Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przygotowaniem do rocznicy chrztu Polski (zapowiedź)

Pod znakiem przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski upływać będzie tegoroczna uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. W uroczystościach wezmą udział biskupi diecezjalni z przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim na czele. Wcześniej, 25 sierpnia będzie miała miejsce Sesja Rady Biskupów Diecezjalnych.

0
1627

26 sierpnia uroczystej Sumie pontyfikalnej o 11.00 przewodniczyć będzie na szczycie Jasnej Góry abp Wojciech Polak, Prymas Polski, który także wygłosi homilię. Podczas Eucharystii ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu autorstwa Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Śluby złożone w 1956 r. stały się programem moralnego odrodzenia Narodu, podjętym przez cały Kościół w Polsce. Program ten nazwany został “Wielką Nowenną przed Tysiącleciem Chrztu Polski”. W tekście Ślubów zawarte są m.in. wezwania do obrony budzącego się życia, nierozerwalności małżeństwa, troski o serca i umysły dzieci, miłość, sprawiedliwość, zgodę, pokój, walkę z przemocą, troski o głodnych, bezdomnych, płaczących.

W nawiązaniu do tekstu Ślubów podczas Sumy odpustowej, 26 sierpnia, chętni pielgrzymi będą mogli złożyć Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, zobowiązując się do codziennej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego w łonie matki.

Eucharystię poprzedzi ingres biskupów i uroczyste wprowadzenie świętego Wizerunku Nawiedzenia, obrazu Matki Bożej peregrynującego po polskich diecezjach. Przed Mszą św. o godz. 10.00 odbędzie się Modlitwa Pielgrzymów przed 1050. rocznicą Chrztu Polski.

na pdst. KAI/ Jasna Góra

NO COMMENTS