W niedzielę, 10 września w Buku odbędą się uroczystości koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Bukowskiej Literackiej. Korony, którymi zostanie przyozdobiony obraz pobłogosławił papież Franciszek. Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi kard. Zenon Grocholewski. 

Uroczystości koronacji rozpocznie nabożeństwo w bukowskim sanktuarium o godz. 10.30. Po nabożeństwie procesja z cudownym obrazem przejdzie na Stadion Miejski. O godz. 12.00 celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi kard. Zenon Grocholewski, emerytowany prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego. W uroczystościach wezmą udział bp Edward Janiak, bp Stanisław Napierała, bp Zdzisław Fortuniak i bp Damian Bryl. Po homilii abp Stanisław Gądecki w asyście biskupów pomocniczych nałoży korony na wizerunek Dzieciątka Jezus i Matki Bożej. Nabożeństwo będzie transmitowane na antenie TVP Poznań.

Podczas uroczystości koronacyjnej zostanie odczytany list od papieża Franciszka. – Życzę, aby to Sanktuarium, które od sześciu wieków było szczególnym miejscem spotkania kolejnych pokoleń wiernych z Maryją, nadal gromadziło wierne Jej dzieci, szukające matczynej opieki, zrozumienia i pomocy – czytamy w piśmie podpisanym przez Ojca Świętego.

Po Mszy planowany jest koncert uwielbienia prowadzony przez Leopolda Twardowskiego. Następnie Metropolita Poznański odczyta akt zawierzenia archidiecezji Matce Bożej Bukowskiej Literackiej. Po procesji ze Stadionu Miejskiego do kościoła pw. św. Stanisława Biskupa obrazu zostanie umieszczony w głównym ołtarzu. Końcowymi punktami uroczystości będą: akt oddania Matce Bożej, procesja do sanktuarium i nieszpory.

W związku z koronacją zostanie uruchomiony specjalny pociąg Spółki Koleje Wielkopolskie, umożliwiający bezpłatne dotarcie na uroczystość. >>Informacje dotyczące rezerwacjii

***

Zwyczaj wieńczenia królewską koroną obrazu Najświętszej Maryi Panny jest przejawem szczególnej czci dla wizerunku Bogarodzicy. Początki kultu Maryjnego w Buku sięgają XIV wieku. Kroniki podają, że w roku 1576 istniało tam „Bractwo Literackie”, które opiekowało się cudownym obrazem. To właśnie od tego bractwa pochodzi przydomek nadany wizerunkowi.

Zobacz także:
>>List pasterski Metropolity Poznańskiego przed koronacją obrazu Matki Bożej Literackiej
>>Historia obrazu Matki Bożej Bukowskiej Literackiej
>>Koronacja obrazu Matki Bożej Bukowskiej Literackiej

Arch. Poznań / Parafia Buk / BP KEP