciągnięcia refleksji na temat przekazywania światła. „Światło nie zgasło!” – tłumaczył abp Galbas. „Teraz potrafi pośrodku grudniowej nocnej ciemności dać nam trochę jasności i ciepła. Nie jest mega blaskiem i wielkim upałem, jest małym światełkiem, ale wystarczającym, by iść ” – mówił abp Galbas.

Abp Adrian Galbas SAC zachęcał do dzielenia się Światłem Betlejemskim z bliskimi. „Niech dotrze do (…) domów, zakładów pracy, siedzib władz, do instytucji, szpitali, szkół, hospicjów, więzień, do wojskowych koszar. Przede wszystkim jednak niech dotrze do ludzkich serc, szczególnie do tych, w których jest teraz ciepło i zimno, w których jest niezgoda, a nawet wojna. Niech da nam inspiracje, natchnienie i siłę, by być tymi, którzy wprowadzają pokój” – podkreślał metropolita katowicki.

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 r. Akcji od 1987 r. patronują austriaccy skauci, którzy przewożą do swojego kraju płomień z Groty Betlejemskiej – miejsca narodzin Chrystusa. W Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

asp/KAI/BP KEP

fot. ks. Piotr Larysz