Apelem Jasnogórskim (20 marca) oraz Mszą św. (21 marca) zainaugurowany zostanie na Jasnej Górze Rok Jubileuszowy o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę śmierci i 420. urodzin. To uwieczniony na kartach „Potopu” Henryka Sienkiewicza obrońca klasztoru przed potopem szwedzkim, którego kard. Wojtyła nazwał heroicznym zakonnikiem, który „na wiele stuleci nauczył polskie pokolenia niepodległości ducha”.

O. Kordecki swoją niezłomnością zasłynął podczas 40-dniowego oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów. Przygotował fortecę jasnogórską do obrony i podejmując ją, wykazał się ogromną nadzieją zwycięstwa. Wszystkie swoje działania zawierzał Bożej Opatrzności oraz niezawodnej opiece Maryi, którą nazywał Tarczą Królestwa Polskiego, daną narodowi jako pomoc ku obronie. Swoją postawą mobilizował współbraci do intensywnej modlitwy i do bohaterskiej obrony świętości miejsca i czci Matki Bożej. Mawiał przy tym: „jeszcze Najświętsza Panna okaże, iż od burzących kolubryn jest mocniejsza”.

„Chcemy przypomnieć tego wielkiego obrońcę Matki Najświętszej i od niego uczyć się miłości do Jezusa Eucharystycznego i Ojczyzny” – podkreślił o. Michał Bortnik, rzecznik Jasnej Góry. Zauważył, że w rocznicowych obchodach chodzi nie tyle o hołd dla tego wielkiego przeora klasztoru, ale o przywoływanie jego osoby, aby ona nas motywowała. „Chcemy, by ten +defensor Mariae+ był dla nas przykładem, byśmy pragnęli jak najlepiej w swoim życiu czcić Maryję i Jej się poświęcać” – powiedział rzecznik i przypomniał, że w czasie „potopu szwedzkiego” nie chodziło tylko o obronę świętego miejsca z Ikoną Matki Bożej, ale była to walka Kościoła katolickiego z protestantyzmem.

„To, co najbardziej porywa w postaci o. Kordeckiego, to jego wyjście z Najświętszym Sakramentem, mimo świszczących kul i bliskości wroga, na jasnogórskie wały, dodawanie otuchy i siły broniącym klasztoru, ale także błogosławienie tych, którzy napadali na Jasną Górę, w czym wyrażała się ewangeliczna postawa miłości bliźniego” – zauważa o. Bortnik. Podkreśla, że „on sięgnął nie po oręż, ale po Jezusa Eucharystycznego, by przywoływać miłosierdzia Bożego i Bożej potęgi”.

O. Michał Bortnik twierdzi, że wszyscy, zakonnicy i świeccy, od o. Kordeckiego mogą uczyć się miłości do Ojczyzny. „Kiedy wszyscy się poddali, tylko on pozostał na straży, tylko on miał odwagę do sprzeciwu. Pragniemy, by on nas motywował i pociągał w naszej miłości do Polski” – powiedział rzecznik Jasnej Góry.

Obchody Roku o. Kordeckiego rozpoczną się 20 marca w 350. rocznicę jego śmierci Apelem Jasnogórskim pod przewodnictwem następcy bohaterskiego obrońcy 131. przeora Jasnej Góry, o. Samuela Pacholskiego. Mszy św., 21 marca o godz. 13.30, w Kaplicy Matki Bożej przewodniczyć będzie przełożony generalny Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski.

W maju otwarta zostanie plenerowa wystawa poświęcona bohaterskiemu obrońcy Jasnej Góry. Uroczystości ku czci Królowej Polski upływać będą w nawiązaniu do postaci o. Kordeckiego, wielkiego czciciela Najświętszej Maryi Panny, który przekonywał, że Ona „od burzących kolubryn jest mocniejsza”. Poczta Polska we współpracy z częstochowskim klasztorem przygotowuje okolicznościowy znaczek.

Do listopada, kiedy przypada 420. rocznica urodzin zakonnika, odbywać się będą różne wydarzenia kulturalne. Paulini już zapraszają na spotkania ukazujące życie i posługę ich wybitnego współbrata oraz dzieje Jasnej Góry.

W Sanktuarium przechowywana jest gotycko-renesansowa monstrancja z 1542 r., z którą o. Kordecki miał obchodzić wały jasnogórskie w procesji w czasie oblężenia szwedzkiego.

Na południowo-wschodnim bastionie Wałów stoi pomnik bohaterskiego obrońcy Jasnej Góry. Odsłonięto go potajemnie w sierpniu 1861 r. przed wybuchem powstania styczniowego. Miało to udaremnić zamiary władz zaborczych, które same chciały zorganizować uroczystość, by przez odsłonięcie pomnika polskiego bohatera narodowego zyskać zaufanie katolickiego społeczeństwa.

Izabela Tyras, Biuro Prasowe Jasnej Góry