Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniach 24-27 czerwca br. odbyło się Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w Belgradzie, w którym wziął udział przewodniczący Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC. Temat spotkania brzmiał: „Pielgrzymi nadziei. Ku Kościołowi synodalnemu i misyjnemu”.

W trakcie obrad wybrano nowego sekretarza generalnego CCEE, którym został ks. Antonio Ammirati, dotychczasowy zastępca sekretarza generalnego i rzecznik CCEE. Zastąpi on na tym stanowisku ks. Martina Michalička.

Publikujemy treść komunikatu CCEE:

Zgromadzenie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy, zatytułowane „Pielgrzymi nadziei. Ku Kościołowi synodalnemu i misyjnemu”, odbyło się w Belgradzie w dniach 24-27 czerwca na zaproszenie abp. Ladislava Nemeta, metropolity Belgradu i wiceprzewodniczącego CCEE.

Obrady rozpoczęły się od pozdrowień arcybiskupa Belgradu i nuncjusza apostolskiego w Serbii, bp. Santo Gangemi. Następnie przedstawiono analizę sytuacji w Europie w sprawozdaniach bp. Mariano Crociaty, przewodniczącego COMECE, bp. Noëla Treanora, nuncjusza apostolskiego w Unii Europejskiej, oraz bp. Marco Ganci, obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy. Przemówienia wygłosili także przewodniczący komisji CCEE, którzy przedstawili działalność i program swoich gremiów.

W przemówieniu inauguracyjnym metropolita Wilna i przewodniczący CCEE abp Gintaras Grušas przypomniał o otwarciu nowej siedziby CCEE w Rzymie, której przeznaczeniem jest wzmocnienie współpracy i wymiany biskupów europejskich między sobą i ze Stolicą Apostolską oraz nadanie nowego impulsu duszpasterskiego i ekumenicznego, zwłaszcza w Roku Jubileuszowym i podczas procesu synodalnego.

Przygotowując się do drugiej sesji Synodu o synodalności, abp Grušas skupił się na roli, jaką gremia kontynentalne i konferencje biskupów mogą odegrać w przeżywaniu i rozwijaniu synodalności. Przedstawił również inicjatywy w sferze ekumenicznej, które realizuje CCEE: aktualizację Europejskiej Karty Ekumenicznej, przyjętej wspólnie z Konferencją Kościołów Europejskich (CEC) w 2001 roku, która w nowej wersji ma być podpisana w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 2025 roku, czyli w roku, w którym data Wielkanocy jest zbieżna dla wszystkich chrześcijan, oraz pierwsze spotkanie z Radą Zarządzającą Stałej Konferencji Wschodnich Kościołów Prawosławnych w Europie (OCE).

Na koniec zachęcił wszystkich do przygotowania się do zbliżającego się Jubileuszu, aby „był on wydarzeniem łaski dla naszych wspólnot i naszych krajów oraz okazją do dawania świadectwa, że Chrystus jest jedyną nadzieją dla ludzkości”.

Kard. Robert Francis Prevost, prefekt Dykasterii ds. Biskupów, wygłosił wykład na temat „Wymiar ewangelizacji i misji Kościoła w Europie”, biorąc za punkt wyjścia wydarzenia ostatnich tygodni, począwszy od wyborów europejskich i kryzysów światowych, w tym wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

Kluczem dla prefekta Dykasterii ds. Biskupów, wychodząc od augustiańskiej wizji czasu, jest spojrzenie na wcielenie Jezusa, które ma być przeżywane w celebracji eucharystycznej i przenoszone do codziennego życia, troszcząc się o ubogich, migrantów, potrzebujących, ale przede wszystkim „wprowadzając w życie własny sposób miłowania Jezusa Chrystusa”. Ks. prof. Josef Sayer, teolog pastoralny, wygłosił wykład nt. „Praedicate Evangelium. Konsekwencje i implikacje dla Konferencji Episkopatów i gremiów kontynentalnych”. Analizując tekst nowej konstytucji apostolskiej ogłoszonej przez papieża Franciszka w 2022 roku, która reguluje funkcje i zadania gremiów kurialnych, prof. Sayer przedstawił nową rolę konferencji biskupów, z którymi dykasterie kurialne będą musiały współpracować bardziej regularnie, przedstawiając niektóre z ich inicjatyw.

W trakcie obrad ks. Antonio Ammirati, dotychczasowy zastępca sekretarza generalnego i rzecznik CCEE, został wybrany nowym sekretarzem generalnym CCEE na pięcioletnią kadencję. Zastąpi on ks. Martina Michalička, sekretarza generalnego od 2018 roku. Biskupi wyrazili wdzięczność ks. Michaličkowi za jego dyspozycyjność i pracę, jaką wykonał przez lata w służbie Kościołom w Europie.

Znaczące było spotkanie członków CCEE z patriarchą Serbskiego Kościoła Prawosławnego, Jego Świątobliwością Porfiriuszem.

21 września 2024 roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju, biskupi ponawiają zaproszenie do modlitwy za ofiary wojny oraz w intencji pokoju w Ukrainie, Ziemi Świętej i Sudanie.

Następne Zgromadzenie Plenarne odbędzie się w Lizbonie w dniach 8-10 października 2025 r.

Belgrad, 27 czerwca 2024 r.

CCEE/ BP KEP
Fot. CCEE Press Office