Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Centrum dysponuje odzieżą, w którą darmowo mogą zaopatrzyć się uchodźcy z Ukrainy. Jest to kolejny punkt pomocowy na mapie działań charytatywnych organizowanych przez archidiecezję gdańską na rzecz ofiar wojny.
Centrum zostało powołane we współpracy z parafią Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku – Wrzeszczu, która użyczyła aulę w domu katechetycznym przy ul. Ks. Zator-Przytockiego 3. – Centrum Odzieży Caritas to kolejna forma wspierania uchodźców z Ukrainy, którzy najczęściej w pośpiechu opuszczali swoje domy, nie zabierając ze sobą wiele – mówi ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.
Rzeczy już znajdujące się w centrum i te, które stopniowo napływają, pochodzą z zasobów Caritas, a także z darów otrzymanych od ludzi. – Nasze działania są zawsze bardzo konkretne, tak jest też w tym przypadku. Ten sposób rozdysponowania odzieży pozwoli osobom potrzebującym wybrać to, co im się faktycznie przyda, a także to, co będzie im pasowało i w czym będą się dobrze czuły – wyjaśnia dyrektor.
Organizacja przestrzeni przypomina sklep z przymierzalniami, odzieżą wyeksponowaną na wieszakach oraz półkach. – Do centrum zapraszamy pojedyncze osoby, a także całe grupy – podkreśla ks. Steć. Poza odzieżą dla dorosłych i dzieci w centrum można znaleźć również zabawki, plecaki, buty, szaliki, czapki. Sortowaniem darów zajęli się wolontariusze z “Anioła Brzemiennej”, grupy zaangażowanej na co dzień w pomoc na rzecz mieszkańców Domu Samotnej Matki w Gdańsku – Matemblewie. Dyrektor Caritas AG zaznacza, że do centrum będą stopniowo trafiały kolejne partie rzeczy.
Już chwilę po otwarciu w centrum pojawili się pierwsi potrzebujący. – Do południa odwiedziło punkt około 30 osób – rodziny, matki z dziećmi oraz osoby starsze. Dla nas to ogromna radość, że dzieje się tyle dobra na naszych oczach – mówi Agnieszka Sierputowska z Centrum Wolontariatu AG. W obsługę punktu zaangażowani są wolontariusze. Pani Agnieszka zwraca uwagę na ich niezastąpioną rolę. – Pracy mamy tutaj sporo i każde wsparcie jest na wagę złota. Dlatego jeśli ktoś miałby czas i chęć, może dołączyć do naszego zespołu – zachęca.
Centrum Odzieży dla uchodźców to kolejna, niezwykle ważna inicjatywa potwierdzająca zaangażowanie Kościoła gdańskiego w pomoc ofiarom wojny.
ks. Maciej Kwiecień
Rzecznik Archidiecezji Gdańskiej
Fot. diecezja.gda.pl

SHARE
Previous articleŚp. Biskup Adam ODZIMEK
Next articleBiskup Maciej MAŁYGA