Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Lud Boży nieustannie szuka dalej spotkania z Bogarodzicą, aby w zasięgu Jej matczynej obecności znaleźć umocnienie swojej wiary – powiedział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański we wstępie do Mszy św. pożegnania Obrazu Jasnogórskiego w Katedrze Poznańskiej.

Publikujemy pełną treść wstępu do Mszy św. pożegnania Obrazu Jasnogórskiego:

Czcigodni Księża Arcybiskupi i Biskupi,
Przewielebny Ojcze Generale oraz Przeorze Jasnej Góry,
Drodzy Paulini, Ojcze Pawle i Dariuszu,
Drodzy kapłani, osoby życia konsekrowanego,

wszyscy Wierni obecni w poznańskiej katedrze oraz uczestniczący w dzisiejszej Eucharystii za pośrednictwem mediów społecznego przekazu,

Pracownicy mediów, w szczególności TV Poznań, Radia Poznań i Radia Emaus,

1. W trakcie peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego po archidiecezji poznańskiej pojawiał się często temat wędrówek Najświętszej Maryi Panny. Istotnie, od chwili zwiastowania i poczęcia, od chwili narodzenia w stajni betlejemskiej, szła Ona krok w krok z Jezusem w macierzyńskiej pielgrzymce wiary. Wędrowała poprzez lata Jego życia ukrytego w Nazarecie, w okresie Jego zewnętrznego oddalenia, gdy rozpoczął „czynić cuda i nauczać” pośród Izraela. Przeszła nade wszystko poprzez straszliwe doświadczenie Golgoty, aby potem wybiec na spotkanie Chrystusowi w wielkanocny poranek.

Jej duchowych wędrówek po ziemi nie zakończyła bynajmniej śmierć Maryi. Ona dalej towarzyszy z nieba ludzkim dziejom, wykraczając „poza czasy i granice ludów”. Odtąd ci, którzy – z pokolenia na pokolenie, w różnych narodach i ludach ziemi – przyjmują z wiarą tajemnicę Chrystusa, Odkupiciela świata, nie tylko garną się z czcią i ufnością do Maryi jako własnej duchowej Matki, ale zarazem szukają w Jej wierze oparcia dla własnej wiary (por. RM, 27).

Ta nowa obecność Maryi posiada wieloraki zasięg swego oddziaływania. Odzwierciedla się on w osobistej wierze i pobożności wiernych, w tradycjach chrześcijańskich rodzin, tradycjach wspólnot parafialnych czy misyjnych, instytutów zakonnych, diecezji a także w przyciągającej i promieniującej mocy wielkich sanktuariów, gdzie nie tylko jednostki czy lokalne środowiska, ale niekiedy całe narody i kontynenty szukają spotkania z Matką Pana. Lud Boży nieustannie szuka dalej spotkania z Bogarodzicą, aby w zasięgu Jej matczynej obecności znaleźć umocnienie swojej wiary. Dowodzą tego w sposób oczywisty także dzieje naszego narodu.

2. W tę misję obecności Maryi pośród Polaków wpisała się najpierw pierwsza peregrynacja Matki Bożej Jasnogórskiej w kopii Jej Cudownego Obrazu, trwająca od 1957 do 1984 roku. Jej celem – jak mówił wtedy bł. kard. Stefan Wyszyński – było wejście Maryi w nasze życie codzienne. I faktycznie, to pierwsze Nawiedzenie okazało się triumfalną procesją Matki Bożej przez Polskę, a jego owocem było wiele nawróceń, pojednanie zwaśnionych ale przede wszystkim umocnienie wiary Polaków. Z ogromnym entuzjazmem i miłością witali wówczas nasi Rodacy Obraz Jasnogórski, okazując swoje głębokie przywiązanie do Bogarodzicy i Kościoła. To pierwsze Nawiedzenie pozwoliło wówczas odkryć głębszy sens owych „maryjnych wędrówek i nawiedzin” po Polsce. Pozwoliło doświadczyć, że autentyczne duchowe pielgrzymowanie jest nade wszystko spotkaniem z Osobą Maryi.

