Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Caritas Polska

Projekt #PomocDlaSeniora
#PomocDlaSeniora – to akcja pomocowa Caritas zainicjowana w odpowiedzi na rosnące zagrożenie koronawirusem. Szczególnie narażone są osoby starsze, stanowiące dużą grupę podopiecznych organizacji. Na start akcji Caritas Polska przeznaczyła milion złotych z własnych środków.
Akcja #PomocDlaSeniora koncentruje się na zapewnieniu żywności oraz środków higienicznych i ochronnych, a także – w miarę możliwości – dostarczeniu tych środków pod drzwi. Dedykowany jest seniorom samotnym i ubogim, a także osobom bezdomnym. https://caritas.pl/pomocdlaseniora

Projekt “Wdzięczni Medykom”
Projekt “Wdzięczni Medykom” jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane Caritas Polska przez szpitale i personel medyczny w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Zakłada on interwencyjną zbiórkę pieniędzy na niezbędne wyposażenie placówek medycznych zaangażowanych w walkę z pandemią, w tym zakup m.in. respiratorów oraz środków ochrony osobistej dla medyków (m.in. maseczek, rękawic, fartuchów i przyłbic). Zbiórka skierowana jest zarówno do darczyńców indywidualnych, jak i podmiotów instytucjonalnych i biznesu. https://caritas.pl/medycy 

Raport z działań Caritas Polska i Caritas diecezjalnych podjętych w marcu 2020 r. w odpowiedzi na pandemię koronawirusa w Polsce (PDF)
Informacja prasowa

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, Papieskie Dzieła Misyjne uruchomiły zbiórkę na specjalny fundusz solidarnościowy z krajami misyjnymi dotkniętymi COVID-19. Zebrane środki trafią do Papieża i zostaną rozdysponowane potrzebującym na całym świecie. >>Więcej

Archidiecezja białostocka

Ciepłe posiłki dla ubogich
Od poniedziałku do piątku przy Parafialnym Zespole Caritas par. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku przygotowywany i wydawany jest posiłek w postaci ciepłej zupy dla około 60 ubogich osób.

Noclegownie 
Noclegownie Caritas Archidiecezji Białostockiej: jedna dla mężczyzn, druga dla kobiet codziennie zaopatruje, przygotowuje oraz wydaje 7 dni w tygodniu dla około 100 osób podopiecznych przebywających w placówkach dla osób bezdomnych około 300 posiłków dziennie. Co w tygodniu daje sumę 2100 posiłków. Wszystkie posiłki przygotowywane są przez jedną kucharkę.
Caritas Archidiecezji Białostockiej zapewnia bezpieczny, całoroczny nocleg dla ok. 100 osób (ok. 80 mężczyzn i 20 kobiet), które mają oprócz całodobowego przebywania możliwość skorzystania z: posiłków 3 razy dziennie, łaźni, odzieży i obuwia. W tygodniu z usług pielęgniarki korzysta około 40 osób. Spośród mieszkańców noclegowni ok. 40% to seniorzy.

Pomoc Seniorom w Parafialnych Zespołach Caritas
Cały tydzień zbierane są informacje dotyczące osób potrzebujących – głównie seniorów po Parafialnych Zespołach Caritas. Zgłoszone potrzebujące pomocy osoby obsługiwane są przez zespół wolontariuszy wspieranych przez pracowników Caritas.
https://bialystok.caritas.pl/sasiedzka-pomoc-seniorom/ 

Doraźne Centrum Pomocy „Samarytanin”
Doraźne Centrum Pomocy „Samarytanin” jest w stałym kontakcie z 400 ubogimi osobami korzystającymi z pomocy, a 150 seniorów w ciągu tygodnia jest monitorowanych telefonicznie przez personel Centrum. Dla około 100 najuboższych przygotowywane są paczki żywnościowe z artykułami długoterminowymi pierwszej potrzeby.

Telefon zaufania dla seniorów
Telefon zaufania dla seniorów, którzy czują się samotni i mają wątpliwości, jak przetrwać najbliższe tygodnie w odosobnieniu. Specjalista pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej dyżuruje pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, między godz. 9.00 a 14.00. https://bialystok.caritas.pl/telefon-zaufania-dla-seniorow/ 

Klub Seniora
Personel Klubu Seniora cały czas wspiera, monitoruje i pomaga około 30 osobom 70+, a w przypadku, kiedy dana osoba nie może wyjść z domu – przynoszą zakupy, leki lub wyprowadzają psa. Kilka osób z Klubu Seniora podjęło się szycia maseczek ochronnych.

Telefoniczne wsparcie dla osób niepełnosprawnych
Ośrodki wsparcia dla osób niepełnosprawnych (WTZ i ŚDS) udzielają wsparcia psychologicznego przez telefon rodzinom przynajmniej 2 razy w tygodniu.

„Pomoc Medykom”
Została ogłoszona zbiórka pieniężna „Pomoc Medykom” mająca na celu wsparcie finansowe i rzeczowe placówek leczniczych i służb medycznych (z części środków zakupiono i przekazano środki ochrony dla Służby Medycznej Caritas Białystok, Grupy Ratowniczej „Nadzieja” Odział Białystok). https://bialystok.caritas.pl/zbiorka-na-odziez-ochronna-dla-medykow/

„Kromka Chleba dla Sąsiada”, „Pomoc dla Seniora”, „Wdzięczni Medykom”
Ze środków Caritas Polska (zakup środków ochrony i żywność) już wspierane są działania wolontariuszy i pracowników w związku z akcją „Kromka Chleba dla Sąsiada”, „Pomoc dla Seniora”, „Wdzięczni Medykom”)

Archidiecezja częstochowska

Ciepły posiłek dla Seniora i osób w kwarantannie
Caritas Archidiecezji Częstochowskiej z pomocą wolontariuszy dostarcza do domów ciepłe posiłki. Opieką są otoczone także osoby w kwarantannie.

Zbiórka środków na respirator dla Szpitala Wojewódzkiego w Częstochowie
Caritas Archidiecezji Częstochowskiej rozpoczęła zbiórkę na respirator dla Szpitala Wojewódzkiego w Częstochowie. https://caritas.czest.pl/respirator-dla-szpitala/ 

Zbiórka środków na łóżka rehabilitacyjne dla szpitali
Odpowiadając na coraz większe potrzeby związane z sytuacją epidemiologiczną pragniemy jako Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ogłosić zbiórkę na łóżka rehabilitacyjne. Cena jednego łóżka to 2500 zł. https://caritas.czest.pl/zbiorka-na-lozka-do-szpitali/

Zbiórka środków czystości oraz środków ochrony osobistej na rzecz szpitali i stacji pogotowia
Zbiórka dla szpitali i stacji pogotowia: maseczek, ręczników papierowych, środków dezynfekujących, mydeł w płynie, rękawiczek jednorazowych, wody, lilwy/herbaty/ciastek zapakowanych. https://caritas.czest.pl/caritas-coronavirus-czestochowa/ 

Jasnogórski Punkt Charytatywny
Punkt działa w innej, niż zawsze formie, ale każdy potrzebujący pomocy otrzymuje ją.
http://jpch.jasnagora.pl 

Parafia Archikatedralna pw. Świętej Rodziny w Częstochowie
Pomoc żywnościowa dla ubogich i bezdomnych. Od poniedziałku do piątku, w godz. 16:00-17:00 wydawana jest żywność dla około 40 – 50.
Opieka nad samotnymi, chorymi i ubogimi w parafii za pomocą wolontariuszy.
http://www.archikatedra.pl/news.php 

Dolina Miłosierdzia – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie (Księża Pallotyni)
Zakupy dla seniorów i osób w kwarantannie – Potrzebujący leków czy żywności dzwonią, podając listę zakupów, a następnego dnia wolontariusz dostarcza je do domu. Transport pokrywa Fundacja.
Stołówka i łaźnia dla osób bezdomnych – Dodatkowo w tym czasie poza posiłkami rozdaje się środki czystości.
Torby miłosierdzia – to paczki żywnościowe dla osób ubogich. Osoby chcące pomóc biorą ze sobą na zakupy torbę miłosierdzia, wkładają tam jakąś żywność i przynoszą do kościoła, albo wpłacają darowiznę na konto z dopiskiem “torby miłosierdzia”.
Telefon wsparcia – Proboszcz dzwoni do seniorów by zapytać jak się czują, czy czegoś nie potrzeba.
Maseczki – kilkadziesiąt sióstr zakonnych z dziewięciu zakonów i zgromadzeń z terenu parafii szyje maseczki ochronne.
https://dolina-milosierdzia.pl

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej
Wraz z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, z pomocą Sióstr Honoratek, od poniedziałku do piątku rozwozi obiady dla seniorów, którzy nie mogą sami wyjść z domów. Docieramy do prawie 30 osób. http://www.ksm-czestochowa.pl 

Poszczególne parafie i domy zakonne w Archidiecezji Częstochowskiej prowadzą pomoc seniorom i osobom samotnym za pomocą wolontariuszy i Parafialnych Zespołów Caritas.

Diecezja drohiczyńska 

Zbiórka na zakup respiratora do Szpitala Powiatowego w Bielsku Podlaskim
Uzbierana została kwota zbiórka 105 000 zł na zakup respiratora do Szpitala Powiatowego w Bielsku Podlaskim. Dodatkowo zebrane środki umożliwią ufundowanie również drugiego respiratora. http://www.drohiczyn.caritas.pl/mamy-to-zebralismy-na-respirator-dla-bielska/

Maseczki szyte przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej
Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim i Sokołowie Podlaskim szyją maseczki dla osób potrzebujących i torby na zakupy dla biednych.

Akcja #dzielnybodobry
Akcja polega na robieniu zakupów (żywność, leki, środki czystości) osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym i niesamodzielnym. http://www.drohiczyn.caritas.pl/akcja-dzielnybodobry/

Zbiórka funduszy na walką z koronawirusem
Uruchomione zostało specjalne konto na wpłaty związane z walką z koronawirusem. 

