Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Caritas we współpracy z Arcybractwem Miłosierdzia oraz innymi instytucjami i osobami prywatnymi nieustannie wspierają uchodźców. – Ludzie wykazują się ogromną ofiarnością. Każdego dnia nasz samochód jest wypełniony po brzegi potrzebnymi artykułami – mówi Jakub Kwaśnik z działu pomocowego Arcybractwa.

W siedzibie Arcybractwa przy ul. Siennej 5 potrzebujący Ukraińcy mogą uzyskać pomoc informacyjną, otrzymać żywność długoterminową, niezbędne artykuły higieniczne, środki czystości, i po prostu dobre słowo. – Chcemy wspierać te osoby, które przyjechały z Ukrainy i potrzebują takiej pomocy, jak również rodziny i instytucje, które przyjęły pod swój dach przyjaciół z Ukrainy – wyjaśnia Jakub Kwaśnik. Podkreśla również, jak budujące są życzliwość i solidarność, które od kilku dni obserwujemy. – Ludzie wykazują się ogromną ofiarnością. Każdego dnia nasz samochód jest wypełniony po brzegi potrzebnymi artykułami. Liczba osób, które zgłaszają się do przyjęcia uchodźców jest niesamowita. Mamy nadzieję, że towarzyszenie i wspieranie naszych przyjaciół z Ukrainy choć trochę odciąży ich przygnębione głowy i serca – dodaje.

Caritas i Arcybractwo wraz z Jadłodajnią Spółdzielcza Równość (ul. Bernardyńska 3; pon.-pt. 12-15.30, sob. 12-14), Kuchnią św. Brata Alberta (ul. Dietla 48; pon.-sob. 12-15) oraz Restauracją Agape (ul. św. s. Faustyny 3; pon.-ndz. 10-18) przygotowali również program wydawania posiłków dla osób potrzebujących z Ukrainy. Obecnie są dostępne talony na posiłek, które można otrzymać na ul. Siennej 5, w kurii metropolitalnej na ul. Franciszkańskiej 3 oraz w biurze Caritas na ul. M. Ossowskiego 5, a zrealizować można w wyżej wymienionych punktach.

O tym, że pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów nie ma granic, mówi ks. Tomasz Stec, dyrektor krakowskiej Caritas: Pomoc płynie z każdej strony, nie tylko z Polski, ale również zza granicy. W punkcie socjalnym Caritas dary są przyjmowane, sortowane i wydawane. By przebiegało to sprawnie, zaangażowanych jest wiele wolontariuszy. – Wczoraj dotarł do nas większy transport z Niemiec. Darczyńcy chcieli pozostać anonimowi. Były to dwa tiry i cztery autobusy wypełnione żywnością, chemią i środkami czystości – mówi Krzysztof Kania, kierownik placówki. – Kilka prywatnych firm zakupiło w własnych środków leki, środki medyczne, syropy, bandaże, apteczki pierwszej pomocy. Jesteśmy ogromnie wdzięczni naszym darczyńcom! W dalszym ciągu potrzebujemy żywności długoterminowej (konserwy, cukier, herbata, olej), artykułów medycznych i higienicznych – dodaje.

Do kontaktu w sprawie przyjęcia uchodźców z Ukrainy, przekazania darów, wolontariatu, potrzeby pomocy, prosimy zgłaszać na adres e-mail: ukraina@diecezja.pl. Całodobowy kontakt z Caritas Archidiecezji Krakowskiej jest możliwy pod numerami telefonu +48 780 604 584 oraz +48 575 035 647.

Żywność długoterminową, środki czystości i artykułu higieniczne można przynosić na ul. Sienną 5 od poniedziałku do piątku 8-16 i w weekendy 9-15.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej