Znamy laureata tegorocznej nagrody im. bp. Andrzejewskiego

28-10-2022
263

Kapituła Nagrody im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego, obradująca 27 października pod honorowym przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego, Sekretarza Generalnego KEP podjęła decyzję o tym, że laureatem tegorocznej nagrody zostanie Janusz Byliński, działacz NSZZ RI „Solidarność” i Duszpasterstwa Rolników, były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej, inżynier – ogrodnik i przedsiębiorca.

Przyznając nagrodę za rok 2022 Kapituła przez osobę Laureata składa hołd wszystkim zaangażowanym w organizację w 1982 r. Pierwszych Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich, które rozpoczęły 40- letnią tradycję spotkań rolników na Jasnej Górze. W ślad za tym powstało specjalistyczne Duszpasterstwo Rolników, formujące rzesze światłych ludzi wsi i małych miejscowości.

Janusz Byliński nagrodzony został za inspirację, projekt i organizację pierwszych i następnych dożynek w ostatnim dziesięcioleciu panowania komunizmu w Polsce. Kapituła docenia również jego zaangażowanie w rozwój Duszpasterstwa Rolników na terenie kraju. Pomogło to przetrwać zdelegalizowanemu w stanie wojennym Związkowi „Solidarności” rolników. Na szczególne uznanie zasługuje zorganizowanie, wspólnie z rolnikami z mazowieckiego Zakroczymia, pierwszej Duszpasterskiej Wspólnoty Rolników. W stanie wojennym wspólnota stała się ośrodkiem niezależnej kultury, kształcenia i pomocy dla represjonowanych rolników, członków „Solidarności”.

W wolnej Polsce Janusz Byliński aktywnie włączył się w pracę na rzecz zmian na polskiej wsi. Sprawował ważne funkcje państwowe, m.in. jako minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz organizator i prezes Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego i strefy przemysłowej na Mazowszu.

Janusz Byliński na przestrzeni tych lat nigdy nie zerwał swych związków z „Solidarnością” rolników Indywidualnych i Duszpasterstwem Rolników. Inspiracją jego licznych działań prospołecznych na rzecz szerokich kręgów środowisk wiejskich było społeczne nauczanie Kościoła.

Nagroda ustanowiona przez fundację „Solidarna Wieś” za zasługi dla rozwoju polskiej wsi i rolnictwa, wręczona zostanie po raz dziewiętnasty. Wśród laureatów nagrody imienia wieloletniego Krajowego Duszpasterza Rolników znaleźli się m.in. prof. Andrzej Stelmachowski, kard. Józef Glemp, dr Barbara Fedyszak – Radziejowska, Zespół „Mazowsze” czy NSZZ RI „Solidarność”.

Wręczenie nagrody nastąpi w lutym 2023 r. w Warszawie.

S. Siwek/ Solidarna Wieś