Diecezja ełcka

“Paczka bezdotykowa”
Pracownicy i wolontariusze przygotowują paczki, które rozwożone są do osób potrzebujących, zwłaszcza starszych i samotnych. Staramy się eliminować bezpośredni kontakt z ich odbiorcami lub ograniczać go do minimum.
http://www.elk2.caritas.pl/index.php?name=News&file=article&sid=3449

Pomoc żywnościowa dla osób bezdomnych
Wydawane są ciepłe posiłki oraz paczki żywnościowo-higieniczne dla osób bezdomnych.
http://www.elk2.caritas.pl/index.php?name=News&file=article&sid=3450

Diecezja ełcka z Caritas diecezjalna organizuje stale wsparcie rodzin poprzez Parafialne Zespoły CaritasDodatkowo w parafiach organizowane jest przez duszpasterzy telefoniczne wsparcie: rozmowy duchowe, zgłaszanie potrzeb i pomocy.

Diecezja gliwicka

„Kuchnia na kółkach” 
Dom Dziennego Pobytu „Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej w Zabrzu dostarcza obiady bezpośrednio do mieszkań osób starszych i niepełnosprawnych (ok. 160 osób). 

Jadłodajnie
Otwarte są także jadłodajnie dla osób ubogich w Zabrzu, Bytomiu i Gliwicach.
W przygotowaniu oraz dystrybucji posiłków zostały wdrożone wszelkie procedury i środki bezpieczeństwa, a posiłki wydawane są na wynos w opakowaniach jednorazowych.
https://caritasgliwice.pl/pomagamy-i-juz/

Pomoc osobom w kwarantannie
Caritas przygotowuje i dostarcza codziennie wyżywienie (śniadanie, dwudaniowy obiad, kolację, napoje) do 22 osób objętych kwarantanną zbiorową w Zabrzu, która docelowo będzie mogła przyjąć i wyżywić 160 osób.

,,Kromka chleba dla sąsiada”
,,Kromka chleba dla sąsiada”, której głównym celem jest budzenie zainteresowania względem naszych sąsiadów, którymi nierzadko są seniorzy. Akcja dotyczy zbiórki i dostarczania żywności, lekarstw lub środków higienicznych. https://caritasgliwice.pl/kromka-chleba-dla-sasiada-2020/

Zakup respiratorów
Caritas Diecezji Gliwickiej pragnie włączyć się w zbiórkę pieniędzy, która będzie przeznaczona na zakup respiratorów. Darowizny na ten cel można wpłacać bezpośrednio na konto: BANK PEKAO S.A. I o/Gliwice 57 1240 1343 1111 0010 0216 7128 z dopiskiem: ,,Respirator’’.
https://caritasgliwice.pl/zbieramy-na-respirator/

„Szycia maseczek”
Caritas Diecezji Gliwickiej wspólnie z Fundacją Hedvigis podjęła inicjatywę szycia maseczek materiałowych. Zostaną one przekazane tym osobom lub instytucjom, których używanie jest bezwzględnie konieczne. Póki co, w niniejszą akcję zaangażowanych jest już ponad 20 osób z Pyskowic i Tarnowskich Gór oraz Gliwic. W szycie maseczek mogą się zaangażować wszyscy posiadający minimalne zdolności krawieckie; tym bardziej, że ogólne zalecenie przebywania w domach – doskonale sprzyja takiej aktywności. https://caritasgliwice.pl/szyjemy-maseczki/

„Nakarm medyka”
Diecezjalne Duszpasterstwo LSO i Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży prowadzą akcję: pt.: #nakarmmedyka Akcja jest formą wsparcia lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego. https://zrzutka.pl/bmbr5t
Celem akcji jest zwyczajne, a potrzebne wsparcie codziennego dnia – umożliwienie zjedzenia ciepłego, domowego obiadu dla:
– pracowników Szpitala Zakaźnego w Raciborzu
– pracowników Szpitala Zakaźnego w Bytomiu

Archidiecezja gnieźnieńska

DOBROkrążcy
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej organizuje pomoc w robieniu zakupów i dostarczaniu do domów seniorów i osób samotnych przebywających na domowej kwarantannie. Obecnie zarejestrowanych jest w Gnieźnie ok. 20 wolontariuszy i ok. 100 seniorów, w Inowrocławiu 40 wolontariuszy i ponad 150 seniorów i w innych mniejszych ośrodkach – razem 50 wolontariuszy.
http://caritas.gniezno.pl/index.php/2020/03/16/apel-dyrektora-caritas-archidiecezji-gnieznienskiej/ 

Wsparcie zakupu respiratora przez Szpitala Pomnika Chrztu Polski w Gnieźnie
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej udzielił wsparcia finansowego na zakupu respiratora przez Szpitala Pomnika Chrztu Polski w Gnieźnie.

#PomocDlaSeniora i #WdzięczniMedykom
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej włącza się w ogólnopolską cję Caritas Polska.

Spiżarnia Biedronki
Parafialne Zespoły Caritas wydają żywność ze Spiżarni Biedronki z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Posiłki dla osób bezdomnych
W Gnieźnie osobom bezdomnym wydawane jest codziennie 100 porcji ciepłego posiłku. 

Śniadania dla osób bezdomnych i ubogich
Siostry szarytki wydają w Gnieźnie codziennie śniadanie dla ok. 100 osób bezdomnych i ubogich, przygotowują także maseczki ochronne i rozprowadzają je wśród potrzebujących. 

Paczki żywnościowe
Kilka domów zakonnych z archidiecezji (m.in.: Wągrowiec, Gniezno) przygotowuje paczki żywnościowe dla swoich podopiecznych zamkniętych w tym czasie w domach.

Diecezja kielecka

Nie jesteś sam!
Diecezjalne Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Centrum Duszpasterskie Wesoła 54 w Kielcach otacza opieką osoby starsze i choro, by w czasie epidemii nie musiały opuszczać domu w celu zrobienia zakupów lub załatwienia spraw koniecznych.
http://www.kielce.caritas.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1124:sck-866&catid=86&Itemid=435&lang=pl

Strażacy pomagają chorym i samotnym
Posługa wolontariuszy wobec potrzebujących w mieście Kielce oraz Powiecie Kieleckim, obejmująca: zrobienie zakupów, zakup leków, pomoc w innych ważnych sprawach.
http://diecezja.kielce.pl/pomagamy-samotnym-i-chorym

#PomocDlaSeniora z pomocą 10 Świętokrzyskiej Brygady Terytorialnej
Caritas Diecezji Kieleckiej włącza się w program #PomocDlaSeniora zainicjowany przez Caritas Polska. Z własnych środków oraz dzięki wsparciu Caritas Polska przygotowane zostaną paczki z żywnością dla potrzebujących. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mogą zgłaszać chęć uzyskania pomocy telefonicznie. Paczki zostaną rozwiezione do domów seniorów z pomocą 10 Świętokrzyskiej Brygady Terytorialnej, która wraz z pracownikami diecezjalnej Caritas zaangażowana jest w przygotowanie pomocy. Przekazane zostanie także wsparcie żywnościowe osobom bezdomnym. http://diecezja.kielce.pl/caritas-pomaga-seniorom-paczki-dowioza-do-domow-osob-potrzebujacych

Diecezja kaliska

Paczki żywnościowe
Codzienna pomoc Caritas Diecezji Kaliskiej podopiecznym Kaliskiego Domu Opieki w formie paczek żywnościowych.
Zapewnienie środków ochrony osobistej, środków dezynfekujących.

Paczki żywnościowe
Wydawanie żywności dla osób zakwalifikowanych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.

#Pomoc dla Seniora
Caritas Diecezji Kaliskiej zapewnia samotnym i ubogim seniorom pomoc żywnością w formie paczek żywnościowych. #Pomoc dla Seniora – wspólna akcja Caritas Polska i caritas diecezjalnych.

Szycie maseczek ochronnych
Stacja Opieki Caritas w Ostrowie Wielkopolskim zaangażowała się w szycie maseczek dla osób bezdomnych i podopiecznych Caritas.

Zbiórka produktów żywnościowych
Zbiórka produktów żywnościowych z długim terminem ważności dla osób będących w potrzebie w Ostrowie Wielkopolskim.

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska

Diecezjalne Centrum Wsparcia – Cor Unum
Diecezja koszalińsko-kołobrzeska w ramach działania Diecezjalnego Centrum Wsparcia Cor Unum prowadzi telefon wsparcia duchowego, wsparcia dla rodzin i wsparcia dla chorych i pracowników służby zdrowia. http://www.diecezjakoszalin.pl/corunum

Pogotowie Braci Miłosiernego Pana
Bracia Miłosiernego Pana, zgromadzenie powstałe przy Domu Miłosierdzia Bożego w Koszlinie, oferują wszelką pomoc: od zrobienia zakupów, po rozmowę, duchowe wsparcie. Każdy, kto chciałby z takiej pomocy skorzystać, może zadzwonić pod nr telefonu 734 211 199.

Seniorze, nie wychodź, poczekaj!
Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej proponuje pomoc w najbardziej potrzebnych sprawach, jak zrobienie zakupów, wykupienie leków itp. Diecezja została podzielona na strefy. Za każdą z nich odpowiedzialny jest wyznaczony wolontariusz.
Aby zostać wolontariuszem, należy zapisać się przy pomocy specjalnego formularza.

Zanurzeni w Miłości – zbiórka pieniędzy na respiratory dla szpitali
Ogólnopolska zbiórka pieniędzy na respiratory dla szpitali. Wszelkie informacje oraz możliwość szybkiej wpłaty na stronie www.zanurzeniwmilosci.pl

Maseczki dla koszalińskiego szpitala
Kilka zgromadzeń zakonnych zgłosiło się do szycia specjalnych maseczek dla koszalińskiego szpitala. Akcja odbywa się w uzgodnieniu ze szpitalem przy pomocy odpowiedniego materiału, którego dostarcza koszalińska pasmanteria “Po Kokardę”.

