Ponad 2 tys. plecaków przekazano dzieciom w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów”

25-08-2016
1675

Ponad 200 tornistrów przygotowanych w ramach akcji Caritas „Tornister pełen uśmiechów” poświęcił dziś (25 sierpnia) i wręczył dzieciom i młodzieży w poznańskiej katedrze abp Stanisław Gądecki. Do uczniów z ubogich rodzin w całej archidiecezji poznańskiej trafi ponad 2 tys. szkolnych plecaków.

− U początku tej akcji leży byt socjologiczny, ok. 1/3 polskiego społeczeństwa jest w trudnej sytuacji materialnej. Od kilku lat Caritas Archidiecezji Poznańskiej pobudza ludzi dobrej woli do solidarności z dziećmi z ubogich rodzin, przygotowując wyprawki szkolne − powiedział metropolita poznański, wręczając plecaki najuboższym dzieciom i młodzieży z archidiecezji poznańskiej.

Szkolne plecaki wraz z metropolitą poznańskim przekazywał dzieciom ks. Waldemar Hanas, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Abp Gądecki zaznaczył, że prawo do wychowania dzieci i ich edukacji należy do podstawowych praw ludzkich, przekracza inne prawa i je uprzedza. − Od niego zależy przyszłość dzieci i start w dorosłość − podkreślił przewodniczący KEP.

Zakupione przez poznańską Caritas plecaki zostały rozesłane do parafii. O wyposażenie tornistrów w potrzebne przybory szkole, jak kredki, pisaki, zeszyty, bloki rysunkowe, plastelina, farby, przybory geometryczne, odzież sportową zadbały Parafialne Zespoły Caritas, które prowadziły zbiórki w swoich parafiach. One też przekażą je najbardziej potrzebującym dzieciom.

− Co roku wielu ludzi dobrej woli w parafiach włącza się w zbiórkę artykułów szkolnych dla potrzebujących dzieci. Plecaki są wypełniane dzięki zaangażowaniu parafian, ale i kilku firm − zaznacza Agata Weiss z Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Podkreśla, że mimo programu rządowego 500+, akcja „Tornister pełen uśmiechów” jest potrzebna. − Rodzice, zgłaszając w Caritas zapotrzebowanie na szkolną wyprawkę, podkreślają, że rządowe pieniądze służą poszerzaniu wiedzy i zainteresowań dzieci, dzięki nim opłacają np. kursy językowe czy zajęcia sportowe − tłumaczy Weiss.

Głównym celem akcji „Tornister pełen śmiechów” jest pomoc dzieciom i młodzieży, pochodzącym z ubogich rodzin, których nie stać na zakup i wyposażenie wyprawek szkolnych.

W archidiecezji poznańskiej była to VII edycja tej akcji.

KAI