Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Na konto Caritas Katowice wpłynęły pieniądze ze zbiórek do puszek zorganizowanych w ostatnią niedzielę lutego i Środę Popielcową w parafiach archidiecezji katowickiej. Na pomoc Ukrainie przekazano do Caritas Polska 1 mln 650 tys. złotych.

Jak informuje dyrektor katowickiej Caritas ks. Łukasz Stawarz, pieniądze ze zbiórek w parafiach wyniosły 1,65 mln złotych. W pierwszych dniach wojny w centrali katowickiej Caritas przez całą dobę działał punkt organizacyjny, zorganizowany we współpracy z Wojewodą Śląską. Ze względy na ciągle zwiększające się potrzeby główny punkt recepcyjny w Katowicach został przeniesiony do gmachu instytucji Katowice Miasto Ogrodów na placu Sejmu Śląskiego.

Organizacja prowadzi też magazyny żywności i innych niezbędnych produktów, które wydawane są dla uchodźców. Caritas przyjmuje produkty o długim terminie przydatności, a także artykuły chemiczne i higieniczne. Organizacja koordynuje również zakwaterowanie uchodźców w zgłoszonych kwaterach prywatnych i kościelnych. – W domach rekolekcyjnych, a także w ośrodkach Caritasu przygotowano na chwilę obecną ponad 270 miejsc. Caritas koordynuje także zgłoszenia od osób prywatnych, które mają możliwości i chcą przyjąć Ukraińców. Dotychczas zarejestrowanych zostało ponad 100 takich miejsc dla około 400 osób. Rozlokowaniem konkretnych osób zajmuje się Urząd Wojewódzki – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Ponadto Caritas nadal zbiera zgłoszenia od osób mogących pomagać jako wolontariusze. – Szczegóły dotyczące wolontariatu można znaleźć na stronie internetowej katowickiej Caritas w zakładce wolontariat. Potrzeb jest naprawdę bardzo wiele, szczególnie, że organizacja włączyła się także w akcję Caritas Polska „Paczka dla Ukrainy”. W jej ramach osoby prywatne, Parafialne i Szkolne Zespoły Caritas mogą przygotować paczki według listy wskazanej przez Caritas Polska z wyznaczonymi 35 produktami (do 18 kg), które zostaną wysłane transportami do Ukrainy. Koordynacja i logistyka tego przedsięwzięcia wymaga zaangażowania wielu chętnych do pomocy osób. Każde ręce do pracy się przydadzą – zaznacza rzecznik.

W pomoc uciekającym przed wojną od samego początku zaangażowane jest Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne. – W seminarium przygotowano ponad 60 miejsc noclegowych. W prace związane z ciągłym przepływem ludzi, a więc takie jak zmiana pościeli, towarzyszenie czy pomoc w kontakcie włączają się klerycy. Są do dyspozycji praktycznie przez całą dobę – tłumaczy ks. Wojtal.

Obok pomocy systemowej parafie organizują wsparcie na miarę swoich sił i możliwości. Nie brakuje inicjatyw podejmowanych spontanicznie, z potrzeby serca.

Oddolnie organizują się również parafie. – Głównie jest to pomoc rzeczowa – zbiórki odzieży, artykułów medycznych, chemicznych, spożywczych. W niektórych parafiach, jak np. w Radzionkowie zorganizowano tzw. „konwój dobrych serc”. Ponad 30 samochodów ruszyło na granicę by nieść pomoc ofiarom wojny. Zabranych z Przemyśla uchodźców kierowcy z Radzionkowa przewozili do punktów recepcyjnych w Katowicach, gdzie przydzielono im noclegi – mówi ks. T. Wojtal

Także modlitwa za ofiary wojny i o jej zakończenie trwa we wszystkich wspólnotach archidiecezji katowickiej. Krótko po wybuchu wojny w specjalnym komunikacie przesłanym do parafii abp Wiktor Skworc zaapelował o modlitwę w intencji pokoju za wschodnią granicą Polski. – Metropolita katowicki zachęcił wiernych do indywidualnego, rodzinnego i wspólnotowego odmawiania Różańca w tej intencji oraz do śpiewu suplikacji na zakończenie każdej Mszy św. – przypomina rzecznik archidiecezji.

https://archidiecezjakatowicka.pl/