Pomoc potrzebującym w parafii Świętej Rodziny w Pile
Wolontariusze skupieni przy parafii świadczą pomoc seniorom, osobom, które nie mogą wyjść z domu, żeby zrobić zakupy, czy załatwić inne ważne sprawy.

Archidiecezja krakowska

Kuchnia św. Brata Alberta Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie
Kuchnia działa, ale ze względu na stan epidemii wydaje posiłki tylko na wynos. Pracownicy proszą o zachowanie dużych odstępów w kolejce i przychodzenie z własnym pojemnikiem na zupę. Ludzi jest więcej, bo część kuchni przestała działać albo wydaje tylko suchy prowiant. Potrzebne są jednorazowe pojemniki na żywność i środki ochrony, które pomogą zabezpieczyć pracowników. https://diecezja.pl/aktualnosci/caritas-pomaga-bez-przerwy/

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa
Punkt Socjalny Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Brzegach dysponuje żywnością z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, finansowanego przez Unię Europejską. Wydawać ją można jednak tylko osobom skierowanym przez Ośrodki Pomocy Społecznej, które spełniają określone kryteria dochodowe, a te się nie zmieniły. Ułatwienie jest tylko takie, że do osób na kwarantannie, zakwalifikowanych do programu, żywność dowiozą służby mundurowe. W transport żywności włączyły się Wojska Obrony Terytorialnej, za co serdecznie dziękujemy. https://diecezja.pl/aktualnosci/caritas-pomaga-bez-przerwy/

Starszym trzeba pomóc
W ramach rozszerzenia pomocy seniorom, osobom niepełnosprawnym i bezdomnym krakowska Caritas stara się dotrzeć do potrzebujących z paczkami z żywnością i środkami czystości. Pomoc trafia do osób starszych i chorych poprzez pracowników placówek Caritas w terenie, niektóre osoby proszą też o pomoc telefonicznie i po sprawdzeniu ich sytuacji pracownik lub wolontariusz Caritas przywozi im zakupy.
https://diecezja.pl/aktualnosci/caritas-pomaga-bez-przerwy/

Respirator dla Krakowa
W związku ze skierowaną prośbą Caritas Archidiecezji Krakowskiej rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na dodatkowy respirator dla Krakowa. Wpłat można dokonywać na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej: 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001 z dopiskiem RESPIRATOR lub online poprzez stronę internetową www.krakowcaritas.pl.

Dyżur telefoniczny
W biurze Caritas trwa dyżur telefoniczny. W razie potrzeby prosimy o kontakt:
tel. 12 637 07 12, 12 638 07 08 lub e-mail: krakow@caritas.pl.

Dzieło pomocy św. Ojca Pio
Aktualnie w Centrum Dzieła przy ul. Smoleńsk 4 przez sześć dni w tygodniu (oprócz czwartku) wydawane są kanapki i ciepłe napoje, a także paczki żywnościowe, aby ograniczyć do niezbędnego minimum konieczność przemieszczania się po mieście. Prowadzone jest również wydawanie czapek, szalików i rękawiczek. Każdej niedzieli przy Smoleńsk 4 ok. 150 osób częstowanych jest ciepłą zupą.
Pracownicy kapucyńskiej organizacji charytatywnej codziennie rozwożą także ciepłą zupę do ogrzewalni dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Wielickiej w Krakowie, a do placówki przy ul. Rozrywki – czystą odzież.
Działająca w Centrum Dzieła Kuchnia Społeczna s. Samueli jest w chwili obecnej zamknięta. Ekipa kuchni gotuje jednak obiady, a wolontariusze Dzieła i bracia kapucyni dowożą je do 30 starszych i schorowanych osób. https://diecezja.pl/aktualnosci/dzielo-pomocy-sw-ojca-pio-nie-schodzimy-z-warty-i-jestesmy-z-tymi-dla-ktorych-dzielo-istnieje/

„Gwidonowe okno” Sióstr Duchaczek
Siostry Kanoniczki Ducha Świętego przy ul. Szpitalnej 10 w Krakowie otworzyły „Gwidonowe okno”, przez które wydają posiłki najuboższym. Aby pomóc służbom medycznym duchaczki szyją maseczki.
https://diecezja.pl/aktualnosci/siostry-duchaczki-otworzyly-gwidonowe-okno-dla-bezdomnych-przy-ul-szpitalnej/

Diecezja legnicka

„Franciszkanie seniorom”
Zakonnicy i osoby świeckie z parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy służą pomocą w zakupie leków, żywności, a nawet w dotarciu do przychodni osobom potrzebującym. 

„Zaraza kontra wierzący”
Ojcowie franciszkanie zorganizowali w parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy szycie maseczek dla
 Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala w Legnicy. Zakonnicy kupili materiał i nici, niemal natychmiast zgłosili się również chętni, którzy te maseczki uszyją.

Zakup maseczek
Ks. Roman Raczak, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy, zakupił pierwszą partię maseczek, obecnie to tysiąc sztuk, dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa, transportowanych przez medyków legnickiego Pogotowia Ratunkowego.

Zbiórka datków na zakup potrzebnych materiałów sanitarnych
Parafia św. Andrzeja Apostoła w Męcince przeprowadziła zbiórkę funduszy na zakup potrzebnych materiałów sanitarnych dla jednego z legnickich szpitali.

Porady on-line w czasie pandemii
Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. Św. Joanny Beretty Molli w Lubinie wprowadziła porady on-line. Osoby potrzebujące wsparcia nie pozostaną bez pomocy. Poradnia uruchomiła telefoniczne i mailowe dyżury niektórych spośród specjalistów. sposób szczególny oferta skierowana jest do osób, które nie radzą sobie z emocjami w czasie pandemii. W poradni on-line dyżurują terapeuci, psychoterapeuci i terapeuci rodzin. Ponadto uruchomiony został także specjalny profil na stronie poradni dla rodziców, którzy opiekują się dziećmi i młodzieżą, która w tym czasie pozostaje w domach. Specjaliści pełniący w niej dyżury udzielają informacji i porad w zakresie komunikacji w rodzinie i małżeństwie, mediacji, prawa cywilnego, prawa kościelnego, medycyny, psychologii i pedagogiki oraz naturalnych metod rozpoznawania płodności. http://pr.diecezja.legnica.pl/index.php/aktualnosci-jbm.html

Nieustanny różaniec o ustanie pandemii
Zachęta do podjęcia się modlitwy o ustanie pandemii w ramach nowenny pompejańskiej. Szczegóły na krzeszowskiego sanktuarium.  www.opactwo.eu 

„Modlitewny kombinezon ochronny” dla służby zdrowia
„Modlitewny kombinezon ochronny” to modlitwa w intencji legnickiej służby zdrowia. Codziennie odmawiają ją wierni parafii katedralnej i inni mieszkańcy miasta. Modlą się m.in. za lekarzy, pielęgniarki, ratowników, laborantów i inny personel medyczny.
Do modlitwy można dołączyć wysyłając SMS na numer  501 780 940 o treści „Pomagam” i swoje imię. W odpowiedzi otrzymuje się grafik modlitewny oraz informację z wyznaczonym dniem modlitwy za służbę medyczną.
Katedra legnicka to kolejna parafia, która zachęca wiernych do modlitwy w intencji służby zdrowia. W kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy, kapelan szpitala ks. Roman Raczak, w każdą niedzielę o godz. 15.00 odprawia Mszę świętą w tej intencji, a kapłani z parafii Św. Trójcy w Legnicy zachęcają do akcji „Adoptuj Medyka”.

500 paczek dla seniorów od legnickiej Caritas
Legnicka Caritas przygotowuje pół tysiąca paczek, które przekaże tuż przed świętami Wielkanocnymi. Od początku kwietnia Caritas diecezji legnickiej pomogła już kilkudziesięciu seniorom, którzy boją się wyjść z domu do sklepu lub nie mają pieniędzy, by zrobić świąteczne zakupy. Wszystko w ramach akcji „Pomoc dla seniora”, która jest odpowiedzią na rosnące zagrożenie koronawirusem. Szczególnie narażone są osoby starsze, stanowiące dużą grupę podopiecznych organizacji.

