Postanowienia 360. Zebrania Plenarnego KEP

26-11-2012

360. Zebranie Plenarne Episkopatu w Zakopanem zdecydowało, że bp Janusz Stepnowski z Łomży zastąpi na stanowisku delegata KEP do COMECE bp. Piotra Jareckiego, który złożył rezygnację. Biskupi zwrócą się też do Stolicy Apostolskiej o zgodę na obchodzenie w Polsce nowego święta Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

1652

Biskupi obradowali krótko w poniedziałek 26 listopada tuż przed rozpoczęciem dorocznych rekolekcji. Oprócz wyboru bp. Janusza Stepnowskiego na przedstawiciela KEP w Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), mówili m.in. o konieczności wypracowania jasnego stanowiska Konferencji Episkopatu wobec wyzwań bioetycznych. Pracuje nad tym kierowany przez abp. Henryka Hosera Zespół KEP ds. Bioetycznych.

Konferencja Episkopatu postanowiła też zwrócić się do Stolicy Apostolskiej o zgodę na obchodzenie w Polsce, w czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego, święta Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Chce również, by przypadająca 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP była obchodzona nawet wtedy, gdy wypada w niedzielę, która to znosi inne święta kościelne.