„Przyjąć tajemnicę wcielenia to zobaczyć piękno człowieczeństwa”

Przyjąć tajemnicę wcielenia to znaczy zobaczyć piękno człowieczeństwa zamierzone przez Stwórcę – mówił podczas obchodów Dnia Świętości Życia w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował o otoczenie szacunkiem i troską każdego nienarodzonego dziecka.

0
1406

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego w katedrze poznańskiej kilkadziesiąt osób przyjęło zobowiązanie duchowej adopcji dziecka poczętego, zagrożonego zabiciem w łonie matki. Polega ono na codziennym odmawianiu przez dziewięć miesięcy jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców.

Uczestnicy uroczystej Mszy św. modlili się także w intencji abp. Stanisława Gądeckiego, obchodzącego 25 marca 23. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej.

Metropolita poznański podkreślił w homilii, że w tajemnicy zwiastowania Syn Boży przez swoje wcielenie zjednoczył się z każdym człowiekiem, stał się podobnym do nas we wszystkim oprócz grzechu. – W tym zbawczym wydarzeniu dzieje człowieka osiągnęły swój zenit, bo Bóg wszedł w dzieje człowieka – zauważył abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że uroczystość zwiastowania Pańskiego obchodzona jest w Polsce jako Dzień Świętości Życia. – W dniu, kiedy Jezus zaczął istnieć cieleśnie, chrześcijanie pragną zwrócić uwagę na życie poczęte pod sercem każdej z matek na całym świecie – zaznaczył abp Gądecki.

Podkreślił, że człowiekiem jest każde nienarodzone dziecko. – Chrystus w sposób uprzywilejowany utożsamia się z najmniejszymi, jak więc można nie widzieć szczególnej Jego obecności w istocie jeszcze nienarodzonej, pozbawionej jakiejkolwiek obrony, nawet głosu, która nie może protestować przeciwko ciosom godzącym w jej podstawowe prawa? – pytał metropolita poznański.

Przewodniczący KEP przekonywał, że gdy państwo nie używa swoich praw w obronie tego, kto jest najsłabszy, zagrożone są podstawy praworządności państwa.

Zwrócił uwagę, że powinniśmy troszczyć się o życie poczęte nie tylko jako jednostki, ale także jako wspólnota kościelna, „czyniąc z bezwarunkowego szacunku dla życia ludzkiego fundament nowego społeczeństwa”.

Dzień Świętości Życia został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1998 r. Jest on odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II, który pisał, że „podstawowym celem tego dnia jest budzenie w sumieniach w rodzinach, Kościele i społeczeństwie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

KAI / Poznań / msz

BRAK KOMENTARZY