Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ponad 7 tysięcy uchodźców z Ukrainy chcą ugościć hotele i obiekty Polskiego Holdingu Hotelowego podczas Śniadania Wielkanocnego, organizowanego wspólnie przez PHH i Caritas. Wydarzenie odbędzie się w dniu, w którym przypada Wielkanoc Kościołów wschodnich – 24 kwietnia, w różnych częściach Polski. 

– Dla wielu osób z Ukrainy najbliższe Święta Wielkanocne to będą pierwsze tak ważne święta obchodzone z daleka od domu, a często również bez najbliższych członków rodziny. Wiemy, że dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, będzie to bardzo trudny czas, dlatego wspólnie z Caritas zapraszamy osoby z Ukrainy, które uciekły przed koszmarem wojny, do naszych hoteli na śniadanie wielkanocne. Chcemy być z Wami w tym czasie i w ten sposób pomóc Wam przeżyć pierwszą Wielkanoc prawosławną w Polsce. Do wspólnego przeżywania tego świątecznego czasu zapraszamy także innych przedstawicieli z naszej branży – hotelarzy i restauratorów. Pokażmy naszą solidarność, otwórzmy nasze serca, dajmy naszym gościom możliwość przeżywania tego dnia w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze – mówi Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego.

Śniadanie Wielkanocne odbędzie się w hotelach i obiektach, należących do grupy PHH; w dużych miastach – Warszawie, Rzeszowie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Łodzi czy Szczecinie, a także w innych, mniejszych miejscowościach w Polsce, jak również w atrakcyjnych turystycznie rejonach nadmorskich i górskich. Obiekty te zlokalizowane są na terenie 20 diecezji. Zapraszanie gości z Ukrainy będą koordynowały diecezjalne Caritas.

– Wielkanoc dla sióstr i braci z Ukrainy w tym roku jest wyjątkowa i zarazem bardzo trudna. Wyjątkowa, ponieważ jak nigdy dotąd potrzebują nadziei, a Zmartwychwstały Pan przynosi pokój, zwycięża śmierć i leczy ból. Trudna, ponieważ brakuje im wolnej ojczyzny, spokojnego domu, a wielu najbliższych musiało zostać w Ukrainie i walczyć. Zapraszamy wszystkich do wielkanocnego stołu. Zapraszamy Was z nadzieją, ze razem zwyciężymy. Pan mówi: odwagi, ja zwyciężyłem śmierć, daję Wam nowe Życie – Zmartwychwstanie! – podkreśla ks. Zbigniew Zembrzuski, dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

– To przedsięwzięcie wspaniale wpisuje się w ideę Dnia Dobra, który będziemy obchodzić właśnie 24 kwietnia pod hasłem „Miejsca, które są domem”. Będziemy w tym dniu przedstawiać liczne inicjatywy pomocowe Caritas, a także pracę naszych wolontariuszy, również na rzecz uchodźców. Będziemy też prowadzić kwesty, aby wesprzeć placówki Caritas świadczące pomoc dzieciom i rodzinom, m. in. rodzinne domy dziecka, świetlice środowiskowe, domy samotnej matki, czy centra kryzysowe, a także szereg innych ośrodków, które przyjęły uchodźców z Ukrainy. Dzień Dobra ma być wspólnym celebrowaniem działań pomocowych, wielkim świętem pomagania, łączącym m. in. tych, którzy niosą pomoc z tymi, którzy tej pomocy potrzebują. Spotkanie przy świątecznym stole będzie do tego znakomitą okazją – zaznacza br. Cordian Szwarc, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Materiały do pobrania:

 Zdjęcia z konferencji prasowej

https://we.tl/t-TYZg20grld

Nagrania:

WIDEO:

https://we.tl/t-ketjNDZuuW

AUDIO:

https://we.tl/t-p4ISnPlV6C

****

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

Caritas Polska