(Polski) Konsekracja kościoła w Śremie

20-05-2019
1454

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W niedzielę, 19 maja, na Mszy św. o 10.00 abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dokonał konsekracji – poświęcenia kościoła parafialnego pw. bł. Michała Kozala w Śremie.

Początki parafii sięgają roku 1995, kiedy to parafia farna otrzymała teren przy ul. Malczewskiego 2 na Helenkach w ramach rekompensaty za dobra zajęte w okresie powojennym. W maju 2004 roku parafia rozpoczęła budowę nowego kościoła. Regularnie Msze św. zaczęto w nim odprawiać od 2009 roku.

Patronem kościoła jest bł. Michał Kozal. Urodził się w 25 września 1893r. w Nowym Folwarku koło Krotoszyna w diecezji gnieźnieńskiej.  Od lipca 1941 roku był więźniem obozu w Dachau. 26 stycznia 1943 roku został uśmiercony zastrzykiem z fenolu. Mimo prób ocalenia jego ciała przez więźniów, zostało ono spalone w krematorium. „Niech będzie on jeszcze jednym patronem naszych trudnych czasów, pełnych napięcia, nieprzyjaźni i konfliktów. Niech będzie wobec współczesnych i przyszłych pokoleń świadkiem tego, jak wielka jest moc łaski Pana naszego Jezusa Chrystusa – Tego, który do końca umiłował” – mówił Ojciec Święty Jan Paweł II, ogłaszając w roku 1987 biskupa Michała Kozala błogosławionym.

(Fot. br. Zygmunt Kajdan)