(Polski) List otwarty Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży do Prezydenta Warszawy

26-05-2024
97

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży wyraziło swój sprzeciw wobec decyzji Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego o usunięciu krzyży z urzędów publicznych w Warszawie.

Poniżej zamieszczamy treść listu otwartego skierowanego do Prezydenta Warszawy:
Szanowny Panie Prezydencie,
Sztandarem naszym będzie krzyż
Co ojców wiódł do chwały
I nas powiedzie także wzwyż
Gdzie buja orzeł biały
Ojczyźnie spłacim święty dług
Tak nam dopomóż Bóg!
(3 zwrotka hymnu KSM)
Te słowa, zawarte we współczesnym hymnie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce kształtowały młodych Polaków już w dwudziestoleciu międzywojennym. W odniesieniu do Pana zarządzenia jako młodzież pragniemy wyrazić swój głęboki niepokój oraz sprzeciw wobec decyzji o usunięciu krzyży i symboli religijnych z urzędów publicznych w Warszawie. Uważamy, że jest to decyzja, która może mieć negatywne konsekwencje dla naszego społeczeństwa z kilku istotnych powodów.
Po pierwsze, krzyż jest nie tylko symbolem religijnym, ale również elementem naszej tożsamości narodowej i kulturowej. Historia Polski jest nierozerwalnie związana z chrześcijaństwem, które miało kluczowy wpływ na kształtowanie naszej kultury, tradycji oraz wartości moralnych. Usunięcie krzyży z przestrzeni publicznej jest postrzegane jako próba wymazania części naszej historii i tożsamości.
Po drugie, krzyż symbolizuje wartości takie jak miłość, przebaczenie, nadzieja i pokój. Są to uniwersalne wartości, które mogą służyć jako moralne fundamenty dla całego społeczeństwa, niezależnie od wyznawanej religii bądź jej braku. Obecność krzyży w urzędach publicznych przypomina nam o tych wartościach i inspiruje do bardziej etycznego postępowania zarówno urzędników, jak i obywateli. Jest także symbolem wspólnotowości i przynależności, które są niezbędnym spoiwem narodu.
Po trzecie, decyzja o usunięciu krzyży może prowadzić do podziałów społecznych i niepotrzebnych konfliktów. W Polsce, gdzie większość społeczeństwa identyfikuje się z chrześcijaństwem, taki krok może być odebrany jako akt wrogości wobec ich przekonań i tradycji. W rezultacie zamiast promować jedność i tolerancję, możemy spotkać się z narastającą polaryzacją i poczuciem marginalizacji wśród wielu obywateli.
Po czwarte, pluralizm religijny nie oznacza usuwania symboli religijnych z przestrzeni publicznej, lecz ich współistnienie. W demokratycznym społeczeństwie, różnorodność religijna i światopoglądowa powinna być szanowana i chroniona.
Po piąte, wolność wyznania jest gwarantowana prze Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Decyzja o usunięciu krzyży jest interpretowana jako naruszenie tej wolności, ograniczające publiczne wyrażanie przekonań religijnych większości społeczeństwa. Daleko idąca neutralność, o której Pan mówi, zamiast prowadzić do poszanowania wolności obywateli, może ją ograniczać.
Po szóste, w historii i kulturze Polski krzyż jest symbolem chluby i wielkiego uznania. Pan również nosi krzyż, który zawarty jest w łańcuch prezydenckim. Krzyż Virtuti Militari znajdujący się w centralnej części insygnium jest symbolem wybitnych zasług, a także uznania, jakie obywatele mają dla wybranych przez siebie władz. Noszenie krzyża zobowiązuje więc do postawy szacunku i uznania wartości, jakie ze sobą niesie.
Współcześnie młodzi ludzie stale szukają wzorców moralnych i motywacji do angażowania się w życie społeczne. Obecność symboli religijnych, w tym krzyża, pozwala przypominać o uniwersalnych dla naszego społeczeństwa wartościach: miłości, empatii, poświęcenie i odwagi. Te ideały są niezbędne w budowaniu lepszego świata i angażowaniu się m.in. w inicjatywy społeczne czy wolontariat. Wielu młodym Polakom, również Warszawiakom, krzyż pomaga czerpać motywację do działania i troski o ojczyznę, także lokalną ojczyznę, jako świadomi obywatele.
Nasza patronka bł. Karolina Kózkówna, która zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza w obronie czystości, godności i wiary, inspiruje nas do odważnego wołania o poszanowanie wartości chrześcijańskich. To one kształtują dużą część naszego społeczeństwa do starania o lepsze jutro.
Zatem apelujemy o zmianę tej decyzji.
Pamiętamy o Panu w modlitwie, oby jak najlepiej pełnił Pan powierzony mu urząd. Niech demokracja, konstytucja i wolność wyznania będą szanowane.
Z wyrazami szacunku
członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce

SHARE
Previous articleŚp. Biskup Janusz ZIMNIAK (1933-2024)