(Polski) Jasna Góra trwa na nieustannej modlitwie o pokój w Ukrainie

07-03-2022
402

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jasna Góra trwa na nieustannej modlitwie o pokój w Ukrainie. W tej intencji każdego dnia nie tylko odprawiane są dodatkowe Msze św., odmawiany jest różaniec i Apel Jasnogórski, ale każda z przybywających tu pielgrzymek zapewnia, że chce „opatrywać ukraińskie rany modlitwą”.

Jasnogórski Dom Pielgrzyma to jedno z tych miejsc, które włączone jest w częstochowski system pomocy osobom uciekającym z Ukrainy przed wojną. Decyzję o możliwości udzielenia schronienia, głównie matkom z dziećmi, paulini podjęli zaraz po inwazji Rosji. Za tę gotowość podczas briefingu (3.03)  podziękowali: dyrektor Caritas arch. częstochowskiej i przedstawiciel Urzędu Miasta.

Jako pierwsza do Domu Pielgrzyma przybyła mieszkanka Wołodymyra, z 6-letnią córką i 11-letnim bratem. – Nie chcieliśmy przyjeżdżać do Polski, ale kiedy zaczęły się bombardowania wywiozłam moją rodzinę. Tu otrzymaliśmy pomoc i wsparcie – powiedziała Ukrainka i wyraziła wielką wdzięczność za okazane serce.

Rodziny z Ukrainy, które w Polsce znalazły schronienie też przybywają teraz na Jasna Górę. – Modlimy się o ustanie wojny i pokój. Wierzymy, że Maryja nam pomoże. Dziękujemy Polakom za wielkie wsparcie w tej tragicznej sytuacji – powiedziała p. Olesia, która Sanktuarium nawiedziła z rodziną i inną ukraińską matką z dziećmi. – Bardzo czujemy siłę modlitwy, która także tutaj jest zanoszona – podkreśla Ukrainka.

Za wszelką pomoc okazywaną osobom uciekającym z Ukrainy przed wojną, tę materialną, a przede wszystkim za modlitwę, dziękuje przeor Jasnej Góry.O. Samuel Pacholski zachęca, by w tym trudnym czasie „uchwycić się płaszcza Maryi, bo bez głębokiej modlitwy i nawrócenia nie zatrzymamy rosyjskich Iskanderów”.

Jasnogórski przeor przypomina, że na Jasnej Górze trwa niemal nieustanna modlitwa o pokój w Ukrainie. Odprawiane są Msze św. w tej intencji, różaniec, Apel Jasnogórski ze śpiewem Suplikacji. Błagają paulini i pielgrzymi.

Przeor Jasnej Góry dziękuje wszystkim, którzy wspierają duchowo i materialnie uciekających przed wojną ludzi. Także tym, którzy dostarczają pomoc dla uchodźców, głównie kobiet i matek z dziećmi, mieszkających w jasnogórskim Domu Pielgrzyma.

– Dziękuję tym, którzy już nas wspierają, przez dostarczanie trwałych produktów żywnościowych, środków chemicznych. Dziękuję tym, którzy wspierają finansowo i tym, którzy pomoc deklarują. Nie wiemy jak długo to wszystko potrwa, więc jeśli ktoś chciałby przekazać swoje dary, głównie w postaci drobnej chemii, jak: szampony, pasty do zębów itd. To zapraszam do kontaktu z nami. Dary można składać w recepcji Domu Pielgrzyma – mówi o. Pacholski.

„Każde gorące serce, które chce się modlić i pomagać jest niezwykle cenne”, podkreśla przeor Jasnej Góry.

Od najbliższej niedzieli (13 III) na Jasnej Górze w niedziele sprawowane będą Msze św. w j. ukraińskim, w bazylice o godz. 14.30.

BPJG