(Polski) Spotkanie delegatów CCEE w Krakowie: Kościół chce słyszeć głos młodych

0
1157

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kościół chce słyszeć głos młodych – mówi Lizaveta Bohush, która reprezentuje episkopat Białorusi na odbywającym w dniach 5-6 listopada w Krakowie spotkaniu delegatów Komisji ds. Młodzieży Rady Konferencji Episkopatów Europy. Przedstawiciele europejskich episkopatów przygotowują Międzynarodowy Kongres Młodych, który w przyszłym roku odbędzie się pod Wawelem.

Delegaci Komisji ds. Młodzieży Rady Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE), w dniach 5-6 listopada spotkali się na zaproszenie abp. Marka Jędraszewskiego w Domu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

– Impulsem do rozmowy o młodych jest ubiegłoroczny synod biskupów poświęcony właśnie tej tematyce. Jeszcze raz chcemy młodych odkrywać, żebyśmy potrafili znaleźć właściwy język, w którym możemy na nowo tłumaczyć Ewangelię dla tego pokolenia – mówi ks. Krzysztof Marcjanowicz z Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, który jest jednym z uczestników spotkania.

– Od synodu w Rzymie rozpoczął się nowy okres w życiu Kościoła. Młodzież zaczyna ważyć więcej. Kościół chce słyszeć głos młodych – mówi Lizaveta Bohush z diecezji grodzieńskiej reprezentująca w Krakowie episkopat Białorusi. – Młodzi chcą, żeby ich głos był słyszany, żeby nie tylko starsi mówili o młodych, ale żeby starsi mówili razem z młodymi. Myślę, że to jest też zamiar papieża Franciszka i ważna opcja dla młodzieży – nie tylko ktoś będzie troszczył się o nas, ale my też chcemy troszczyć się o samych siebie – dodała Lizaveta, która była uczestniczką także posynodalnego spotkania w Rzymie dedykowanego młodzieży.

W czasie jednej z przedpołudniowych sesji w Domu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3 kard. Jean-Claude Hollerich mówił na temat tego, jak w Kościele obudzić dzisiaj młodzież. Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że pomysł, aby Międzynarodowy Kongres Młodych w przyszłym roku odbył się właśnie w Krakowie to inicjatywa arcybiskupa Luksemburga. – Kard. Hollerich bardzo chciał, żeby młodzież europejska mogła się spotkać w Polsce, w Krakowie, ponieważ tutaj jest jeszcze żywy Kościół, Kościół młody. Chciał, żeby młodzi ludzie z innych krajów Europy, zwłaszcza tych, gdzie zapomina się o chrześcijańskich tradycjach, doświadczyli, co to znaczy „żywy Kościół” – Kościół, który tętni życiem, który jest skierowany na formację młodych obecnie, ale także na budowanie Kościoła przyszłości, bo młodzi z dzisiaj za kilkanaście lat będą decydowali o tym, jak będzie wyglądał Kościół – mówił metropolita krakowski.

Delegaci Komisji ds. Młodzieży CCEE rozmawiali w Krakowie także o recepcji posynodalnej adhortacji apostolskiej „Christus vivit” w ich krajach. Abp Jędraszewski podkreśla, że przyszłoroczny kongres młodych to z jednej strony odpowiedź na program papieża Franciszka dla młodzieży pozostawiony w adhortacji „Christus vivit”, a z drugiej strony to czas przygotowania do kolejnych Światowych Dni Młodzieży, które w 2022 r. odbędą się w Lizbonie.

Międzynarodowy Kongres Młodych zaplanowany jest w Krakowie w dniach 20-23 października 2020 r. Jak zwraca uwagę ks. Marcjanowicz, Kościół w tym czasie świętuje wspomnienie św. Jana Pawła II – papieża z Krakowa. – Wiemy, że Jan Paweł II ludzi młodych szczególnie sobie ukochał. Do nich adresował Światowe Dni Młodzieży, które powstały z jego pomysłu. Niesamowity potencjał widział w młodości – potencjał piękna i dobra, i chciał, żeby tym potencjałem wzbogacony był cały Kościół, żeby tym żył, żeby szedł i głosił Ewangelię z taką młodością – mówi ks. Marcjanowicz.

Abp Marek Jędraszewski zdradził, że przyszłoroczne wydarzenie o charakterze europejskim ma być połączone z przybyciem do Krakowa delegacji młodych ze wszystkich diecezji Polski, aby było to „święto i europejskie, i polskie”. – Chcielibyśmy, żeby młodzież polska inspirowała tę zachodnią, czy z innych stron Europy, ale także, żeby nasza młodzież czerpała bogactwo, które przecież jest u młodych innych krajów europejskich – podkreśla metropolita krakowski.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 r. Sekretariat Rady mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

NO COMMENTS