Archidiecezja lubelska

Zbiórka na zakup respiratora dla Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie
Caritas Lublin prowadzi zbiórkę środków pieniężnych na doposażenie polskich szpitali w dodatkowe respiratory, w tym dla nowopowstającego Oddziału Zakaźnego w Szpitala Neuropsychiatrycznwgo im. Prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie na ul. Abramowickiej. 
https://lublin.caritas.pl/wesprzyj-zakup-respiratora-dla-szpitala-neuropsychiatrycznego-w-lublinie/

Akcja „maseczka duchowa”
Inicjatywa Lubelskiego Centrum Wolontariatu polega na objęciu imienną modlitwą konkretnych ludzi – chorych na COVID-19, ale też ich rodziny i tych, którzy na różne sposoby im pomagają. https://ekai.pl/w-lublinie-wystartowala-maseczka-duchowa/

Szycie maseczek
Ponad 200 krawcowych szyje maseczki i fartuchy z fizeliny w Centrum Wolontariatu w Lublinie. 
http://itinerarium.pl/
Do akcji przyłączyli się również pracownicy III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. https://twitter.com/RzecznikArchLub/status/1244897424134586368

Akcja pomocy szycia maseczek
Wolontariusze Caritas Lublin zaangażowali się w szycie maseczek ochronnych. 
 https://lublin.caritas.pl/pierwsze-maseczki-ochronne-trafiaja-do-potrzebujacych/

Pomoc seniorom w codziennych zakupach
Wolontariusze Caritas Lublin niosą 
pomoc seniorom w codziennych zakupach. https://lublin.caritas.pl/na-pomoc-seniorom-w-codziennych-zakupach/

Anielskie Smaki z dowozem do domu – bezpiecznie i pomocnie
Anielskie Smaki to catering odpowiedziany społecznie prowadzony przez Fundację Dantis powołaną przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej w celu wypracowywania środków finansowych na pomoc potrzebującym. Od dwóch lat świadczy profesjonalne usługi cateringowe, a także prowadzi Anielską Przystań dla potrzebujących, w której wydawane są bezpłatne ciepłe posiłki. W związku z potrzebami, Anielskie Smaki uruchomiły dowóz zamówionego jedzenia do domu.

https://lublin.caritas.pl/anielskie-smaki-z-dowozem-do-domu-bezpiecznie-i-pomocnie/

Pomoc psychologiczna
W Centrum Wolontariatu w Lublinie działa linia telefoniczna pomocy psychologicznej – tel. 663 551 680 

Diecezja łomżyńska

Obiady dla potrzebujących i zakupy dla potrzebujących
Działają cały czas dwie kuchnie (Łomża, Ostrów Mazowiecka), które przygotowują obiady – pobierane bezpośrednio przez potrzebujących albo zanoszone do mieszkań przez grupę wolontariuszy.
Wolontariusze ci również służą pomocą w załatwianiu zakupów czy innych spraw (akcja: “Kromka chleba dla sąsiada”). 

Archidiecezja łódzka

Zbiórka funduszy na zakup respiratorów
Zbieranie funduszy na zakup respiratorów podtrzymujących życie do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi. – dwa już zakupiła – Archidiecezja Łódzka i Arcybiskup Grzegorz Ryś.
https://www.archidiecezja.lodz.pl/2020/03/abp-rys-wiem-ze-sie-nie-zawiode-sie-na-waszej-hojnosci-kupmy-respiratory-dla-lodzkiego-szpitala/

Szycie maseczek ochronnych
Karmelitanki Dzieciątka Jezus z dwu klasztorów Łódź i Ksawerów szyją 5 tyś. maseczek ochronnych dla jednoimiennego szpitala zakaźnego w Zgierzu.
https://www.archidiecezja.lodz.pl/2020/03/siostry-karmelitanki-dzieciatka-jezus-szyja-maseczki-dla-szpitala-w-zgierzu/

Pomoc w dystrybucji ciepłych posiłków dla seniorów pozostających w domach
Współpraca pomiędzy Archidiecezją Łódzką i Miastem Łódź – pomoc w dystrybucji ciepłych posiłków dla seniorów pozostających w domach. Wolontariat przy parafiach.
https://www.archidiecezja.lodz.pl/2020/03/abp-rys-rzeczywistosci-boga-nie-posiadzie-sie-inaczej-jak-po-bozemu/

Kapłan pod telefonem – duchowe wsparcie
W trosce o osoby, które w tym trudnym dla wszystkich czasie potrzebują wewnętrznego wsparcia, z inicjatywy naszego księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia z dniem jutrzejszym zostanie uruchomiony telefon Wsparcia Duchowego. Dyżury w nim będą pełnić ojcowie duchowni, którzy na co dzień posługują w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. 
https://www.archidiecezja.lodz.pl/2020/03/kaplan-pod-telefonem-duchowe-wsparcie/

Kromka chleba dla sąsiada
W odpowiedzi na rosnące zagrożenie koronawirusem, Caritas Polska uruchomiła kampanię #PomocDlaSeniora. Caritas Archidiecezji Łódzkiej z otrzymanych środków dofinansuje zakup żywności i posiłków organizowanych przez parafie w Pabianicach, Aleksandrowie Łódzkim, Ksawerowie, Rzgowie i Zelowie. Łódzka Caritas zakupi też żywność, która przekazana zostanie osobom w kryzysie bezdomności w Łodzi. https://tiny.pl/t39mp

Sieć Wolontariatu Kryzysowego
Ruszyło wsparcie jakiego Caritas Archidiecezji Łódzkiej udziela seniorom poprzez Sieć Wolontariatu Kryzysowego. Wolontariusze gotowi są dotrzeć do seniorów, by zrobić dla nich zakupy czy dostarczyć leki. Miasto Łódź zostało podzielone na rejony, tak, by wolontariusze mogli docierać do swoich podopiecznych możliwie sprawnie i bez konieczności przemierzania całego miasta. https://www.facebook.com/caritas.lodz/

Caritas Archidiecezji Łódzkiej – Paczki dla osób pozostających w kwarantannie
https://www.facebook.com/caritas.lodz/

Wsparcie psychologiczne w czasie pandemii
W ramach Fundacji Vis Salutis uruchomiona została psychologiczna pomoc telefoniczna.
https://www.archidiecezja.lodz.pl/2020/03/wsparcie-psychologiczne-fundacji-vis-salutis/

Diecezja opolska

Wydawanie posiłków
Trzy kuchnie Caritas Diecezji Opolskiej – w Raciborzu, Nysie i Kluczborku – wydają lub dowożą codziennie ok. 630 posiłków dla osób samotnych, starszych i chorych.

Łaźnia dla osób bezdomnych
Łaźni dla osób bezdomnych otwarta jest trzy dni w tygodniu – w poniedziałek, środę i piątek. Każdorazowo z łaźni korzysta 20 bezdomnych.

Teleporady 44 Stacji Opieki Caritas
44 Stacje Opieki Caritas otaczające opieką pielęgniarską ok. 13.000 pacjentów rocznie udzielają świadczeń w formie teleporad. 140 pielęgniarek Caritas codziennie pielęgnuje około 170 pacjentów, którzy mieszkają w jednoosobowych gospodarstwach domowych. 

„Na codzienne zakupy”
Wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas realizują program „Na codzienne zakupy”. W ramach programu 250 osób potrzebujących otrzymało karty płatnicze na zakupy art. spożywczych w sieci sklepów Biedronka o wartości 100 zł. lub 150 zł. w miesiącu. Wartość kart płatniczych oraz działań towarzyszących opiewa w 2020 r. na kwotę 346.250,00 zł. 

Pomoc dla seniora
W ramach akcji
Pomoc dla seniora wolontariusze Caritas Diecezji Opolskiej wytypowali 140 osób starszych, chorych, samotnych, które znajdują się w dramatycznej sytuacji bytowej i zdrowotnej. Osoby te otrzymują za pośrednictwem wolontariuszy ciepły posiłek lub paczkę z suchym prowiantem do domu. W ramach programu Caritas Polska przekazała Caritas Diecezji Opolskiej kwotę 25.000 złotych. Ponieważ na tę formę wsparcia potrzebne są dodatkowe pieniądze centrala Caritas w Opolu prosi o dokonywanie wpłat na rachunek bankowy z dopiskiem „Pomoc dla seniora”.

„Pilotażowy program medycznych świadczeń pielęgnacyjnych”
Od 2017 r. Caritas Diecezji Opolskiej realizuje „Pilotażowy program medycznych świadczeń pielęgnacyjnych”, który jest współfinansowany z pieniędzy Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu siedem opiekunek medycznych zatrudnionych w Stacjach Opieki Caritas zapewnia 50 osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym, codzienne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania. Epidemia koronawirusa nie tylko nie ograniczyła dostępności 50 osób potrzebujących tych usług ale spotęgowała ich popyt na niespotykaną dotąd skalę.
Jeszcze w marcu 2020 r. Caritas Diecezji Opolskiej poszerzy projekt medycznych świadczeń pielęgnacyjnych i do grona 7 opiekunek medycznych dołączy 140 pielęgniarek Stacji Opieki Caritas. Działanie to zwiększy liczbę beneficjentów domowej opieki pielęgniarskiej. Projekt ma duże szanse otrzymać dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Pieniądze przeznaczone zostaną obecnie na artykuły ochrony osobistej dla pielęgniarek oraz środki dezynfekcyjne.

Diecezja pelplińska

Pomoc dla seniora
Caritas Diecezji Pelplińskiej uruchomiła program „Pomoc dla seniora” w celu pomocy osobom starszym i chorym w zorganizowaniu żywności lub posiłku. https://pelplin.caritas.pl/?p=2961

Wsparcie psychologiczne
Osoby potrzebujące wsparcia psychologicznego lub duchowego mogą skontaktować się z biurem Caritas Diecezji Pelplińskiej, które umożliwi rozmowę z księdzem psychologiem.
https://pelplin.caritas.pl/?p=2967

Diecezja płocka

Ciepła zupa dla każdego od Caritas płockiej
Każda osoba, która w czasie stanu epidemii zgłosi się na stołówkę Caritas Diecezji Płockiej, otrzyma ciepłą zupę. Darmowe obiady wydawane są w stołówce Caritas, codziennie, w godzinach 11:15 – 14:00. Dziennie po posiłek przychodzi około 300 osób. Każda osoba zabiera obiad do swojego miejsca zamieszkania, ponieważ stołówka nie może obecnie normalnie działać. 

„Smak Miłosierdzia” 
90 paczek z żywnością i środkami higienicznymi rozdano potrzebującym w ramach akcji „Smak Miłosierdzia”, zainicjowanej z okazji zbliżającej się 90. rocznicy pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu, ufam Tobie” – św. siostrze Faustynie Kowalskiej.
Produkty do paczek akcji „Smak Miłosierdzia” przekazali darczyńcy, ich przygotowaniem zajęli się Rycerze Zakonu Jana Pawła II i to oni przekazywali paczki potrzebującym. Członkowie Zakonu tworzą wolontariat tej akcji. 

Zakupy dla osób starszych i samotnych
Parafialne Koło Caritas, działające przy parafii pw. św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu w diecezji płockiej prowadzi akcję pomocową na rzecz osób starszych i samotnych, robiąc dla nich zakupy spożywcze oraz kupując lekarstwa w aptekach.

