Dzisiejsza uroczystość to „uwielbienie i wysławianie Bożego imienia” za wszystkie dobrodziejstwa wynikające dla Kościoła poznańskiego, dla Kościoła w Polsce i dla Kościoła powszechnego z tej wielorakiej, prawdziwie ofiarnej posługi abp. Stanisława Gądeckiego wiernie i niestrudzenie oddającego się ludowi Bożemu Opere et veritate – „Czynem i prawdą” – mówił w homilii abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, podczas Eucharystii sprawowanej w katedrze poznańskiej z okazji 50-lecia święceń kapłańskich przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego.

Na początku Mszy św. bp Zdzisław Fortuniak, biskup pomocniczy senior archidiecezji poznańskiej, odczytał życzenia nadesłane dla abp. Stanisława Gądeckiego przez papieża Franciszka. „Gratulujemy pasterskiej posługi wykonywanej gorliwie i mądrze dla duchowego dobra Gnieźnieńskiej i Poznańskiej owczarni, a także jego działalności w Radzie Konferencji Episkopatów Europy, a szczególnie w Konferencji Episkopatu Polski, której troskliwie przewodniczy, podobnie jak i sumiennej działalności w różnych Dykasteriach Kurii Rzymskiej” – czytamy w liście gratulacyjnym.

Abp Jędraszewski podkreślił w homilii, że dzisiaj, „czcigodny i dostojny Jubilat, a my razem z nim, dziękujemy za święcenia kapłańskie, które otrzymał 50 lat temu, w wigilię Zesłania Ducha Św. z rąk kard. Wyszyńskiego. Dziękujemy Bogu, że przez 50 lat Ksiądz Arcybiskup może sprawować przenajświętszą Eucharystię”.

Zastępca przewodniczącego KEP zaznaczył, że tajemnica powołania jest tajemnicą Boga, który woła, i tajemnicą tego, który odpowiada. „Trzeba przed tą tajemnicą skłonić głowę w największej czci” – zauważył.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że „dzisiejsza uroczystość to +uwielbienie i wysławianie Bożego imienia+ za wszystkie dobrodziejstwa wynikające dla Kościoła poznańskiego, dla Kościoła w Polsce i dla Kościoła powszechnego z tej wielorakiej, prawdziwie ofiarnej posługi abp. Stanisława Gądeckiego wiernie i niestrudzenie oddającego się ludowi Bożemu Opere et veritate – Czynem i prawdą”.

Na zakończenie Eucharystii życzenia abp. Gądeckiemu złożył sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński. „Bez charyzmatu +czynu i prawdy+ nie byłoby odważnych listów do polskich władz w obronie życia poczętego, do patriarchy moskiewskiego Cyryla, w przededniu i po rosyjskiej agresji na Ukrainę, listu braterskiej troski o czystość wiary do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, ani synowskiej wizyty u Ojca Świętego Franciszka, gdzie dzielił się Ksiądz Arcybiskup spostrzeżeniami dotyczącymi tzw. polityki wschodniej Sekretariatu Stanu” – podkreślił bp Miziński.

Dziękując wszystkim, którzy towarzyszyli mu na drodze kapłaństwa przez 50 lat, abp Gądecki stwierdził: „Jubileusz kapłaństwa to czas dziękczynienia, ale z drugiej strony to czas rozrachunku z przeszłością. Zostać kapłanem to znaczy mieć udział w ofierze życia Chrystusa, być człowiekiem poświęcenia, człowiekiem, który nie chce niczego dla siebie, lecz wszystko dla Boga i bliźnich ze względu na Boga”.

BP KEP

Złoty jubileusz kapłaństwa Przewodniczącego KEP, Poznań, 10.06.2023