Poznań: wprowadzenie obrazu Matki Bożej Łaskawej ze Lwowa

27-09-2016
1812

Abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył 2 października uroczystości wprowadzenia kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej ze Lwowa do kościoła pw. św. Małgorzaty na Śródce. Wizerunek został poświęcony przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego we Lwowie dla wiernych miasta Poznania i okolic.

Wydarzenie w niedzielę, w Dniu Jedności Kresowian, poprzedzi Msza św. sprawowana pod przewodnictwem metropolity poznańskiego w bazylice archikatedralnej o godz. 12.15. Po Eucharystii nastąpi procesyjne przeniesienie obrazu do kościoła na Śródce.

Inicjatywa sprowadzenia do stolicy Wielkopolski kopii obrazu zrodziła się w gronie Pokolenia Milenijnego, czyli osób urodzonych w roku 1966 lub wokół tej daty. Pokolenie Millenijne to ruch społeczny, który czuje potrzebę przekazywania dziedzictwa chrztu Polski następnym pokoleniom.

„Pierwszym naszym dziełem jest ufundowanie wiernej kopii obrazu, z którym ściśle jest związana historia Polski, a o którym przez 70 lat nie wolno było wspominać. Na szczęście nie wymazano z historii samych ślubów królewskich i w różnych momentach dziejów były one odnawiane. Z nich zrodziło się ślubowanie millenijne, związane z 1000-leciem chrztu Polski” – tłumaczy Katarzyna Kwinecka z Pokolenia Milenijnego.

W kościele pw. św. Małgorzaty na Śródce Pokolenie Millenijne pragnie się gromadzić i zanosić modlitwę za Ojczyznę.

W tym roku mija 360 lat od złożenia ślubów króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej.

msz / Poznań / KAI

fot. L. Stojanowski, Obraz Matki Bożej Łaskawej w katerze we Lwowie