Warsztaty Terapii Zajęciowej przy parafii św. Marcina w Gostyninie szyją maseczki
Około 750 maseczek, chroniących przed zakażeniem koronawirusem, uszyli już uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy parafii św. Marcina w Gostyninie, członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Kół Żywego Różańca, podczas koniecznego przebywania w swoich domach.
Jednocześnie, pomimo zawieszenia formalnej działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej, ich pracownicy służą swoim podopiecznym różnorodną pomocą: w zakupach spożywczych, zakupieniu lekarstw, umówieniu na wizytę lekarską, załatwieniu spraw urzędowych oraz spełnieniu innych potrzeb, zgłaszanych przez podopiecznych.  

Karty podarunkowe i żywność dla wiernych parafii św. Marcina w Gostyninie
Koło Miłosierdzia przy parafii pw. św. Marcina w Gostyninie przekazuje wiernym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, karty podarunkowe (na żywność, środki higieniczne i środki czystości). Karty trafiają do osób starszych, samotnych, chorych, niepełnosprawnych. Karty te zakupiono dzięki ofiarom wiernych. Ponadto parafianom mieszkającym w mieście oraz w wioskach wokół niego, przekazywana jest też żywność, ufundowana przez darczyńców. 

200 kg żywności dla seniorów w parafii Węgrzynowo
Żywność (mrożonki, głównie mięsne) trafiła do Węgrzynowa z Warszawy, została bezinteresownie przekazania przez jednego z przedsiębiorców. Informacje o możliwości skorzystania z tych produktów proboszcz parafii ks. Rafał Grzelczyk przekazał m.in. za pośrednictwem parafialnego Facebooka. 

Telefon Wsparcia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich 
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich diecezji płockiej uruchomiło telefon wsparcia w czasie kwarantanny. Zaprasza do korzystania z telefonu do duchowego i psychologa. Osobny telefon został uruchomiony dla samotnych seniorów, potrzebujących pomocy w zakupach. Pomoc obejmuje niezbędne zakupy (głównie spożywcze oraz lekarstwa).
Głównymi organizatorami obu akcji są: jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich diecezji płockiej i Wydział ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, przy współpracy z Fundacją „Cokolwiek uczyniliście” w Płocku i 64. Batalionem Lekkiej Piechoty w Płocku.
www.srk.pl oraz www.plockierodziny.pl

Telefoniczne wsparcie specjalistów Centrum Metanoia w Płocku
Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia w Płocku oferuje telefoniczne wsparcie psychologa, pedagoga, prawnika i księdza. Pomoc ma charakter bezpłatny, mogą z niej skorzystać wszyscy płocczanie, którzy doświadczają lęków, stanów depresyjnych czy czują się zagubieni duchowo. www.cpp-metanoia.com

Archidiecezja poznańska

„Wolontariat kryzysowy”
W ramach akcji Wolontariatu kryzysowego osoby potrzebujące wsparcia, a więc z osłabioną odpornością, chorzy, starsi i niepełnosprawni, otrzymują niezbędną i najpilniejszą pomoc. Seniorzy mogą zadzwonić na miejską infolinię Poznań KONTAKT, gdzie zostanie im przydzielony konkretny wolontariusz. Będzie on przychodził dwa razy w tygodniu, odbierał pieniądze i robił zakupy spożywcze, kupował produkty higieniczne i chemiczne oraz leki o wartości do 200 zł. Wszystko opracowane jest tak, by uniknąć zarażenia wirusem i aby senior nie wychodził z domu.
W pierwszym tygodniu trwania akcji ponad 85 wolontariuszy wsparło niemal 220 seniorów, wyręczając ich w zrobieniu najbardziej potrzebnych zakupów produktów spożywczych, higienicznych czy zakupie leków.
Akcja „Wolontariat kryzysowy” jest prowadzona przy współpracy Miasta Poznań, Caritas Archidiecezji Poznańskiej, harcerzy oraz innych Organizacji Pożytku Publicznego. Za koordynację działań po stronie wolontariuszy odpowiedzialne jest Centrum Wolontariatu Caritas. https://caritaspoznan.pl/skorzystaj-z-naszej-pomocy-robimy-i-dostarczamy-zakupy-dla-seniorow-i-osob-chorych

Zbiórka żywności 
Z uwagi na brak możliwości prowadzenia tradycyjnej zbiórki w sklepach i na targowiskach, żywność o przedłużonym terminie ważności można przynosić do poznańskich kościołów i pozostawić w wyznaczonym przez ks. proboszcza miejscu. Zbierane są takie produkty, jak kasza, ryż, makaron, mąka, cukier, konserwy, środki chemiczne i higieniczne. Produkty są odbierane przez pracowników Caritas Archidiecezji Poznańskiej i przekazywane osobom najbardziej potrzebującym. Caritas przygotowała już ok. 100 paczek dla osób ubogich, a będących w kwarantannie. Pomoc została rozdysponowana za pośrednictwem żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. https://caritaspoznan.pl

Jadłodajnie 
Jadłodajnie Caritas w Poznaniu, z uwagi na stan epidemii, zmieniły formę wydawania posiłków. Ubodzy i bezdomni otrzymują posiłki na wynos. Cztery jadłodajnie Caritas, prowadzone przez siostry elżbietanki, urszulanki SJK, albertynki i franciszkanki Rodziny Maryi codziennie wydają ok. 1000 posiłków dla potrzebujących.

Łaźnia, schronisko i ogrzewalnia dla bezdomnych
Nie przestają funkcjonować łaźnia, schronisko i ogrzewalnia dla bezdomnych przy ul. Krańcowej w stolicy Wielkopolski, gdzie potrzebujący mogą skorzystać z zabiegów higienicznych. Przestrzegane są wszystkich wymogów higienicznych i zasad wprowadzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny, tak by zapewnić potrzebującym konieczną pomoc, ale by nie doszło do ewentualnego zarażenia.

Zbiórka na respirator dla szpitala zakaźnego
Caritas Archidiecezji Poznańskiej zorganizowała zbiórkę pieniędzy na zakup respiratora dla Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu, przekształconego w jednoimienny szpital zakaźny. Przez trzy dni zebrano kwotę 98.000 zł, na zakup sprzętu potrzebne było 95.000 zł.
https://caritaspoznan.pl/w-3-dni-uzbieraliscie-panstwo-95-tys-zl-na-zakup-respiratora-dziekujemy!

„Ksiądz na sygnale” 
Pod takim hasłem funkcjonuje specjalna infolinia, uruchomiona przez archidiecezję poznańską. W ten sposób chcemy wyjść naprzeciw wszystkim, którzy potrzebują duchowego wsparcia, rozmowy i umocnienia w związku z panującą w Polsce i na świecie pandemią koronawirusa. Przez cały tydzień, w godz. od 10.00 do 12.00 oraz od 17.00 do 20.00 będzie można porozmawiać z kapłanami. Sytuacja, w której mamy ograniczony dostęp do życia sakramentalnego, a życie duszpasterskie w parafiach praktycznie nie istnieje, wśród wielu ludzi rodzą się pytania dotyczące sakramentu pokuty, Komunii Świętej duchowej, przeżywania transmisji Mszy Świętej on-line, liturgii domowej lub przygotowania i przeżywania Świąt Wielkanocnych. Wielu ludzi potrzebuje duchowej rozmowy i umocnienia. 

Kontakt telefoniczny z kapłanami
Kapłani są do dyspozycji swoich parafian, udostępniają numery telefonów lub maile, w celu wsparcia duchowego, rozmowy, czy poratowania w kryzysach. 

Zbiórka pieniędzy wśród księży na pomoc szpitalom
Celem zbiórki jest zakup sprzętu medycznego dla szpitali – archidiecezja jest w kontakcie ze służbami medycznymi.

Diecezja radomska

Zbiórka środków ochrony
Rycerze Kolumba w Pionkach im. św. Michała Archanioła organizują zbiórkę środków ochrony – apelują do mieszkańców i firm o wsparcie. Zebrane materiały przeznaczone zostaną na pomoc dla szpitala i służb medycznych w Pionkach.

Pomoc w codziennych czynnościach osobom starszym
Rycerze Kolumba działający przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu oferują pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwienie spraw urzędowych i pocztowych, transport do lekarza, na rehabilitację, czy w sferze duchowej poprzez posługę sakramentalną księży.

Wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego
Wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego Caritas Diecezji Radomskiej oferują sprzęt rehabilitacyjny osobom opuszczającym szpitale; m.in. łóżka specjalistyczne, koncentratory tlenu.

Jadłodajnie
Jadłodajnie, przy zachowaniu środków ostrożności, codziennie wydawanych jest ponad 300 posiłków.

Schronisko dla bezdomnych i noclegownia
Niezmiennie pracują również: schronisko dla bezdomnych i noclegownia w Radomiu, które przyjmują codziennie 40 osób.

Streetworkerzy
Niestrudzenie pracują streetworkerzy
 edukucjący osoby żyjące na ulicy w zakresie ochrony przed zarażeniem koronawirusem, rozdając jednocześnie im posiłki oraz artykuły higieniczne.

Pomoc dla seniorów i samotnych
Pomoc dla seniorów i samotnych przede wszystkim – pomoc w zakupach oraz zapewnienie wsparcia psychologiczne

„STOP dla Koronawirusa”
Zbiórka pieniędzy na respiratory i urządzenia do dezynfekcji karetek dla szpitali w Radomiu i Opocznie.

Wsparcie w Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie niezmiennie wspiera rodziny w trudnym położeniu.

Telefon Zaufania „Linia Braterskich Serc”
Od poniedziałku do piątku działa bezpłatny telefon, przy którym czekają w poszczególne dni: księża, policjanci i prawnicy, poradnictwo rodzinne, psycholodzy i terapeuci, pedagodzy i katecheci.

