Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Z inicjatywy ks. Michała Makuli –  proboszcza łódzkiej parafii pw. św. Mateusza Kościoła Ewangelicko –Augsburskiej w wieczór Środy Popielcowej odbyła się ekumeniczna modlitwa o pokój na Ukrainie i na całym świecie w duchu Taize.

Gospodarz spotkania witające zebranych w świątyni luterańskiej zauważył, że – tegoroczny Wielki Post będzie wyglądał zupełnie inaczej niż te, które dotychczas znaliśmy. Z całą pewnością wszystkie te wydarzenia, które teraz dzieją się na Ukrainie wpłyną na to, jak będziemy przeżywali ten czas, który zaprowadzi nas do Wielkiego Piątku, a później do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. – mówił ks. Makula.

W spotkaniu, podczas którego odczytane zostały fragmenty Pisma Świętego przeplatane śpiewem kanonów z Taize wykonanych przez scholę dominikańską obok mieszkańców Łodzi uczestniczyli również goście – siostry i bracia – którzy przybyli do Polski z ogarniętej wojną Ukrainy.

Ekumeniczne spotkanie zgromadziło przy krzyżu Chrystusa duchownych Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko – Reformowanego oraz Kościoła Rzymskokatolickiego.

Reprezentujący Kościół Rzymskokatolicki metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś w refleksji nad odczytanymi fragmentami Słowa Bożego powiedział miedzy innymi – my chcemy być mocni jak byk i mieć bardzo dużo pieniędzy i złota, bo wtedy czujemy się odpowiednio mocni! Kiedy mamy siłę i złoto – wtedy jesteśmy mocni. Jak Mojżesz odszedł od ludu natychmiast Izraelici przedstawili sobie boga jako złotego byka. Popatrzcie na tego Jezusa, który jest na krzyżu, który jest bezsilny i odarty z ostatniej sukni. Jest zaprzeczeniem siły i bogactwa. Jezus Chrystus na krzyżu jest całkowitą odwrotnością złotego cielca.  – podkreślił abp Grzegorz.

Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie łódzki pasterz dodał – losy tej wojny są w rękach Pana Boga i Bóg tę wojnę wygra po swojemu! Używając siły i używając złota możecie rzeczywiście wygrać wojnę, ale zapytajcie się: czy w ten sposób możecie wprowadzić pokój miedzy ludźmi? Skończyć wojnę można przy pomocy siły i przy pomocy nacisku finansowego, można podpisać jakiś rozejm,  można zapisać jakieś minimum brzegowych do zakończenia działań wojennych. Czy to będzie wprowadzenie pokoju? – pytał duchowny.

Po zakończeniu nabożeństwa można było złożyć kolektę na rzecz pomocy przybywającym z Ukrainy.

Każdy kto chciałby włączyć się w pomoc materialną dla uchodźców przybywających do Polski z Ukrainy może to uczynić za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Łódzkiej, włączając się w zbiórkę pieniężną na zakup produktów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia.

Wpłać swój datek tutaj: https://www.caritas.lodz.pl/zbiorki/pomoc-zywnosciowa-dla-uchodzcow?fbclid=IwAR2-e4R2q2Vr65Mgs5J0swIHlVWn4xfhILL3mUXaxunjc6HlbKTvmccRJJg

lub zrób tradycyjny przelew na rachunek:

Caritas Archidiecezji Łódzkiej
90-507 Łódź, ul. Gdańska 111
Bank Pekao S.A. V O/Łódź
48 1240 1545 1111 0000 1165 5077
z dopiskiem „Pomoc żywnościowa dla uchodźców z Ukrainy”.

Tekst/Foto ks. Paweł Kłys

 

 

NO COMMENTS