(Polski) KOMUNIKAT Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

29-09-2019
1506

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

KOMUNIKAT

Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

Zebranie plenarne, Zakopane, 27 – 29 2019 r.

W dniach od 27 do 29 września br. obradowała w Zakopanem Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej, korzystając z gościny w Domu Rekolekcyjnym „Księżówka”. PRDEZ skupia przedstawicieli niemal wszystkich krajów europejskich – duchownych, siostry zakonne i osoby świeckie, zaangażowanych w duszpasterstwo polskojęzyczne. Przewodniczącym PRDEZ jest bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. 

Tematem przewodnim obrad były kwestie związane z duszpasterstwem małżeństw i rodzin w środowisku emigracji polskiej. Podczas obrad poświęcono najwięcej uwagi i czasu przygotowaniu do małżeństwa i rodziny, korzystając z wiedzy teoretycznej i praktycznej zaproszonych gości: ks. Przemysława Drąga, dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, ks. Marcina Szczerbińskiego i p. Beaty Chojnackiej z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin archidiecezji warszawskiej, ks. Michała Wilkosza, sekretarza Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech oraz państwa Marty i Henryka Kuczajów, konsultorów Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

Uczestnicy obrad wymienili się doświadczeniami z poszczególnych krajów, czemu służyło omówienie ankiety na temat przygotowania do małżeństwa w środowisku emigracyjnym, przeprowadzonej w krajach Europy Zachodniej. Zwrócono uwagę na potrzebę zintensyfikowania pracy duszpasterskiej przez podniesienie jakości katechizacji przedmałżeńskiej (kursów). Wymaga to między innymi formacji osób świeckich, zwłaszcza par małżeńskich, oraz korzystania z dobrze przygotowanych programów duszpasterskich. PRDEZ apeluje do osób odpowiedzialnych za „duszpasterstwo przedmałżeńskie”, by mimo pojawiających się trudności, doceniać wartość duszpasterskiego przygotowania do małżeństwa. Dziękuje też wszystkim, którzy z wielkim oddaniem angażują się w prowadzenie kursów przedmałżeńskich i poradni rodzinnych.

Członkowie PRDEZ powierzyli sprawy polskich emigrantów i ich duszpasterstwa Panu Bogu podczas Eucharystii celebrowanej w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Wizyta w tym sanktuarium przywołała pobyt Jana Pawła II w Zakopanem  i jego słowa wypowiedziane w kościele pw. Najświętszej Rodziny: „To rodzice w pierwszym rzędzie mają prawo i obowiązek wychowywać swoje dzieci, zgodnie z własnymi przekonaniami. Nie oddajcie tego prawa instytucjom, które mogą przekazać dzieciom i młodzieży niezbędną wiedzę, ale nie są w stanie dać im świadectwa wiary, rodzicielskiej troski i miłości. Nie dajcie się zwieść pokusie zapewnienia potomstwu jak najlepszych warunków materialnych za cenę waszego czasu i uwagi, które są mu potrzebne do wzrastania w „mądrości, w latach i w łasce u Boga i ludzi”(Łk 2,52). Jeśli chcecie obronić wasze dzieci przed demoralizacją i duchową pustką, które proponuje świat przez różne środowiska, a nawet szkolne programy, otoczcie je ciepłem rodzicielskiej miłości i dajcie im przykład chrześcijańskiego życia” (7 czerwca 1997).

Członkowie PRDEZ dedykują słowa św. Jana Pawła II, papieża rodzin, wszystkim małżonkom i rodzinom w kraju i za granicą oraz tym, którzy mają wpływ na opinię społeczną i kształt życia w naszej Ojczyźnie.