#WirtualnyWolontariusz
Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka w ramach akcji #WirtualnyWolontariusz zaprasza dzieci i młodzież do pracy nad rozwojem ich talentów oraz prowadzi szkolenia wirtualne wolontariuszy z zakresu – tworzenia teledysków, nagrania piosenek, e-wolontariatu, wolontariatu międzynarodowego. Stowarzyszenie prowadzi również online animacje dla dzieci, czytanie dzieciom bajek, jak również pomaga osobom poddanym kwarantannie, seniorom i osobom samotnym w robieniu zakupów.

Diecezja rzeszowska

Zbiórka środków na cel pomocy seniorom i na pomoc w leczeniu
Od 18 marca br. diecezjalna Caritas udostępniła swoje konto na zbiórkę na cel pomocy seniorom i innym potrzebującym oraz na pomoc w leczeniu.

Wydawanie gorących posiłków
W diecezji rzeszowskiej działają 3 duże kuchnie wydające ok. 1000 gorących posiłków.
Ponadto ośrodki Caritas Diecezji Rzeszowskiej: Domy Pomocy Społecznej, Zakłady Aktywności Zawodowej i dwa Dzienne Domy Opieki są gotowe do przygotowania ciepłych posiłków i wydawania ich wg zgłoszonych potrzeb.

Pomoc w dożywianiu
Dwa Środowiskowe Domy Samopomocy i 5 Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Centrum Integracji Społecznej przez współpracę z diecezjalną Caritas są w stałym kontakcie ze swoimi podopiecznymi organizując także pomoc w dożywianiu i innych potrzebach. Placówki te szyją także poszukiwane maski.

Działalność świetlic Caritas
Cztery świetlice – Dorastanie z Caritas w zmienionej formie prowadzą swoją działalność.

Edukację dla przedszkola i szkoły specjalnej w formie elektronicznej
Pracownicy Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Gorlicach organizują edukację dla przedszkola i szkoły specjalnej w formie elektronicznej.

Pomoc dla Seniorów
Diecezjalna Caritas – także ze środków Caritas Polska, we współpracy z Rzeszowskim Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta i MOPS Rzeszów przygotowują przedświąteczną pomoc dla 750 osób – w tym dla Seniorów.

10 tys. maseczek do parafii jako pomoc dla spowiadających się
Diecezja wysłała wstępna partię 10 tys. maseczek do parafii jako pomoc dla osób spowiadających się.

245 Parafialnych Zespołów Caritas
W diecezji działa pod nadzorem księży proboszczów 245 Parafialnych Zespołów Caritas, które w swoich wspólnotach (wzorem lat ubiegłych) zorganizują świąteczne paczki dla swoich podopiecznych, zwłaszcza dla seniorów i samotnych.

Telefoniczne porady psychologiczne
Caritas diecezjalna w tym okresie współpracuje z panią psycholog która drogą telefoniczną udziela licznych porad.

Pomoc w zakupach
Korzystamy także z wolontariuszy docierających z zakupami do samotnych i Wielkim Tygodniu skorzystamy z Wojsk Obrony Terytorialnej.

Diecezja sandomierska

Telefon Duchowego Wsparcia
Całodobowe dyżury będą pełnić ojcowie duchowni seminarium, księża profesorowie, księża z Caritas, siostry zakonne oraz osoby świeckie. Kapłani będą dostępni całodobowo pod numerem telefonu +48 885 680 600.

Ośrodki dla osób w kwarantannie
Diecezja Sandomierska przeznaczyła dwa ośrodki jako miejsca kwarantanny dla osób zarażonych koronawirusem.  

Dostarcza żywność osobom przebywający na kwarantannie
Caritas Diecezji Sandomierskiej przy wsparciu Ośrodków Pomocy Społecznej wraz żołnierzami WOT dostarcza żywność osobom przebywający na kwarantannie w związku z epidemią koronawirusa. 

Maseczki ochronne i rękawiczki jednorazowe dla żołnierzy WOT
Caritas Diecezji Sandomierskiej przekazał maseczki ochronne i rękawiczki jednorazowe dla żołnierzy WOT, którzy wspierają osoby starsze i osoby przebywające na kwarantannach. 

Wsparcie w zakupie lekarstw
Caritas Diecezji Sandomierskiej wspiera seniorów i osoby chore w zakupie lekarstw i środków ochrony osobistej w zabezpieczeniu przed koronawirusem. 

Telefoniczna pomoc psychologiczną i telefon alarmowy
Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Stalowej Woli wraz z Caritas Diecezji Sandomierskiej prowadzi telefoniczną pomoc psychologiczną i telefon alarmowy. 

Diecezja sosnowiecka

Zakup sprzętu medycznego
Diecezja Sosnowiecka sfinansowała Zakup Systemu  Centralnego Monitorowania Vista 120 CMS wartości 44 tys. złotych  dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu.  Z inicjatywą wsparcia wyszedł bp Grzegorz Kaszak.
Centrala Vista to wysoce specjalistyczne urządzenie do ratowania życia.  Umożliwia centralne monitorowanie przyłóżkowe parametrów życiowych do 64 pacjentów jednocześnie. Pozwala na m.in. ustawienie granic alarmowych w poszczególnych monitorach pacjenta, uruchamia pomiar ciśnienia, zapamiętuje odczyty z ostatnich 240 godzin. Posiada także funkcje kalkulatora lekowego, parametrów wentylacyjnych i nerkowych. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. Św. Barbary jest jednym z największych szpitali w Województwie Śląskim i największym na terenie Diecezji Sosnowieckiej.

Centra Kryzysowe
Caritas Diecezji Sosnowieckiej
uruchomiła Centra Kryzysowe w poszczególnych miastach Diecezji Sosnowieckiej m.in.: Olkusz, Jaworzno, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Czeladź, Sosnowiec, Wolbrom. Celem tych punktów jest pomoc seniorom w zrobieniu najpotrzebniejszych zakupów. Wsparcie również tych, którzy znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji finansowej poprzez przygotowanie i doręczenie paczek żywnościowych. Każda osoba, która znajduje się w sytuacji kryzysowej może kontaktować się pod numerem telefonu: 32 363 03 70;

Jadłodalnia
Jadłodalnia Caritas w Olkuszu przygotowuje i rozwozi posiłki dla pensjonariuszy Domu 
Senior+ oraz wydaje przygotowane posiłki na wynos. Pod stałą opieką naszej Caritas znajduje się 160 osób bezdomnych. Caritas dysponuje również żywnością programu Operacyjnego FEAD dla najuboższych mieszkańców Unii Europejskiej. Beneficjentów tej pomocy kwalifikują OPS-y zgodnie z programem.

Archidiecezja szczecińsko-kamieńska

Centrum kryzysowe
Uruchomione zostało Centrum kryzysowe, które działa od pon. do pt. w godz. 8.00 – 18.00 w siedzibie Biura Archidiecezjalnego.

Pomoc dla seniorów i osób niesamodzielnych
Centrum Wolontariatu koordynuje pomoc dla seniorów i osób niesamodzielnych, którzy potrzebują pomocy w domu (zakupy za ich pieniądze lub dostarczenie bezpłatnego obiadu), kierując do nich wolontariuszy.

Pakiety żywnościowe
Przygotowane zostały pakiety żywnościowe (1000 szt.) dystrybuowane przez parafie i 
ośrodki pomocy społecznej do osób pozostających w kwarantannie i osób najbardziej potrzebujących. Transport żywności do przygotowania paczek wsparły Wojska Obrony Terytorialnej.

Schroniska dla osób bezdomnych
Prowadzone jest 6 schronisk dla osób bezdomnych (Szczecin, Stargard, Świnoujście), w których udzielana się
 schronienia i przygotowuje posiłki (dla około 300 osób), prowadzone są dwie jadłodajnie dla bezdomnych oraz zaopatruje się w posiłki 9 osób bezdomnych objętych kwarantanną w ogrzewalni w Świnoujściu.

Pomoc dzieciom w nauce zdalnej
Placówki Wsparcia Dziennego dla dzieci pozostają w kontakcie z rodzinami i pomagają 
dzieciom w codziennej nauce zdalnej przez telefon lub internet oraz reagują na potrzeby rodziców.

Dobre Wsparcie
W ramach programu Dobre Wsparcie obejmujemy opieką 170 osób niesamodzielnych 
(starszych, niepełnosprawnych), opiekunki sąsiedzkie pracują u 50 osób na terenie całej diecezji).

Dystrybucja żywność w ramach Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej
Archidiecezja nieprzerwanie dystrybuuje żywność w ramach Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej w 33 miejscach.

Pomoc psychologiczną przez telefon
Uruchomiona została Pomoc psychologiczną przez telefon dla podopiecznych Caritas – dyżury pełnione są przez 
3 psychologów codziennie w godz. 12-18.

28.03 – 11.04.2020 – dodatkowe schronisko dla osób bezdomnych
W Szczecinie uruchomione zostanie dodatkowe schronisko dla osób bezdomnych (20 miejsc)

„Paczka dla seniora”
Planowane jest przygotowanie
 2000 paczek przedświątecznych o średniej wartości 60 zł, które zostaną dostarczone do seniorów przez Parafialne Zespoły Caritas

Zakup respiratora
Zakupiony zostanie respirator dla Szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

Karty na comiesięczne zakupy w sieci „Biedronka”
Do 250 seniorów zostaną dostarczone karty na comiesięczne zakupy w sieci „Biedronka” o 
wartości 100zł lub 150 zł na najbliższe 10 miesięcy.

