28 stycznia: 71. Światowy Dzień Trędowatych

0
398

W ostatnią niedzielę stycznia, w tym roku 28 stycznia, po raz 71. obchodzimy Światowy Dzień Trędowatych. To okazja do przypomnienia o wciąż trwającym dramacie ludzi chorych na trąd oraz o pomocy, jakiej udziela im Kościół katolicki. To też okazja do szczególnej modlitwy i wsparcia misjonarzy i misjonarek niosącym pomoc trędowatym. 

Kiedy wielki orędownik cywilizacji miłości Raoul Follereau podejmował inicjatywę ustanowienia tego dnia, myślał o walce z wszelkimi odmianami trądu: relatywizmem moralnym, egoizmem, neopogaństwem i innymi współczesnymi chorobami. Zabiegał on też nieskutecznie przez wiele lat w ONZ o ustanowienie Światowego Dnia Pokoju, który w końcu do kalendarza wprowadził papież, św. Paweł VI.

Po okresie radykalnego spadku notowanych przypadków trądu, od kilku lat liczba trędowatych nie zmniejsza się. Dotyczy to zwłaszcza Indii, które są największym ogniskiem tej choroby. Jedna trzecia wszystkich trędowatych znajduje się pod opieką ośrodków noszących imię inicjatora światowej akcji na rzecz trędowatych Raoula Follereau, w których pracują między innymi polscy misjonarze.

brewiarz.katolik.pl/ BP KEP

Więcej: www.follereau.org, www.jeevodaya.org

BRAK KOMENTARZY