„Jesteśmy wdzięczni Jego Świątobliwości Papieżowi Franciszkowi za Jego obecność pośród młodych ze wszystkich kontynentów na naszej ziemi, która pokazała piękno i radość wspólnoty” – napisali we wniosku z prośbą o nadanie obywatelstwa wieliccy radni i burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł.

Ojcu Świętemu podziękowano także za słowa, które zostały wypowiedziane na Campus Misericordiae. „W trwały sposób będą one brzmiały przez następne wieki, jako przesłanie do budowania mostów pomiędzy społeczeństwami, do budowania wspólnotowych więzi pomiędzy ludźmi, które są oparte na wierze i tradycji” – podkreślono.

W uchwale z 10 listopada br. w szczególności podziękowano papieżowi za „osobistą obecność i poświęcenie ‘Domu Miłosierdzia’ i Centrum Caritas ‘Chleb Miłosierdzia’ mieszczących się w Brzegach”.

Z kolei kard. Stanisławowi Dziwiszowi w podobnym dokumencie wyrażono wdzięczność za „za wybór miejsca oraz za pracę i trud włożone w budowanie największego miasta młodych, jakim stał się Campus Misericordiae mieszczący się na terenie Miasta i Gminy Wieliczka”.

Burmistrz Wieliczki przyznał, że honorowe obywatelstwo miasta nadawane jest tylko w wyjątkowych okolicznościach. „Takim właśnie wydarzeniem były Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się także na naszej wielickiej ziemi. Nie mamy jako miasto ani medali, ani innych godności. Przyznane tytuły są największym wyrazem naszej ogromnej wdzięczności dla zasłużonych” – powiedział Artur Kozioł.

Wręczenie obywatelstwa papieżowi Franciszkowi odbędzie się na przełomie grudnia i stycznia, natomiast kard. Dziwiszowi podczas Koncertu Noworocznego w Wieliczce. Zasłużeni dołączyli do grona 4 poprzednich honorowych obywateli miasta, czyli św. Jana Pawła II, kard. Franciszka Macharskiego, byłego wojewody krakowskiego Tadeusza Piekarza oraz kapelana wielickich górników Ludwika Kurowskiego.

KAI

BRAK KOMENTARZY