Diecezja  tarnowska

Pomoc bezpośrednia pomoc prowadzona przez Caritas Diecezji Tarnowskiej
Bezpośrednia i najważniejsza pomoc dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji ze względu na pandemię ma miejsce w parafiach. Ponad 450 (w 95 % parafii) parafialnych zespołów Caritas organizuje na miarę swoich możliwości i zapotrzebowania pomoc dla seniorów w zakupie żywności, lekarstw oraz środków czystości. Zespoły współpracują z innymi organizacjami kościelnymi (np. Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Rodzin itp.) oraz samorządowymi (GOPS, MOPS, OSP itp.). W skali diecezji możemy mówić o 4-5 tys. wolontariuszy.

Gorące posiłki
Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz kilka parafii w diecezji (m.in. Tarnów, Nowy Sącz, Brzesko) prowadzi kuchnie, które wydają posiłki (gorące lub zimne) na wynos dla najbardziej potrzebujących.

Pomoc osobom bezdomnym
Caritas Diecezji Tarnowskiej zapewnia dach nad głową oraz posiłki dla ok. 120 bezdomnych, którzy korzystają ze schroniska oraz noclegowni, działających 24 godziny na dobę w Tarnowie. Na tę działalność Caritas Diecezji Tarnowskiej otrzymała wsparcie z Caritas Polska w wysokości 25 000 złotych w ramach projektu #PomocDlaSeniora. Należy podkreślić, że 90% bezdomnych to osoby starsze zaliczane do najwyższej grupy ryzyka zarażeniem koronawirusem.

Placówki opiekuńczo-lecznicze
Caritas Diecezji Tarnowskiej zabezpiecza na bieżąco wszystkie prowadzone przez nią placówki opiekuńczo-lecznicze (6), w których przebywa na stałe ok. 200 osób z grupy najwyższego ryzyka. Troszczymy się o ich bezpieczeństwo zdrowotne, zapewniamy stałą opiekę medyczną oraz duszpasterską, zabiegamy o regularną aprowizację w środki dezynfekcji, lekarstwa oraz żywność. W ramach prowadzonej przez Caritas Stacji Opieki w Tarnowie średnio w ciągu tygodnia pomoc pielęgniarską otrzymuje 120 osób chorych.

Karty płatnicze w ramach akcji Na codzienne zakupy
Caritas Diecezji Tarnowskiej od początku kwietnia rozpoczyna przekazywanie dla 200 seniorów z całej diecezji (ok. 30 parafii) kart przedpłaconych w ramach akcji Na codzienne zakupy prowadzonej przez Caritas Polska i Jeronimo Martens (właściciel sklepów Biedronka), która to akcja pozwoli do końca roku zaopatrywać się seniorom w produkty spożywcze oraz środki czystości w sklepach Biedronki. W akcji tej uczestniczy też grupa wolontariuszy ze wszystkich wybranych parafii, którzy w obecnej sytuacji (jeśli nie ma najbliższej rodziny) będą dokonywać zakupów dla seniorów.

Ośrodek dla osób w kwarantannie
Diecezja Tarnowska udostępni swój obiekt w Starym Sączu na ewentualne miejsce kwarantanny dla osób, które będą jej wymagać. Caritas Diecezji Tarnowskiej zapewni temu obiektowi wsparcie w zakupie środków dezynfekcyjnych oraz środków ochrony personalnej.

Zakup respiratora dla szpitala w Tarnowie
Caritas Diecezji Tarnowskiej zakupi respirator dla jednego ze szpitali w Tarnowie, jeżeli zostanie on przekształcony w szpital jednoimienny ze względu na wzrost liczby zarażonych koronawirusem w województwie małopolskim.

Linia telefoniczna Telepomoc
Diecezjalna Fundacja „Auxilium” uruchomiła specjalną linię telefoniczną Telepomoc, na której będzie można bezpłatnie uzyskać konsultację psychologiczną. Caritas Diecezji Tarnowskiej poniesie część kosztów związanych z funkcjonowaniem tego telefonu.

Diecezja toruńska

Duchowa Adopcja Medyka
Toruńska wspólnota „Słowo Życia” wraz ze Stowarzyszeniem im. Ani Bicz „Święci z sąsiedztwa” uruchomiły akcję Duchowej Adopcji Medyka. DAM to hołd i wyraz wdzięczności złożony lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i innym pracownikom służby zdrowia za ich poświęcenie, ciężką pracę i zaangażowanie w ratowanie życia chorych i cierpiących.
Na stronie www.dam.diecezja-torun.pl można przyłączyć się i otoczyć codzienną modlitwą
wylosowanego medyka do momentu zakończenia epidemii. Pracownicy służby zdrowia mogą również zgłosić się do objęcia ich modlitwą pod adresem e-mail: dam@diecezja-torun.pl. Inicjatywę wspiera ordynariusz diecezji toruńskiej bp Wiesław Śmigiel, zachęcając do włączenia się w akcję.

Pomoc dla Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Toruniu oraz Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego w Grudziądzu
Diecezja toruńska zorganizowała pomoc dla dwóch szpitali – Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Toruniu oraz Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego w Grudziądzu, do których trafiają osoby zarażone koronawirusem. Pierwsza partia pomocy to 1 000 maseczek ochronnych wielokrotnego użytku FFP3 oraz 600 kombinezonów ochronnych o łącznej wartości 120 000 złotych. Diecezja pozostaje w łączności ze szpitalami i przygotowuje kolejną pomoc. 

Paczki świąteczne
Dla 200 osób Caritas Diecezji Toruńskiej przygotowuje paczki świąteczne, dzięki wsparciu  Caritas Polska.

Współpraca z ośrodkami pomocy społecznej, Wojskami Obrony  Terytorialnej, Ochotniczą Strażą Pożarną
Caritas Diecezji Toruńskiej współpracuje z ośrodkami pomocy społecznej, Wojskami Obrony  Terytorialnej, Ochotniczą Strażą Pożarną, Parafialnymi Zespołami Caritas – generując tam wolontariuszy.

Zbiórki funduszy na środki ochrony osobistej
Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Toruńskiej zachęca do włączenia się w zbiórkę funduszy na środki ochrony osobistej dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych.
Również Duszpasterstwo Służby Zdrowia Diecezji Toruńskiej i Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska w Toruniu, w imieniu personelu medycznego i pacjentów szpitali, prowadzi zbiórkę środków na zakup sprzętu medycznego w postaci środków ochrony osobistej dla medyków zmagających się z pandemią koronawirusa.

Akcje #PomocDlaSeniora i #WdzięczniMedykom
Caritas Diecezji Toruńskiej włącza się w ogólnopolskie inicjatywy Caritas Polska – #PomocDlaSeniora czy #WdzięczniMedykom.

Toruńskie Centrum Caritas im. bł. Marii Karłowskiej – pomoc bezdomnym i ubogim
Toruńskie Centrum Caritas im. bł. Marii Karłowskiej od poniedziałku do piątku wydaje posiłki dla bezdomnych oraz prowadzi stację opieki, gdzie udzielana jest nieodpłatna pomoc medyczna. Prowadzi także łaźnię dla ubogich oraz przygotowuje nieodpłatnie posiłki dla ok. 150 osób, które wojsko dostarcza osobom w kwarantannie oraz starszym, samotnym i niepełnosprawnym.

Grudziądzkie Centrum Caritas im. bł. Juty – wydawanie żywności
Grudziądzkie Centrum Caritas im. bł. Juty wydaje żywność oraz ciepłe posiłki dla potrzebujących, dostarcza także paczki żywnościowe osobom starszym, które nie powinny wychodzić z domu. Oddało także do dyspozycji władzom miasta 5 samochodów i jest w stałej gotowości, by przygotowywać ok. 100 posiłków dla osób w kwarantannie oraz dla szpitala.

Brodnickie Centrum Caritas im. bpa Jana Chrapka oddało budynek bursy szkolnej na pomieszczenia dla kwarantanny
Brodnickie Centrum Caritas im. bpa Jana Chrapka oddało budynek bursy szkolnej na pomieszczenia dla kwarantanny dla osób powracających z zagranicy, które są objęte opieką pracowników Caritas. Ponadto pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy szyją maseczki dla pracowników socjalnych ośrodków pomocy społecznej współpracujących z Brodnickim Centrum. Centrum przygotowuje paczki dla osób, które które pilnie potrzebują pomocy w postaci produktów żywnościowych (w tym. osoby starsze, niepełnosprawne), natomiast odbiorem i przekazywaniem do uczestników programu zajmą się już ośrodki pomocy społecznej we współpracy z innymi służbami, m.in. ochotniczymi strażami pożarnymi.

Caritas Diecezji Toruńskiej prowadzi osiem Środowiskowych Domów Samopomocy – pomoc seniorom i osobom objętym kwarantanną
Caritas Diecezji Toruńskiej prowadzi osiem Środowiskowych Domów Samopomocy, obejmując opieką 300 osób. Obecnie wszystkie te osoby pozostają w domu, wśród nich są seniorzy, osoby samotne i niepełnosprawni (wózkowicze). Pracownicy Caritas utrzymują kontakt telefoniczny ze wszystkimi, a dla około 30% zabezpiecza żywność dostarczając ją pod drzwi.
Łącznie Caritas Diecezji Toruńskiej przygotowuje ponad 300 posiłków dla seniorów i osób objętych kwarantanną, a w jadłodajniach na wynos dziennie rozdziela ok. 800 ciepłych posiłków oraz przygotowuje paczki świąteczne dla 200 osób. Organizuje pomoc psychologiczną oraz rozprowadza ok. 250 kart „Na codzienne zakupy”. 