3. Po zakończeniu pierwszego Nawiedzenia polscy biskupi – realizując testament bł. kardynała Wyszyńskiego – podjęli decyzję o jego powtórzeniu. W międzyczasie bowiem wyrosły nowe pokolenia, które nie doświadczyły pierwszego nawiedzenia; nadeszły nowe czasy, niosące ze sobą inne wyzwania duchowe.

a. To drugie z kolei Nawiedzenie – rozpoczęte po ponad 40 latach pod hasłem: „Z Maryją w nowe czasy” – przypomniało nam, że Maryja ciągle pamięta o swoich dzieciach, choć czasem może się nam wydawać, że one o Niej coraz częściej zapominają.

I tak – dnia 18 maja 2019 roku – powitaliśmy przed kościołem Nawiedzenia NMP na Ratajach słynący łaskami Wizerunek Jasnogórski, tj. przed świątynią wzniesioną jako votum wdzięczności za Jej pierwsze Nawiedzenie archidiecezji poznańskiej. Pragniemy, aby i tym razem nasza archidiecezja wzniosła swoje votum dziękczynne w postaci nowego kościoła – pod patronatem bł. Stefana Wyszyńskiego – tym razem pod Poznaniem, w Skórzewie.

To drugie Nawiedzenie miało zakończyć się w naszej archidiecezji dnia 26 września 2020 roku; przez rok i cztery miesiące Maryja w znaku swojej ikony miała nawiedzić wszystkie nasze parafie, filie,  domy zakonne, seminaria duchowne, szkoły katolickie i inne instytucje. Z powodu pandemii stało się jednak inaczej. Skutkiem dwóch przymusowych przerw kowidowych, obraz Matki Bożej Jasnogórskiej kończy swoje Nawiedzenie dzisiaj, czyli dnia 9 stycznia br., w święto Chrztu Pańskiego.

Następnie – dnia 3 maja tego roku, czyli w uroczystość Królowej Polski – udamy się w archidiecezjalnej pielgrzymce dziękczynnej na Jasną Górę, aby podziękować Maryi za wszystkie otrzymane łaski i drogi duchowe, jakie przeszła prowadząc naszą diecezję wzwyż.

b. Dziś natomiast dziękujemy Bogu za wspólne doświadczenie owego uniesienia serc, jakie przeżyliśmy. Matczyna obecność Maryi wśród nas pomogła nam rozwijać się i dojrzewać do tego, abyśmy nie ulegali lenistwu, nie poprzestawali na wygodnym życiu, nie zadowalali się z posiadania rzeczy. Pomogła nam nie podążać za obowiązującą modą. Pomogła stawać się ludźmi bardziej odpowiedzialnymi, dążącymi do wielkich ideałów.

Ufam, że to drugie Nawiedzenie pozostawi trwały ślad w naszych sercach w postaci ożywionej modlitwy, wsłuchiwania się w słowo Boże, pogłębionego życia sakramentalnego, większej miłości bliźniego, większej troski o potrzebujących, gorliwszego życia duchowego naszych parafii. Niech trwałym znakiem naszej wdzięczności za to drugie Nawiedzenie będzie ufna modlitwa każdej parafii przed Najświętszym Sakramentem w intencji powołań kapłańskich.

Módlmy się dzisiaj także o pokój i pojednanie w naszej Ojczyźnie. Niech Maryja, Królowa Polski, wyprasza siły tym, którzy strzegą naszych granic a jako Pociecha Migrantów niech pomaga skutecznie rozwiązywać kryzys humanitarny na naszej granicy. Niech Ona – pierwsza obdarowana darami Ducha Świętego – stanie się niewzruszonym oparciem dla Kościoła Chrystusowego a Jej macierzyńska opieka nad Ludem Bożym trwa aż do końca świata.

Abp Stanisław Gądecki

 

archpoznan.pl / BP KEP