Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Za przyjaciół, znajomych, członków rodzin, których już nie ma, a których chcą wspominać, modlili się podczas Mszy Świętej o godz. 14 uczestnicy 31. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Liturgii przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W Eucharystii wzięło udział ponad 2 tys. pielgrzymów.

Pomysłodawcy intencji Mszy Świętej już 17 lat temu wspominając swoich przyjaciół z AA chcieli zainicjować coś, co pozwalałoby na wspomnienie osób, które przecierały szlaki w apostolstwie trzeźwości. “Bóg w swoim czasie powołał ich do siebie i są na wiecznym mityngu. Wspólnota trwa nadal, ratując tysiące istnień. Śmiało możemy powiedzieć, nie zapominamy o was” – mówił jeden z organizatorów wolontariuszy. Zapraszał zgromadzonych w bazylice licheńskiej, by wspomnieć osoby, które podały pomocną dłoń w czasie upadku i towarzyszyły latami w drodze wolności do Boga. Imiona zmarłych wymieniono przed Eucharystią.

“Już po raz 31. spotykacie się w licheńskim Sanktuarium, aby przez serce Maryi powierzyć Bogu troskę o trzeźwość osobistą, rodzinną i całego narodu” – zauważył bp Bronakowski. Odnosząc się do hasła tegorocznych spotkań: „Bogaci w nadzieję” stwierdził, że człowiek bogaty w chrześcijańską nadzieję odznacza się równocześnie głęboką wiarą i miłością, ponieważ te cnoty są nierozłączne.

Podkreślił, że modlitwa za zmarłych ze środowisk trzeźwościowych to świadectwo wiary, że miłość jest silniejsza niż śmierć. Zauważył, jak ważne jest oparcie życia na Słowie Boga, które ma moc zbawić ludzką duszę.

Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe odbywające się od ponad 30 lat w Licheniu Starym należą do ważnych polskich inicjatyw trzeźwościowych. Bp Bronakowski podkreślił, że mają one za zadanie uświadomić społeczeństwu wagę problemów uzależnień, wesprzeć tych, którzy walczą o odzyskanie trzeźwości oraz dać świadectwo trzeźwego, wolnego od uzależnień życia. “To wspaniała misja kształtowania prawych sumień i głoszenia orędzia, że Jezus Chrystus jest tym, który wyzwala, podnosi i prowadzi człowieka ku niebu. W ten sposób służymy Bogu i bliźnim, których On stawia na naszej drodze życia”  – mówił bp Bronakowski. Przypomniał słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Trzeźwość jest polską racją stanu”. Hierarcha Zachęcał do podjęcia abstynencji i modlitwy w intencji trzeźwości.

Podczas Mszy Świętej modlono się nie tylko w intencji zmarłych osób związanych z apostolstwem trzeźwości. Pamiętano także w modlitwie o dzieciach, które straciły swoich bliskich w związku z ich chorobą uzależnienia, a które przez ich odejście cierpią najbardziej. Jak podkreślano, pociechą dla nich jest bliskość przyjaciół i jedność wspólnoty.

“Mam na imię Stanisław. Jestem szczęśliwym od 31 lat trzeźwym alkoholikiem” – mówił jeden z księży koncelebrujących Mszę Świętą. “Kiedy spotkaliśmy się po raz pierwszy w 1993 roku było nas kilkuset maksymalnie. Cieszę się, że 19 lat temu do programu spotkań w Licheniu została dołączona Msza Święta za zmarłych. Jestem przekonany, że jest to sprawa Boża. Dziękuję Księdzu Biskupowi za przypomnienie tej fundamentalnej prawdy, że trzeźwość jest bardzo istotna. Modlimy się nie tylko za tych, którzy odeszli. Dziękujemy za świadomość, że sami jesteśmy w drodze. Pragniemy, by, gdy sami przejdziemy kiedyś do wieczności, i za nas się modlono” – mówił.

Po Mszy Świętej, o godz. 17 rozpoczęła się dalsza część różnorodnych mityngów. O godz. 19 zostanie odprawiona główna Msza Święta Spotkań Trzeźwościowych, której przewodniczył będzie bp Krzysztof Wętkowski, biskup włocławski.

Justyna Zacharek, Biuro Prasowe Sanktuarium/ BP KEP
Fot. Justyna Zacharek