Wypełnianie przez człowieka pasterskiego zadania jest możliwe tylko dzięki temu, że nie czyni on tego własną mocą, ale mocą samego Chrystusa – podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w liście z okazji uroczystości nałożenia paliusza metropolicie białostockiemu abp. Tadeuszowi Wojdzie.

„Niech Bóg, który zaprosił Księdza Arcybiskupa do wypełniania przez Niego, w Nim i z Nim misji apostołów, będzie dla każdego wiernego Metropolii Białostockiej – dzięki stylowi posługi Księdza Arcybiskupa – Bogiem bliskim, czułym i troskliwym, jak mówił Ojciec Święty Franciszek”  – napisał metropolita poznański.

Przewodniczący KEP przypomina, że papież Benedykt XVI, wskazywał, że paliusz może być uważany za symbol jarzma Chrystusowego, który biskup bierze na swoje ramiona.

„Benedykt XVI zauważył również, że owcza wełna, z której zrobiony jest paliusz jest symbolem zagubionej owieczki +również tej chorej i słabej, którą pasterz bierze na swe ramiona i prowadzi do wód życia+. Niech misję Księdza Arcybiskupa przenika więc głęboka wiara, że sam Chrystus będzie działał przez posługę Ekscelencji” – podkreślił abp Gądecki.

Publikujemy treść życzeń:

Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie Metropolito,

Kościół w Polsce łączy się dziś z Waszą Ekscelencją i całą Metropolią Białostocką, wyrażając swoją radość z okazji nałożenia na ramiona Księdza Arcybiskupa paliusza – symbolu władzy metropolitalnej i jedności ze Stolicą Świętą.

Ojciec Święty Benedykt XVI, w homilii inaugurującej jego pontyfikat – odnosząc się właśnie do paliusza – powiedział, że ten znak może być uważany za symbol jarzma Chrystusowego, który biskup bierze na swoje ramiona. „Boże jarzmo jest wolą Boga, którą my przyjmujemy. A wola ta nie stanowi dla nas jakiegoś wewnętrznego ciężaru, który nas przygniata i odbiera wolność (…). Boża wola nas nie wyobcowuje, ale czasem również, w bolesny sposób, nas oczyszcza i tym samym pozwala nam odkryć samych siebie”.  Życzę więc Księdzu Arcybiskupowi, aby posługa metropolity była w pierwszej kolejności szukaniem i wypełnianiem właśnie woli Boga, tak w odniesieniu do Kościoła, którego jest Ekscelencja pasterzem, jak i w odniesieniu do własnej osoby.

Benedykt XVI zauważył również, że owcza wełna, z której zrobiony jest paliusz jest symbolem zagubionej owieczki „również tej chorej i słabej, którą pasterz bierze na swe ramiona i prowadzi do wód życia”. Niech misję Księdza Arcybiskupa przenika więc głęboka wiara, że sam Chrystus będzie działał przez posługę Ekscelencji i jeżeli wypełnianie przez człowieka pasterskiego zadania jest możliwe, to tylko dzięki temu, że nie czyni on tego własną mocą, ale mocą samego Chrystusa, z  którym w sakramencie święceń został w sposób szczególny związany.

Niech Bóg, który zaprosił Księdza Arcybiskupa do wypełniania przez Niego, w Nim i z Nim misji apostołów, będzie dla każdego wiernego Metropolii Białostockiej – dzięki stylowi posługi Księdza Arcybiskupa – Bogiem bliskim, czułym i troskliwym, jak mówił Ojciec Święty Franciszek.

Z wyrazami szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie dla Księdza Arcybiskupa, Biskupów Metropolii Białostockiej, a wszystkich szanownych gości oraz wiernych zapewniam o moim pasterskim błogosławieństwie.

✠ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

__________________________________________

Jego Ekscelencja

Ks. Abp Tadeusz WOJDA

Arcybiskup Metropolita Białostocki

 

BRAK KOMENTARZY