Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W liście skierowanym do księży, którzy wzięli udział w spotkaniu “Proboszczowie dla synodu”, Franciszek wskazuje trzy drogi, którymi należy podążać: rozpoznawanie ziaren Ducha w wiernych; praktykowanie rozeznawania wspólnotowego; oraz budowanie komunii między kapłanami i biskupami.

To list od ojca, który zna trudy swoich dzieci, ale zachęca je do działania dla dobra Kościoła i misji, do której zostały powołane. W ten sposób papież Franciszek zwrócił się do około 300 uczestników, którzy przybyli z całego świata na wydarzenie “Proboszczowie dla synodu”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Sekretariat Generalny Synodu i Dykasterię ds. Duchowieństwa, we współpracy z Dykasteriami ds. Ewangelizacji i Kościołów Wschodnich. W liście Papież wyraża wdzięczność i szacunek dla tych wszystkich kapłanów, którzy “opiekują się kościołami od tych na obrzeżach wielkich miast po te rozległe, jak prowincje w mniej zaludnionych regionach; od tych miejskich, w centrach wielu miast europejskich, gdzie starożytne bazyliki gromadzą wspólnoty coraz mniejsze i starsze, po te, w których celebracje odbywają się pod dużym drzewem, a śpiew ptaków miesza się z głosami wielu dzieci”.

Synodalna parafia dla synodalnego Kościoła

Franciszek przypomina o znaczeniu Kościoła synodalnego, który potrzebuje swoich proboszczów. “Nigdy nie staniemy się misyjnym Kościołem synodalnym – czytamy w liście – jeśli wspólnoty parafialne nie uczynią uczestnictwa wszystkich ochrzczonych w jednej misji głoszenia Ewangelii, znakiem rozpoznawczym swojego życia. Jeśli parafie nie będą synodalne i misyjne, Kościół też taki nie będzie”. Papież wyraża nadzieję, że wspólnoty parafialne będą stawały się “coraz bardziej miejscami, z których ochrzczeni wychodzą jako uczniowie-misjonarze, i do których powracają pełni radości, aby dzielić się cudami zdziałanymi przez Pana poprzez ich świadectwo”. Ojciec Święty pisze, że “jako pasterze, jesteśmy wezwani do towarzyszenia w tej drodze wspólnotom, którym posługujemy, a jednocześnie do podejmowania starań z modlitwą, rozeznaniem i gorliwością apostolską, aby nasza posługa była dostosowana do wymagań misyjnego Kościoła synodalnego”.  Zauważa, że to wyzwanie dotyczy papieża, biskupów i Kurii Rzymskiej, a także księży proboszczów.

Ojcostwo, które się nie wywyższa

Papież sugeruje proboszczom trzy wskazania. Zaleca zbieranie darów, które Duch Święty rozsiewa w Ludzie Bożym. Pisze, że jest przekonany, iż w ten sposób wydobędą wiele ukrytych skarbów i będą mniej osamotnieni w wielkim zadaniu ewangelizacji, doświadczając radości prawdziwego ojcostwa, które nie dominuje, lecz raczej wydobywa z innych, mężczyzn i kobiet, wiele cennego potencjału.

Wspólnotowe rozeznawanie

Franciszek zachęca do praktykowania metody “rozmowy w Duchu”, która bardzo pomogła w dotychczasowej podróży synodalnej. “Rozeznawanie jest kluczowym elementem duszpasterskiego działania Kościoła synodalnego”, ponieważ realizowane w sferze duszpasterskiej rozjaśnia “rzeczywistość życia kościelnego”, rozpoznając charyzmaty, powierzając mądrze zadania i posługi, planując “w świetle Ducha drogi duszpasterskie, wykraczające poza zwykłe programowanie działań”.

Braterstwo

Kolejnym kluczowym słowem w liście Franciszka jest braterstwo, dzielenie się z braćmi kapłanami i biskupami. “Nie możemy być autentycznymi ojcami, jeśli nie jesteśmy przede wszystkim synami i braćmi. Nie jesteśmy w stanie wzbudzić komunii i uczestnictwa w powierzonych nam wspólnotach, jeśli nie żyjemy nimi przede wszystkim między sobą”. Franciszek podkreśla, że zdaje sobie sprawę, że w natłoku zadań duszpasterskich, takie zaangażowanie może wydawać się przesadą, a nawet stratą czasu, ale – jak zauważa – tak naprawdę jest odwrotnie: tylko w ten sposób jesteśmy wiarygodni, a nasze działania nie niszczą tego, co zbudowali już inni.

Misjonarze synodalności

Na zakończenie Franciszek zachęca proboszczów, aby w oczekiwaniu na drugą sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która odbędzie się w październiku bieżącego roku, stali się misjonarzami synodalności również w swojej codziennej posłudze. Głos kapłanów, podkreśla Ojciec Święty, musi być nadal uważnie słuchany, aby ich wkład w synod był coraz bardziej decydujący.

Benedetta Capelli/ vaticannews.va

Fot. vaticannews.va