W dniach 5-6 czerwca, w Głębinowie w diecezji opolskiej, odbyło się posiedzenie Komisji Duszpasterstwa KEP. Obradujący, pod przewodnictwem bp Andrzeja Czai, przewodniczącego tejże Komisji, prowadzili rozmowy związane m.in. z zapowiedzią procedowania poselskiego projektu ustawy zakładającej liberalizację ustawy ze stycznia 2018 r. „o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni”.

W trakcie obrad abp Wiktor Skworc podzielił się refleksją na temat najnowszych sondaży dotyczących spędzania czasu wolnego. Podkreślił, że Polacy coraz chętniej organizują sobie czas wolny i cenią obecne rozwiązania. Uczestnicy spotkania pracowali nad treścią stanowiska Komisji Duszpasterstwa KEP w sprawie troski o zachowanie świątecznego charakteru niedzieli.

Drugim ważnym zagadnieniem podjętym podczas spotkania była kwestia opracowania nowej instrukcji duszpasterskiej o przygotowaniu rodziców i chrzestnych oraz o udzielaniu chrztu św. dzieciom. Bp Waldemar Musioł, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP, podkreślił potrzebę zwrócenia uwagi na kwestię warunków i okoliczności decyzji o udzieleniu dziecku chrztu św., a także bycia rodzicem chrzestnym. W dyskusji zwrócono uwagę m.in. na potrzebę bardziej wnikliwego rozeznawania poszczególnych sytuacji kandydatów na rodziców chrzestnych.

Bp Andrzej Czaja zapoznał zebranych z inicjatywami związanymi z obchodami Jubileuszu Odkupienia w 2033 roku.

Podczas dwudniowych obrad Komisji Duszpasterstwa KEP Msze Święte były sprawowane w Sanktuarium św. Rity, pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca i bp. Szymona Stułkowskiego.

Komisja Duszpasterstwa KEP / BP KEP

Fot. Komisja Duszpasterstwa KEP