Uciekinierów z pogrążonej w kryzysie Wenezueli, którym udało się dotrzeć do Kolumbii, spytano ile posiłków jedli poprzedniego dnia. Co czwarty odparł, że wczoraj jadł tylko raz, co dziesiąty – że wcale. Caritas Polska walczy z głodem na kolumbijsko-wenezuelskim pograniczu i apeluje o wsparcie akcji „Paczka dla Wenezueli”.

W Kolumbii przebywa ponad 1,7 mln spośród 5 mln Wenezuelczyków, którzy od 2015 r. opuścili swój kraj. Migracja to skutek poważnego kryzysu, który spowodował m.in. upadek gospodarki, problemy z zaopatrzeniem w podstawowe produkty oraz zapaść służby zdrowia.

Gdy jedzenie jest luksusem

Badania prowadzone wśród migrantów przez Światowy Program Żywnościowy (agencję ONZ powołaną do zwalczania głodu na świecie), wskazują, że 16 proc. z nich regularnie zdarza się spędzić cały dzień bez jedzenia, jedna czwarta nie dojada, a blisko jedna trzecia je byle co, aby tylko zabić uczucie głodu. Potrzeba zapewnienia tej rzeszy ludzi regularnego dostępu do pełnowartościowej żywności to wyzwanie, z którym Kolumbia, zmagająca się z własnymi problemami (bieda, wysokie bezrobocie, przestępczość), nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić. Z pomocą przychodzi społeczność międzynarodowa, w tym Caritas Polska.

Żeby starczyło na czynsz i rachunki

Egleimin Urbina Martinez jest jedną z beneficjentek programu pomocy żywnościowej, realizowanego w kolumbijskim departamencie Norte de Santander przez Caritas Polska, Caritas Colombiana i partnerów, w tym firmę Jeronimo Martins, właściciela marki Biedronka. W ramach programu w ubiegłym roku, wśród wenezuelskich migrantów i ubogich kolumbijskich rodzin, rozdano  9,5 tys. paczek żywnościowych.

Egleimin trafiła do Kolumbii z wenezuelskiego stanu Falcon. Ojczyste strony wspomina z rozrzewnieniem – w pamięci ma wciąż spacery na plaży z najbliższymi – swoim partnerem i dzieckiem, wspólne chwile spędzane z mamą i dziadkami. Trudne warunki życia w Wenezueli zmusiły ją jednak do emigracji. W diecezji Cucuta otrzymała wsparcie, za które jest ogromnie wdzięczna.

– W naszym domu nie brakuje teraz żywności, a pieniądze, które oszczędziłam na jedzeniu, mogę przeznaczyć na inne ważne wydatki – opowiada. W podobnej sytuacji jest wielu jej rodaków. Zwłaszcza teraz, gdy pandemia koronawirusa ograniczyła i tak już skromne możliwości zarobkowania, wiele rodzin, dzięki pomocy Caritas, może zaoszczędzone na zakupach żywnościowych pieniądze przeznaczyć na podstawowe opłaty – czynsz, czy rachunki za prąd i wodę.

 Dla najbardziej potrzebujących

Tegoroczne plany dotyczące kontynuacji projektu zakładają dostarczanie, oprócz żywności, środków higienicznych takich jak mydło, szampon, pasta do zębów i płyn do dezynfekcji. Wśród produktów żywnościowych, trafiających w paczkach do beneficjentów projektu, są m.in. ryż, olej, fasola, tuńczyk, kawa, mleko w proszku itp.

– Chodzi o zapewnienie podstawowych artykułów spożywczych, z których można przygotować posiłek. Pomoc będzie trafiała w pierwszej kolejności do rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców lub osób starszych, pozbawionych jakiegokolwiek dochodu. Aby uniknąć napięć społecznych, wprowadzono zasadę, że 30% gospodarstw objętych opieką stanowią rodziny kolumbijskie – wyjaśnia Anna Pilaszek, koordynatorka projektów zagranicznych Caritas Polska.

Nie ustawać w pomocy

Wsparcie w ramach tegorocznej edycji programu obejmie blisko 5,3 tys. osób z ponad tysiąca wenezuelskich i kolumbijskich rodzin. Wśród nich, podczas sześciu dystrybucji, zostanie rozdysponowanych ponad 6,3 tys. paczek z żywnością i produktami higienicznymi. Tyle założenia projektu. Aby można było je w pełni zrealizować, potrzebne są jednak źródła finansowania.

– W ubiegłym roku, dzięki polskim darczyńcom, udało nam się pozyskać niezbędne środki. Liczymy na to, że podobnie będzie w tym roku i apelujemy do Polaków, aby nie ustawali w pomocy – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Prowadzenie takich akcji jest trudne, bo nie wiąże się ze spektakularnymi wydarzeniami. W tym przypadku nie kupujemy drogiego sprzętu, nie wysyłamy transportów lotniczych. Chodzi o zaspokojenie naprawdę podstawowych potrzeb tysięcy ludzi. Na szczęście odzew na nasze apele dowodzi, że Polacy potrafią znakomicie wczuć się w sytuację potrzebujących i okazać im swoją solidarność – dodaje.

Jak pomóc?

  • Dokonując wpłaty na stronie: caritas.pl/wenezuela
  • Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: WENEZUELA)
  • Wysyłając SMS o treści WENEZUELA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Caritas Polska