Wielkopostne nabożeństwo pokutne

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przewodniczył 21 marca wieczorem w poznańskiej katedrze nabożeństwu połączonemu ze spowiedzią indywidualną.

0
1478

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, nawiązując do przypowieści o synu marnotrawnym, zawartej w Ewangelii wg św. Łukasza, zwrócił uwagę na jej aktualność, bowiem sytuacja ta znana jest wielu ojcom i matkom dorastających dzieci. Zaznaczył, że syn, odchodząc od ojca, był przekonany, że odchodzi w kierunku ziemi obiecanej, jaką sobie wymarzył. − Człowiek żyje w ten sposób w kłamstwie, gdy darowaną wolność traktuje jako samowolę. Prowadzi ona do zatracenia, do dramatycznego upadku sytuacji odczłowieczenia, co wymownie ukazuje przypowieść mówiąc o tym, że marnotrawny syn zazdrości świniom pokarmu − stwierdził metropolita poznański.

Podkreślił, że ojciec z przypowieści potrafi kochać swoich synów w sposób dojrzały. Nie przekreśla młodszego syna, bo dom pozostaje dla niego otwarty. Z drugiej strony nie próbuje uchronić go od cierpienia. − Syn zachowa szansę na ocalenie, gdy będzie cierpiał, bo cierpienie otwiera oczy i uświadamia popełniony błąd − mówił abp Gądecki. W młodszym synu dojrzewa poczucie utraconej godności, którą przywraca mu ojciec. Stwierdził, że przypowieść dotyka pośrednio każdego złamania przymierza miłości, każdej utraty łaski i każdego grzechu.

KAI/msz

NO COMMENTS