(Polski) Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich na Jasnej Górze (3-4 marca 2022)

04-03-2022
569

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dwudniowa Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich rozpoczęła się w czwartek 3 marca na Jasnej Górze. Także w jej programie są punkty dotyczące sytuacji w Ukrainie, tego, jak te placówki mogą włączyć się w pomoc. Tematem spotkania przedstawicieli ok. 500 placówek jest „troska o dobre wychowanie młodych, dbanie o ich wzrastanie na wzór Chrystusa”.

Bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich podkreśla, że zwłaszcza szkoły katolickie zobowiązane są do otwartości na potrzeby ogarniętych wojną ludzi.

– Sytuacja wojny, w jakiej dziś się znajdujemy, to moment zjednoczonej modlitwy o pokój, ale też i szukanie form pomocy, zwłaszcza dla matek z dziećmi. Każdy gest otwartości serca jest tutaj ważny – podkreśla bp Mendyk. Zauważa, że w szkołach katolickich zawsze podnoszony jest apel, by młodzież nie tylko więcej i lepiej wiedziała, umiała mądrze żyć, ale by była otwarta na potrzeby i biedę drugiego człowieka. – Tutaj sprawdza się skuteczność formacji w katolickiej szkole – powiedział asystent Rady Szkół Katolickich.

S. Patrycja Garbacka, kierownik Biura Rady Szkół Katolickich podkreśla, że ważnym punktem rozmów w czasie konferencji dyrektorów będzie troska o ukraińskie dzieci, które już obecne są w polskich szkołach. – Chcemy, by nasze szkoły przodowały, chcemy od razu wyjść z inicjatywą, by te dzieci już edukować, uczyć języka. To jest potrzebne nie tylko dla ich kształcenia, ale też po to, by ich głowę zająć czymś innym – powiedziała   s. Patrycja.

Bp Marek Mendyk zauważył, że mimo ogólnego kryzysu wzrasta zaufanie, do tych którzy prowadzą szkoły katolickie czyli do Kościoła. W Polsce coraz więcej uczniów kształci się w placówkach katolickich. To ponad 73,5 tysiąca osób. Mamy 488 szkół należących do Rady Szkół Katolickich.

Jednak, jak twierdzi hierarcha, szkolnictwo katolickie w Polsce ciągle jest traktowane „trochę jak piąte koło u wozu”. – Władze samorządowe, ale też rządowe, choć doświadczamy dużo życzliwości, nie rozumieją mechanizmów, którymi kieruje się szkolnictwo katolickie. My nie oczekujemy jakiś przywilejów. Chcemy być traktowani jak wszyscy inni – podkreśla bp Mendyk.

W programie konferencji dyrektorów znajdują się także wykłady dotyczące wyzwań kulturowych i społecznych Kościoła i edukacji katolickiej. Wygłoszą je ks. prof. dr. hab. Piotr Mazurkiewicz i prof. dr hab. Michał Gierycz.

– Chcemy spojrzeć bardzo realnie, przez pryzmat naukowców, którzy badają te zjawiska, na wyzwania kulturowe i społeczne, które nabierają szczególnych barw przez wydarzenia w ostatnich dniach – powiedziała s. Garbacka.

Podczas spotkania odbędą się wybory Zarządu i Komisji Rewizyjnej Rady Szkół Katolickich. Zakończyła się bowiem 3-letnia kadencja tych gremiów.

Rada Szkół Katolickich zrzesza szkoły prowadzone przez kościelne osoby prawne oraz szkoły, które zostały uznane za katolickie dekretem biskupa diecezjalnego i są prowadzone przez inne osoby prawne lub fizyczne.

Według najnowszych statystyk, z września 2021 r., najwięcej szkół katolickich jest na terenie arch. krakowskiej (49), częstochowskiej (32) i warszawskiej (32). Najwięcej uczniów kształci się w arch. krakowskiej, to prawie 9,4 tys. osób i arch. warszawskiej, to ponad 5,7 tys.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews