Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Do spowiedzi wielkanocnej przystępuje 67 procent Polaków – wynika z danych CBOS. Biorąc pod uwagę, że na koniec 2017 roku nasz kraj zamieszkiwało około 38 milionów osób, z wielkanocnej spowiedzi korzysta ponad 25 milionów Polaków.  

Drugie przykazanie kościelne mówi o tym, by „przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu po­kuty”. Trzecie przykazanie dodaje: „Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku na Wielkanoc przyjąć Komunię św.” i jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego określa ono „minimum w przyjmowaniu Ciała i Krwi Pańskiej w związku ze świętami wielkanocnymi, które są źródłem i centrum liturgii chrześcijańskiej” (KKK, nr 2042).

„To bardzo ważne, by przygotować się do pełne­go udziału w Eucharystii, pojednać się z Bogiem i ludźmi, szczególnie w czasie wielkanocnym, który dla chrześcijan jest najważniejszy w całym roku liturgicznym” – wyjaśnia rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. „Spowiedź raz w roku to pewne minimum” – dodaje i zachęca do znacznie częstszego przystępowania do sakramentu pokuty i pojednania.

Warunkami dobrej spowiedzi są: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, wyznanie grzechów i zadośćuczynienie. „Ci zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą” – czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego (KKK, nr 1422).

Aby wyjść na przeciw osobom, które chcą przystąpić do spowiedzi wielkanocnej, w Kościele organizowane są m.in. takie inicjatywy, jak „Noc Konfesjonałów”. Polega ona na tym, by zorganizować spowiedź w Wielkim Tygodniu trwającą przynajmniej do północy oraz zgłosić to na stronie internetowej: www.nockonfesjonalow.pl, dzięki temu każdy znajdzie najbliższy kościół ze spowiedzią. Najwięcej parafii włącza się w tę akcję w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę. „Chodzi o to, aby nikt nie został bez spowiedzi przed Wielkanocą” – podsumowuje Rzecznik Episkopatu.

BP KEP

Posłuchaj:

Zdjęcie ilustracyjne: archdiec. łódzka

NO COMMENTS