(Polski) Kard. Dziwisz: trzeba budować społeczeństwo na fundamencie prawdy o Bogu

02-08-2017
1380

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

 

– Jan Paweł II zdawał sobie sprawę, że w naszym podzielonym świecie wstrząsanym aktami terroryzmu, trzeba budować społeczeństwo na fundamencie prawdy o Bogu i człowieku, na fundamencie ewangelicznych wartości i prawa moralnego – powiedział kard. Stanisław Dziwisz do Rycerzy Kolumba w Saint Louis w Stanach Zjednoczonych.

Emerytowany arcybiskup krakowski uczestniczy w Najwyższej Konwencji, czyli najważniejszym dorocznym spotkaniu katolickiej organizacji, która zrzesza prawie dwa miliony mężczyzn działających w kilkunastu krajach świata.

W swoim przemówieniu kard. Dziwisz podkreślił, że od samego początku Światowe Dni Młodzieży były pomyślane jako odpowiedz na wyzwania współczesności. – Światowe Dni Młodzieży to jedna z najważniejszych inicjatyw duszpasterskich pontyfikatu Jana Pawła II wyrastająca z jego wizji współczesnego świata i Kościoła. Papież zdawał sobie sprawę, że do budowania cywilizacji miłości na ziemi trzeba zaangażować młode pokolenie – zaznaczył.

Arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej podziękował Rycerzom Kolumba za pomoc w organizacji ubiegłorocznego spotkania młodych w Krakowie. Przygotowali oni Mercy Centre, anglojęzyczne centrum katechez na Tauron Arenie Kraków, które podczas ŚDM odwiedziło blisko 80 tysięcy młodych ludzi. Jako służba porządkowa pomagali również w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz w Centrum Powołaniowym na stadionie Cracovii. Pełnili także wartę honorową w Namiocie Adoracji, który znajdował się w parku Jordana, gdzie byli stróżami Najświętszego Sakramentu oraz Krzyża i Ikony Matki Bożej, oficjalnych symboli ŚDM.

Wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II przypomniał również o wielkim zaufaniu, którym Papież darzył Najwyższego Rycerza i wszystkich Rycerzy Kolumba. – Jan Paweł II był wdzięczny za Waszą wierność Ewangelii w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. Był wdzięczny za wszystkie apostolskie inicjatywy i dzieła Rycerzy Kolumba, które wspierały i nadal wspierają misję Kościoła katolickiego we współczesnym świecie – zaznaczył.

– Chciałbym w tym kontekście wymienić Papieski Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Waszyngtonie promujący nauczanie swojego Patrona w zakresie rodziny i obrony ludzkiego życia, a także Narodowe Sanktuarium św. Jana Pawła II. To Sanktuarium jest symbolem więzi łączących świętego papieża z narodem amerykańskim. Promuje ono jego duchowość i dziedzictwo w całych Stanach Zjednoczonych, które dla wielu jego rodaków stały się drugą ojczyzną – powiedział Kardynał.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,9 miliona członków. W Polsce Rycerze obecni są od ponad 11 lat i liczą 5 tys. mężczyzn działających w 100 radach na terenie 27 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Założycielem organizacji był ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny założyciela.

Archidiecezja Krakowska/Niedziela