19 czerwca br., w Domu Pamięci Bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie, odbyło się spotkanie Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Spotkaniu przewodniczył bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań.

Uczestnicy spotkania podsumowali dotychczasowe działania, w szczególności ostatni Tydzień Modlitw o Powołania oraz Pielgrzymkę Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania na Jasną Górę. Omówiono także udział duszpasterstwa powołań w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. Zaplanowano utworzenie specjalnego miejsca do promocji i rozmów o powołaniu w polskiej strefie ŚDM.

Na spotkaniu przedyskutowano przygotowany przez Krajowego Duszpasterza Powołań ks. prof. Marka Tatara projekt utworzenia studiów specjalistycznych z zakresu teologii powołań. Studia te mają służyć pogłębieniu teologicznych, duszpasterskich i psychologicznych aspektów towarzyszenia w odkrywaniu i pójściu za powołaniem oraz przygotowaniu kompetentnej kadry osób wspierających powołania.

Zatwierdzono też tematy i wstępny program najbliższych Ogólnopolskich Kongregacji Duszpasterzy i Referentów Powołań, które odbędą się 28 października 2023 roku w Częstochowie i w dniach 9-11 lutego 2024 roku w Warszawie.

Członkowie Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, podczas Mszy świętej w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, modlili się o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz za wszystkie ośrodki i referaty duszpasterstwa powołań w diecezjach i zakonach.

W czasie homilii bp Andrzej Przybylski przypomniał, że troska o powołania kapłańskie i zakonne wynika z samej natury wiary i Kościoła, i jest troską wszystkich wierzących. Wskazał na Maryję, jako Tę, która odpowiedziała na największe z powołań, a następnie sama pośpieszyła z dzieleniem się swoim powołaniem z drugimi. Delegat KEP ds. Powołań podkreślił również, że duszpasterstwo powołań powinno być stałą częścią każdego rodzaju i formy duszpasterstwa w Kościele. Zawierzając Maryi wszelkie działania powołaniowe w Kościele w Polsce, bp Przybylski wezwał do szczególnej modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne w obecnym czasie, w którym wiele młodych osób podejmuje decyzję o wyborze swojej życiowej drogi.

KRDP

Fot. KRDP