Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kard. Antoine Kambanda z Rwandy złożył wizytę abp. Stanisławowi Gądeckiemu i nawiedził z nim katedrę poznańską – najstarszą na ziemiach polskich. Arcybiskup Kigali przebywa w Poznaniu z kilkudniową wizytą.

Kard. Kambanda postanowił odwiedzić Poznań w drodze z konsystorza w Rzymie. Rwandyjski kardynał rozmawiał z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski o aktualnej sytuacji Kościoła na świecie, o pojednaniu w Rwandzie i polskich misjonarzach w Afryce. Poruszono temat konsystorza w Rzymie, rozmawiano też o historii Kościoła poznańskiego oraz o budowie katedry w Kigali i nowego kościoła na poznańskiej Polance.

„Arcybiskup Kigali przybył do Poznania z rewizytą. W 2021 r. przebywał w Rwandzie duszpasterz akademicki ks. Radosław Rakowski wraz z poznańskimi studentami. Wspólnie realizują oni program studenckiej wymiany międzynarodowej między Polską a Rwandą” – wyjaśnia ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji poznańskiej. W wyniku wymiany młodzi Rwandyjczycy mogą studiować w Poznaniu, poznawać Polskę, jej kulturę i mieszkańców.

Kard. Kambanda wyraził wdzięczność za pomoc poznańskich duszpasterzy i wsparcie misyjne dla Afryki. Arcybiskup Kigali w czasie wizyty w Wielkopolsce odwiedzi jeszcze m.in. parafię pw. Imienia Jezus na Polance w Poznaniu, której ks. Rakowski jest obecnie proboszczem. Złoży wizytę w Arcybiskupim Seminarium Duchownym, spotka się też z wiernymi w parafii pw. św. Jana XXIII w Komornikach, gdzie proboszczem jest ks. dr Mirosław Tykfer, odpowiedzialny za organizację Synodu o synodalności w archidiecezji poznańskiej.