Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Bezpośrednio po wybuchu wojny w Ukrainie Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Przemyskiej rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę akcję pomocy dla uchodźców. Tymczasowy dom i wszechstronne wsparcie otrzymało tu ponad 1500 osób, a dzięki współpracy z międzynarodowymi partnerami 1300 z nich wyjechało za granicę. Aby rozwinąć i wyspecjalizować działalność, w listopadzie 2022 roku powołano Fundację Duszpasterskiej Troski o Rodzinę.

Pomoc udzielana przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin, a potem przez fundację, realizowana była przez profesjonalny program obejmujący dwa etapy: przyjęcie i otoczenie uchodźców wielowymiarową opieką w jak najlepszych warunkach oraz relokację, czyli wsparcie w usamodzielnieniu się na terenie Polski lub innych krajów Europy, w znalezieniu mieszkania i pracy.

Uchodźcom, którzy zdecydowali się na wyjazd, przygotowano miejsca pobytu m.in. we Francji, Szwecji, Hiszpanii. Już pierwszy transfer do Hiszpanii okazał się sukcesem. Większość osób pozostała tam do dziś. Natalia i jej córka Nastia opuściły miasto Kamieńskie w obwodzie dniepropietrowskim na początku marca 2022 r. i przyjechały do Polski, a po trzech tygodniach pobytu w ośrodku Wydziału Duszpasterstwa Rodzin udały się do Hiszpanii. Natalia pisze: „Na początku kwietnia przybyłyśmy do miasta Badajoz, w którym obecnie mieszkamy. Moja córka uczy się w liceum, a ja pracuję w przetwórni rybnej produkującej konserwy. Podoba nam się wszystko”.

W program realizowany w placówkach fundacji w Przemyślu i okolicach zaangażowało się ponad 160 wolontariuszy z różnych krajów. Wśród nich także Ukraińcy, podopieczni fundacji, którzy włączyli się aktywnie w pomoc swoim bliźnim. Od początku działalności Wydział Duszpasterstwa Rodzin rozwijał współpracę z lekarzami z wielu krajów, którzy do dziś kontynuują rotacyjny wolontariat w jednym z ośrodków fundacji w Bieszczadach. Jest to wyjątkowe miejsce w regionie, które oferuje kompleksową opiekę dla uchodźców z Ukrainy. Do fundacji trafiają osoby z całego objętego wojną kraju, jednak większość gości pochodzi z terenów południowo-wschodnich, m.in. z Zaporoża i Mikołajowa.

Sprawna działalność fundacji dostrzeżona została za granicą. W ostatnim miesiącu otrzymała ona nagrodę American Academy of Disaster Medicine, przyznawaną za wyjątkową służbę w dziedzinie zapewniania opieki medycznej w sytuacjach katastrof. Ks. Marek Machała, prezes fundacji, a zarazem dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, zajął też pierwsze miejsce na poziomie lokalnym w plebiscycie “Osobowość Roku 2022″ zorganizowanym przez dzienniki regionalne i serwisy internetowe wydawnictwa Polska Press.

Obecnie wiele inicjatyw związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy wygasło. Fundacja kontynuuje jednak swoją działalność, zapewniając codzienne wsparcie osobom przebywającym w ośrodkach recepcyjnych. Podejmowane są starania, aby miejsca te jak najbardziej przypominały prawdziwy dom: by nie zabrakło w nich rodzinnej atmosfery, wspólnych posiłków, relaksu i możliwości rozwoju.

Fundacja potrzebuje środków na dalszą opiekę nad ukraińskimi gośćmi. Od początku działalności w ośrodkach opłacono w sumie 67 746 dni pobytu uchodźców. Dzienny koszt pobytu jednej osoby wynosi obecnie około 75 zł. Fundację można wesprzeć m.in. za pośrednictwem witryny internetowej zrzutka.pl, hasło – „Ofiaruj jeden dzień” (zrzutka.pl/njabh4), lub bezpośrednio przez stronę fundacji: pfcf.pl/pomoc-materialna/.

Więcej informacji: www.pfcf.pl; www.facebook.com/pastoralfamily

Fundacja Duszpasterskiej Troski o Rodzinę

Foto: pfcf.pl