Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” /Dz. 299/ – mówił Pan Jezus do Siostry Faustyny w jednym z objawień. Główne obchody przypadającej w tym roku 24 kwietnia Niedzieli Miłosierdzia odbędą się tradycyjnie w Krakowie-Łagiewnikach. Ich hasłem są słowa „Miłosierdzie nadzieją dla świata”, nawiązujące do trwających przygotowań do dwudziestolecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, które będzie obchodzone w sierpniu tego roku.

W ramach obchodów Niedzieli Miłosierdzia, w sobotę, 23 kwietnia o godz. 2030 , w Bazylice Bożego Miłosierdzia odbędzie się nabożeństwo Droga Miłosierdzia cz. III „Miłosierdzie darem dla świata” transmitowane w TVP3, a następnie czuwanie modlitewne w intencji pokoju.

W niedzielę 24 kwietnia o północy zostanie odprawiona Msza święta, której będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Janusz Mastalski. Głównym punktem obchodów będzie Msza o godz. 1000 przy ołtarzu polowym pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Transmisje z tej Eucharystii będzie można oglądać m.in. w TVP1. Również wtedy zostanie poświęcony kolejny Dzwon Nadziei, który trafi tym razem do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough w Australii.

Uroczysta Godzina Miłosierdzia zostanie odprawiona w Bazylice o godz. 1500 i transmitowana będzie przez TVP3 (pasmo ogólnopolskie). Wszystkie Msze św. i nabożeństwa z Bazyliki będą również transmitowane przez internetowe Radio i Telewizję Misericordia na stronie internetowej www.misericordia.eu i sanktuaryjnym kanale na YouTube. Msze z kaplicy klasztornej będą transmitowane na stronie internetowej www.faustyna.pl.

Święto Miłosierdzia Bożego zostało ustanowione w 2000 roku przez św. Jana Pawła II. Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Dzień ten to również święto patronalne Caritas. W tym roku będzie obchodzony jako Dzień Dobra.  Niedziela Miłosierdzia rozpocznie Tydzień Miłosierdzia.

archidiec. krakowska/ BP KEP

Publikujemy pełną treść komunikatu z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
w Krakowie-Łagiewnikach w sprawie tegorocznych obchodów Święta Bożego Miłosierdzia:

 KOMUNIKAT

Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” /Dz. 299/ – mówił Pan Jezus do Siostry Faustyny w jednym z objawień. Święto Miłosierdzia jest wydarzeniem, które zawsze gromadziło w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach rzesze wiernych. Po trudnym czasie pandemii serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania i korzystania z łask, które Pan Jezus związał z tym dniem.

  1. W sobotę, 23 kwietnia o godz. 2030 w Bazylice Bożego Miłosierdzia odbędzie się nabożeństwo Droga Miłosierdzia cz. III „Miłosierdzie darem dla świata” transmitowane w TVP3 (pasmo ogólnopolskie), a potem czuwanie modlitewne w intencji pokoju.
  2. W niedzielę 24 kwietnia o północy zostanie odprawiona Msza święta, której będzie przewodniczył Bp Janusz Mastalski.
  3. Główna Msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego będzie odprawiona w tym dniu o godz. 1000przy ołtarzu polowym. Transmisje z tej Eucharystii będzie można oglądać w TVP1. Również wtedy zostanie poświęcony kolejny Dzwon Nadziei – tym razem do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough w Australii.
  4. Msze święte w niedzielę w Bazylice Bożego Miłosierdzia będą odprawiane według następującego porządku:

godz. 600 – przewodniczy Ks. Andrzej Tarasiuk, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego;

godz. 800 – przewodniczy Bp Damian Muskus OFM;

godz. 1000 – przewodniczy Abp Marek Jędraszewski;

godz. 1230 – przewodniczy Bp Roman Pindel, Biskup Bielsko-Żywiecki;

godz. 1600 – przewodniczy Bp Andrzej Jeż, Biskup Tarnowski;

godz. 1800 – przewodniczy Bp Artur Ważny, Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej. Ta Eucharystia będzie sprawowana z udziałem młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

  1. W kaplicy klasztornej, z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny, Msze święte będą o godz. 700 – przewodniczy Bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia /tradycyjnie transmitowana w TVP1/ oraz o godz. 1900 – przewodniczy Ks. Grzegorz Zembroń, Prowincjał Zgromadzenia Księży Saletynów.
  2. Uroczysta Godzina Miłosierdzia zostanie odprawiona w Bazylice o godz. 1500i transmitowana będzie przez TVP3 (pasmo ogólnopolskie). Wszystkie Msze święte i nabożeństwa z Bazyliki będą również transmitowane przez internetowe Radio i Telewizję Misericordiana stronie internetowej www.misericordia.eu i sanktuaryjnym kanale na YouTube. Msze święte z kaplicy klasztornej będą transmitowane na stronie internetowej www.faustyna.pl.
  3. Po Mszy świętej o godz. 1800 w Bazylice odbędzie się koncert ks. Jakuba Bartczaka.