Pozyskiwanie środków na zakup respiratora, odpowiadając na prośbę szpitala jednoimiennego w Grudziądzu
Caritas Diecezji Toruńskiej we współpracy z fundacją “SMS z Nieba” w ramach ogólnopolskiej inicjatywy “Zanurzeni w miłości” stara się o pozyskanie środków na zakup respiratora, odpowiadając na prośbę szpitala jednoimiennego w Grudziądzu. Akcja rozpoczęła się 5 kwietnia i trwać będzie na terenie całej Polski ze szczególnym zaangażowaniem środowiska kujawsko-pomorskiego i diecezji toruńskiej. Pieniądze można wpąłcać za pomoca strony
https://www.zanurzeniwmilosci.pl/aktualnosci/22-respirator-dla-grudziadza-zaczynamy

Działania różnych wspólnot i stowarzyszeń Diecezji toruńskiej 
W diecezji toruńskiej w obliczu pandemii różne wspólnoty i stowarzyszenia oferują swoją pomoc. W Toruniu można skorzystać z kilku punktów:

– w zakrystii toruńskiego Kościoła Akademickiego lub bezpośrednio u ojców jezuitów można zgłaszać osoby starsze i samotne, które potrzebują pomocy w zrobieniu zakupów lub dostarczeniu ciepłego posiłku. Wsparciem służą wolontariusze z duszpasterstwa akademickiego

– akcję pomocy organizuje parafia pw. NMP Częstochowskiej (Skarpa, ojcowie paulini). Można zgłaszać się jako wolontariusz, ale też dać znać o osobach potrzebujących wsparcia https://www.facebook.com/paulini.torun/

– w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – sanktuarium bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego – można zgłaszać potrzebę zrobienia zakupów i dostarczenia ich

– pomocą w zrobieniu zakupów dla potrzebujących z Torunia i Grębocina służy również Stowarzyszenie Święci z sąsiedztwa im. Ani Bicz oraz Wspólnota Słowo Życia https://www.facebook.com/swiecizsasiedztwa/
https://www.facebook.com/SlowoZyciaTaizeTorun/

– parafia pw. św. Andrzeja Apostoła także prowadzi pomoc na rzecz osób chory, starszych i samotnych. Rada Parafialna, Bractwo Św. Józefa oraz wolontariusze organizują pomoc dla takich osób.

Diecezja warszawsko-praska

Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w ostatnim czasie w związku z epidemią koronawirusa podjęła następujące działania:

w 25 parafiach wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas dostarczają żywność seniorom

dwa Domy Dziennego Pobytu – w Mińsku Mazowieckim i w Warszawie-Falenicy – objęły opieką seniorów i przekazują żywność, utrzymują kontakt, robią potrzebne zakupy

– wspólnie z PCPR w Otwocku i dzięki darowiźnie Amest Otwock Sp. z o.o. seniorzy otrzymują co tydzień paczki z żywnością i chemią

wydawane są paczki z żywnością osobom starszym, samotnym i chorym we współpracy z OPS Praga-Północ, OPS Praga-Południe i OPS Wawer – żywność zakupiona jest ze środków Caritas Polska

– działa jadłodajnia przy Grochowskiej – codziennie wydawany jest ciepły posiłek osobom bezdomnym i potrzebującym

– działają łaźnia, łaźnia mobilna i ogrzewalnia, schronisko dla bezdomnych

W parafiach (poza współpracą z Caritas):

Parafia św. Wawrzyńca w Gliniance – pomoc osobom starszym i samotnym w zakupach
http://www.parafiaglinianka.pl/glowna/pomoc-osobom-starszym-i-samotnym-w-zakupach/

Parafia MB Nieustającej Pomocy w Guzewie – pomoc w zakupach lub w przypadku braków materialnych http://mojaparafia.eu/index.php?id=3035

Parafia NMP Matki Kościoła w Ostrówku – paczki dla potrzebujących http://parafia-ostrowek.pl/

Parafia Miłosierdzia Bożego w Józefowie k. Radzymina – pomoc wzajemna parafian przy udziale proboszcza

Parafia św Jana Chrzciciela w Józefowie-Michalinie – akcja młodzieży  parafialnej „Telefon »dla« seniora” http://www.parafia.michalin.pl/telefon-dla-seniora/

Parafia Najczystszego Serca Maryi w Warszawie – opieka nad osobami potrzebującymi, (zakupy) http://parafia-szembeka.waw.pl/

Diecezja włocławska

Bądź dobrym samarytaninem – oddaj krew!
Zewsząd płyną apele o oddawanie krwi. Proszą o to zwłaszcza lekarze i centra krwiodawstwa. Diecezja włocławska przyłącza się do tych apeli i zachęca wszystkich, którzy są zdrowi, by skontaktowali się ze swoim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zachęta trafiła do wszystkich księży z prośba o rozpropagowanie apelu wśród wiernych i włączenie się do akcji.

Parafia Białotarsk
Pomoc dla dwóch rodzin, które tej pomocy naprawdę potrzebują

Parafia Drużbin
Zbierane są dary materialne dla rodzin biednych przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Parafia Kruszyn
Prowadzona jest akcja Paczka dla senior – przewidziana jest pomoc dla 36 seniorów najbardziej potrzebującym w parafii.

Lipno – Parafia WNMP
Program dla seniorów Na codzienne zakupy objętych jest 36 tutejszych parafian.

Parafia Lubanie
Pomoc osobom podwyższonego ryzyka poprzez akcję „zakupy dla starszej grupy” – grupa wolontariuszy dostarcza zakupy osobom starszym i chorym, #ZakupyDlaStarszejGrupy; #Pomagamy

Parafia Lubicz Górny
Parafialny Zespół Caritas w ostatnich dniach przeprowadził dystrybucję kart do sklepów sieci Biedronka w ramach programu” Na codzienne zakupy”- 38 kart dla osób w wieku powyżej 60 lat i o bardzo niskim dochodzie. Wolontariusze biorący udział w programie( wyłącznie osoby dorosłe) pozostają w gotowości pomocy w zrobieniu zakupów, którym karty wysłano.

Parafia Łowiczek
Podjęto w parafii akcje charytatywną przekazania środków do Caritas „Pomoc dla
seniora” oraz do najbliższego szpitala zakaźnego w Toruniu.

Parafia Obrowo
Jedenaście osób od 1 kwietnia będzie uczestniczyć w programie Na codzienne zakupy. W tygodniu przed świętami Wielkanocy potrzebujący otrzymają paczki z wędlinami (ta akcja prowadzona jest od wielu lat przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą).

Parafia Orle
Włączenie parafii w akcję oddawania krwi w Topólce, Pomoc dla Seniora.

Radziejów – Parafia WNMP
Prowadzona jest jadłodajnia im Bł. Rafała Chylińskiego dla osób starszych i najuboższych. Obiady wydawane są od wtorku do niedzieli włącznie o godz. 13.30. Dziennie wydawanych jest około 20 posiłków.

Parafia Smólnik
Włączenie się kampanię #PomocDlaSeniora objętych jest 25 osób powyżej 75 lat. Stworzenie grupy wolontariuszy 10 osób, którzy robią zakupy osobom starszym żyjących samotnie organizowanie opału osobom starszym poprzez właścicieli Zakładów Usług Leśnych działających na terenie mojej parafii. Organizowanie pomocy medycznej osobom chorym i starszym, o ile zachodzi taka potrzeba (pracownik socjalny, pielęgniarka, aptekarka). Posługa i pomoc duchowa ze strony Ks. Proboszcza.

Włocławek – Parafia Najświętszego Zbawiciela
Jałmużna wielkopostna dla potrzebujących, wolontariat przy robieniu zakupów  dla starszych i samotnych, rozmowy telefoniczne z wiernymi mającymi na celu wprowadzeniu pokoju i spokoju, włączenie sie w akcje “Pomoc dla Seniora” organizowaną przez Caritas Polska.

Włocławek – Parafia św. Stanisława
Paczki żywnościowe dla seniorów i niepełnosprawnych, wsparcie krwiodawcze.

Zduńska Wola – Parafia św. Pawła Apostoła
W Parafii działa Zespół Caritas. PZC pod opieką ma 76 osób. Dla 20 osób zostały przekazane Karty do Biedronki na zakupy miesięcznie po 100 zł dla 10 osób oraz 150 dla 10 osób. Akcja jest prowadzona w ramach Caritas Diecezji Włocławskiej.

Diecezja zamojsko-lubaczowska

Pomoc duchowa
Telefony zaufania do księży, którzy służą pomocą, rozmową i dobrym słowem
https://pomoc.zamojskolubaczowska.pl/telefon-zaufania/

„Pomoc dla seniora”
„Pomoc dla seniora” – to nowa akcja pomocowa Caritas zainicjowana w odpowiedzi na rosnące zagrożenie koronawirusem. Szczególnie narażone są osoby starsze, stanowiące dużą grupę podopiecznych Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
http://caritas.zamojskolubaczowska.pl

Specjalna strona pomocowa
Diecezja zamojsko-lubaczowska uruchomiła specjalną stronę, na której umieszczane są aktualne informacje na temat form i możliwości otrzymania pomocy psychologicznej, duchowej i materialnej: https://pomoc.zamojskolubaczowska.pl/

Diecezja zielonogórsko-gorzowska

Ciepłe posiłki dla seniorów
Seniorzy, samotni oraz osoby chore  z Zielonej Góry trzy razy w tygodniu otrzymują ciepły  posiłek, który dostarczany jest pod wskazane adresy przez wolontariuszy Caritas. Seniorzy lub ich sąsiedzi zgłaszają telefonicznie takie zapotrzebowanie do naszej Caritas.

Paczki żywnościowe dla seniorów
Seniorzy z Gorzowa  Wlkp. otrzymają paczki żywnościowe .

Stołówka Caritas w Zielonej Górze
Codziennie w stołówce Caritas w Zielonej Górze wydawany jest posiłek, dla podopiecznych oraz dla osób które, w tym czasie znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.

Pomoc żywnościowa w parafiach
Magazyny w Zielonej Górze i w Gorzowie Wlkp. na bieżąco wysyłają transporty do parafii (zgłoszonych w programie) z żywnością FEAD, dzięki temu wolontariusze mają możliwość pomocy osobom najbardziej potrzebującym w swojej parafii.