kard. Dziwisz: Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny rozpoczęła pochód ku wolności i niepodległości nie tylko Polaków

02-06-2019
1553

Tu się rozpoczął pochód ku wolności i niepodległości nie tylko Polaków, nie tylko za żelazną kurtyną, ale na całym świecie. Tu rozpoczęła się walka z komunizmem – podkreślił kard. Stanisław Dziwisz na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie podczas otwarcia wystawy o Pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski.

Kardynał Dziwisz podkreślił, że wizyta ta nie była łatwa dla Ojca Świętego, ponieważ władze były jej przeciwne. „Nie chcieli, by Papież przyjechał na Uroczystość św. Stanisława, na 900. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Święty Stanisław bronił człowieka przed królem, bano się, że Papież spowoduje opozycję w stosunku do rządzących.” – zauważył kardynał.

Wieloletni sekretarz Ojca Świętego podkreślił, że czas Zesłania Ducha Świętego, wielka prośba i modlitwa do Ducha Świętego Jana Pawła II na Placu Zwycięstwa nie były przypadkowe.

„Papież wyzwalał ludzi z lęku dzięki słowom, wierze i modlitwie.Opatrzność zwyciężyła, zwyciężył Jan Paweł II, oraz Ci, którzy walczyli o wolność, niepodległość dla naszej Ojczyzny, o lepsze życie dla wszystkich Polaków. Tu się rozpoczął pochód ku wolności i niepodległości nie tylko Polaków, nie tylko za żelazną kurtyną, ale na całym świecie. Tu rozpoczęła się walka z komunizmem” – podkreślił kard. Dziwisz.

Wystawa upamiętniająca Pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie została wykonana w Oddziale katowickim Instytutu Pamięci Narodowej. Składają się na nią zdjęcia z Archiwum IPN oraz Instytutu Prymasowskiego.

BP KEP.