UWAGI PORZADKOWE:

  • Kapłanów pragnących dołączyć do koncelebry zapraszamy 15 minut przed Mszą świętą do zakrystii w dolnej Bazylice. Prosimy o przyniesienie własnych alb.
  • Kapłanów, którzy mogą pomóc w spowiedzi w Niedzielę Miłosierdzia prosimy o zgłaszanie się w Auli św. Jana Pawła II do księdza pełniącego tam dyżur. Również w czasie nocnego czuwania potrzebujemy spowiedników – Kapłani chętni do podjęcia tej posługi proszeni są o przesłanie zgłoszenia na adres sekretariat@misericordia.eu.
  • Spowiedź w nocy będzie w Bazylice, a od 8.00 w niedzielę w konfesjonałach na zewnątrz na terenie zadaszonym przed Bazyliką dolną.
  • Komunia święta pomiędzy Mszami świętymi będzie rozdawana na zewnątrz, w oznaczonym miejscu pod ołtarzem polowym obok wieży widokowej, przed Bazyliką dolną.
  • Do Bazyliki dolnej wstęp będą miały tylko osoby upoważnione.
  • Spowiedź dla niepełnosprawnych będzie w holu dolnej Bazyliki.
  • Spowiedź w językach obcych będzie w kaplicy węgierskiej i niemieckiej w dolnej Bazylice.
  • Parkingi dla autokarów z Pielgrzymami będą przy ul. Motarskiego /kolor niebieski/, przy Sanktuarium św. Jana Pawła II /kolor biały – dojście z tego parkingu wzdłuż ulicy Totus Tuus, gdyż nadal nieczynny jest Most Miłosierdzia między Sanktuariami/, przy ul. Turowicza /kolor zielony/ oraz jako rezerwowy -wzdłuż ulicy Witosa /kolor żółty/. Parking dla niepełnosprawnych będzie przy ul. Motarskiego. Pielgrzymi wysiadający z autokaru otrzymają karteczkę w kolorze, który jest przyporządkowany do danego parkingu.
  • Punkt osób zaginionych będzie w pomieszczeniu na końcu pasażu handlowego /tel. 122523306/.
  • Punkty gastronomiczne na terenie Sanktuarium będą czynne od soboty rano do zakończenia uroczystości w niedzielę wieczorem.
  • Na Błoniach obok Bazyliki zostaną ustawione dwa telebimy, na których będą transmitowane Msze święte i Godzina Miłosierdzia odprawiane w Bazylice. Dojście na Błonia będzie możliwe od ul. Siostry Faustyny oraz od parkingu na ul. Motarskiego.
  • Informacje o funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie podczas Święta Bożego Miłosierdzia można znaleźć: https://ztp.krakow.pl/transport-publiczny/komunikacja-miejska/komunikaty/93-2022.
  • Prosimy zwrócić uwagę na utrudnienia w dniu 24 kwietnia związane z 19. Cracovia Maraton. Szczegóły i opis trasy Maratonu na stronie: www.zis.krakow.pl
  • W związku z uroczystościami Święta Miłosierdzia w dniach 23-24 kwietnia w Krakowie wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, z którymi można się zapoznać na stronie: https://zdmk.krakow.pl/nasze-dzialania/23-24-kwietnia-uroczystosci-w-sanktuarium-bozego-milosierdzia/.

INFORMACJA DLA DZIENNIKARZY:

  • Dziennikarze, którzy chcą brać udział w uroczystościach proszeni są o zgłoszenie tego faktu do p. Małgorzaty Pabis, rzecznika prasowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (tel. 512 561 134, e-mail: rzecznik@misericordia.eu). Dla Dziennikarzy jest przeznaczone pomieszczenie w budynku obok zakrystii (poziom -1), gdzie będą mogli przygotować swoje materiały i skorzystać z małego poczęstunku. Informujemy, że ołtarz polowy to strefa sacrum, do której nie będzie możliwe wejście dziennikarzy, fotografów i operatorów kamer. Na Błoniach zostanie wydzielone specjalne miejsce do filmowania, a w wieży widokowej zostanie umieszczona kostka do pobrania sumy dźwięku.

Małgorzata Pabis
rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
w Krakowie-Łagiewnikach

Fot. Mazur/ Episkopat.pl

NO COMMENTS