Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, 7 maja 2024 roku, odbyło się spotkanie duszpasterzy obcokrajowców. Obradom przewodniczył bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. W spotkaniu wzięło udział 30 przedstawicieli reprezentujących 28 ośrodków i rektoratów dla migrantów z całej Polski.

Podczas spotkania w Sekretariacie KEP księża i siostry zakonne pracujące wśród obcokrajowców podzielili się swoim doświadczeniem duszpasterskim, a także troskami i niepokojami związanymi z ich pracą.

Publikujemy tekst komunikatu podsumowującego spotkanie:

7 maja 2024 w Sekretariacie KEP, pod kierownictwem ks. biskupa Krzysztofa Zadarki,  odbyło się spotkanie duszpasterzy obcojęzycznych. Udział wzięło 30 przedstawicieli reprezentujący 28 różnych ośrodków i rektoratów dla migrantów rozsianych po całej Polsce. Księża i siostry zakonne pracujące wśród obcokrajowców podzielili się swoim doświadczeniem duszpasterskim, a także troskami i niepokojami występującymi w ich pracy na tym polu.

Wszyscy duszpasterze obcokrajowców zauważają wyraźny wzrost liczby uczestników Mszy św., spotkań duszpasterskich i innych inicjatyw.  Coraz bardziej widoczne zjawisko migracji w naszym społeczeństwie staje się powoli jednym z najpoważniejszych wyzwań duszpasterskich. Należy przezwyciężać nieufność pomiędzy chrześcijanami cywilizacji zachodniej, a chrześcijańskimi przybyszami z krajów orientalnych lub południa.  Ponadto nie można zaniedbywać niesienia Ewangelii przybyszom, którzy znaleźli się w Polsce w wyniku wojny w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i innych rejonach świata, gdzie dominuje niesprawiedliwość społeczna, krzywda ludzka czy przemoc, przed którą uciekają migranci i uchodźcy.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z projektami katechez dla dorosłych katechumenów, opracowanych w Niemczech przez teologów z Bliskiego Wschodu i Azji, a dostępnych w 12 językach: m.in. angielskim, francuskim, arabskim, farsi, rosyjskim, niemieckim, ukraińskim a nawet tureckim.

Podczas spotkania postulowano, aby najbliższy Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców w Kościele (ostatnia niedziela września) w Polsce zorganizować m.in. na Jasnej Górze. Następnym wydarzeniem ogólnoświatowym będzie udział przedstawicieli ośrodków duszpasterskich w Dniu Migrantów w ramach Wielkiego Jubileuszu 2025 r. – 5 października w Watykanie.

Spotkanie duszpasterzy wspólnot obcojęzycznych w Polsce (Warszawa, 7.05.2024)

Fot. BP KEP